Reading:
10 morálnych dôvodov prečo vlastniť bitcoin
Share:

10 morálnych dôvodov prečo vlastniť bitcoin

avatar
by Ras Vasilisin
15. July 2022
10 morálnych dôvodov prečo vlastniť bitcoin

Milí pritelia,

Čo je vlastne Bitcoin? A prečo by ste mali vlastniť Bitcoin?

Aj keď zisky z rastu bitcoinu vždy potešia, toto nie je skutočný účel bitcoinu.

Poďme sa na to pozrieť. 

Prihláste sa na odber našho Virtuse Report a každý týždeň dostanete najčerstvejšie správy zo sveta bitcoinu do priamo vašej schránky.

Prihláste sa

 

Ak sa vám náš obsah pozdáva, možete nás sledovať na Twitteri (@virtuseexchange) ale aj na našom instagramovom kanáli (@virtuse.exchange).  alebo na našej FB skupine Bitcoin Česko-Slovensko 

Ras Vasilisin

10 morálnych dôvodov prečo vlastniť bitcoin

Hoci dnes to tak nevyzerá, historicky je bitcoin pre mnohých investorov synonymom vysokých výnosov a preto ich dlhodobo lákal.

Aj keď zisky vždy potešia, bitcoin má v sebe omnoho viac ako len možnosť rýchleho zbohatnutia. Prvotným cieľom jeho tvorcu Satoshiho Nakamota bolo vytvoriť technológiu s dvoma zámermi.

Tým prvým a primárnym bolo vytvoriť uchovávateľa hodnoty, ktorý dokáže udržať hodnotu majetku storočia. A to bez sprostredkovateľa. Inými slovami, niečo ako digitálne zlato, ktoré je možné prevádzať po celej planéte a v budúcnosti aj na iné planéty rýchlosťou svetla.

Druhým zámerom bolo vytvoriť decentralizovanú monetárnu sieť, ktorá umožní robiť platby a transakcie v miliardách eur na dennej báze. Takzvanú digitálnu hotovosť, alebo platobný prostriedok, ktorý funguje bez bánk a štátu.  

Kým bitcoin je skrátka odlukou peňazí od štátu, predstavuje aj unikátnu kombináciu ďaľších vlastností. Pozrime sa na desať najvýznamnejších. 

Decentralizovaný finančný systém

Decentralizácia je pravdepodobne najdôležitejšou vlastnosťou bitcoinu.

Globálny finančný systém dnes funguje podobne ako socialistická ekonomika. Je centrálne riadený monopolom centrálnych bánk a iných privilegovaných inštitúcii, ktoré sa na tom systéme obohacujú na úkor všetkých ostatných. Inak povedané, moc je sústredená do rúk úzkej skupiny ľudí.

A ako varoval Albert Einstein: “Slepá viera v autoritu je najväčším nepriateľom pravdy.”

Bitcoin je naopak decentralizovaná sieť tisícov uzlov a ťažiarov, s predvídateľnou a nezmeniteľnou monetárnou politikou. V prípade bitcoinu nie je potrebný žiadny sprostredkovateľ ani povolenie politikov či úradníkov. Inak povedané, vaše peniaze sú skutočne vaše, žiadna banka alebo štát vám ich nedokáže zobrať alebo zablokovať. 

Nezabaviteľný

Či už držíte hotovosť, nehnuteľnosti, dlhopisy, dôchodkové sporenie alebo dokonca zlato, zdanením alebo konfiškáciou môžete prísť o všetko. Štát môže zmraziť váš bankový účet, zabaviť váš majetok a rovnako aj skonfiškovať vaše zlato.

Nezmôže však urobiť nič s bitcoinom. Prvýkrát v histórii môžu obyvatelia ochrániť svoj súkromný majetok.

Vo väčšine krajín je bitcoin jedinou možnosťou ako sa brániť voči chudobe alebo konfiškácii. Ľudia v Nigérii, Turecku, Venezuele, Rusku alebo na Ukrajine to už pochopili. Je to najbezpečnejšie aktívum aké kedy bolo vynájdené a vlastnícke práva neboli nikdy lepšie chránené.

3. 21 miliónov. Ani o jeden viac

Ponuka bitcoinov je obmedzená.

21 miliónov BTC je údaj, ktorý robí bitcoin neoceniteľným aktívom. Inak povedané, jeho ponuka je obmedzená a preto má obrovský potenciál rastu.

Dnes sa vyťaží 900 BTC, rovnako tak aj zajtra. V roku 2024 to po ďalšom halvingu klesne na 450 ako zhruba každé štyri roky. 

Kým fiat meny môžu centrálni bankári vytlačiť podľa vôle politikov, tempo uvoľňovania bitcoinov v obehu je vopred dané bitcoinovým protokolom a nikto s tým nemôže nič urobiť. 

4. Bitcoin uznaný ako komodita 

Bitcoin je najväčšia, najdlhšie fungujúca digitálna sieť s najbezpečnejšou sieťou. Avšak okrem toho je to tiež jediné krypto aktívum klasifikované ako komodita.

Netvrdí to pritom žiadny influencer, ale priamo regulátori. Napríklad predseda americkej Komisie pre cenné papiere a burzy Gary Gensler to nedávno potvrdil. S rovnakým vyhlásením prišiel aj predseda Commodity Futures Trading Commission (CFTC), Rostin Behnam a iné inštitúcie vrátane amerického Fedu alebo Európskej centrálnej banky.

To istý však neplatí pre 20 tisíc crypto tokenov založených na sieti proof-of-stake. Ako povedal Michael Saylor, “Na to, aby bolo niečo komoditou, nemôže existovať emitent a nemôže robiť rozhodnutia.”

5. Zdokonalené zlato

Vie niekto povedať, koľko zlata je na svete po piatich tisícoch rokov ťažby?

Nie.

V bitcoine môžete preukázať presnú zásobu. Nikdy nebude existovať viac ako 21 miliónov bitcoinov. Taktiež nie je reálne distribuovať zlato 8 miliardám ľudí na tejto planéte rýchlosťou svetla, bez tretej strany.

Ale s bitcoinom to možné je. V skratke, bitcoin odstránil všetky nedostatky zlata a zdokonalil ho pre digitálny vek.   

6. Najvyššia miera adopcie v histórii

Internet rástol od roku 1990 do roku 2000 tempom 63 percent ročne. V roku 1997 bolo 140 miliónov používateľov internetu a odvetvie rástlo o 63 percent.

Bitcoin má teraz zhruba rovnaký počet používateľov ako internet v roku 1997 avšak ročne rastie o 113 percent, čo je dvojnásobok tempa internetu.

Pri tomto trende bude mať bitcoin do roku 2024 miliardu používateľov.​​

7. Poistka voči kolapsu systému

Ako nas učí história, všetky pokusy o využitie fiat mien zlyhali.

Vždy, keď politici a centrálne banky začnú tlačiť nadmerné množstvo peňazí, nastane finančný kolaps. To presne sa deje v súčasnosti s americkým dolárom, eurom, čínskym jüanom a ostatnými svetovými menami.

Všetky sa prudko devalvujú a môžu za to centrálne banky. V konečnom dôsledku sa všetky papierové peniaze vrátia k svojej vnútornej hodnote: nule.

8. Poistka voči inflácii

Peňažná zásoba sa za posledné dva roky sa zvýšila o 40 percent. Len v USA a EÚ sa vytlačilo 13 biliónov dolárov. Od vyhlásenia nového kvantitatívneho uvoľňovania v marci 2020 bitcoin prudko narástol v očakávaní inflácie.

Inak povedané, investori sa voči inflácii zabezpečujú nákupom bitcoinu. Fiat meny sú podľa definície inflačné a žiadna ekonomika nemôže udržať tlačenie peňazí bez prudkej devalvácie. Jedinou skutočnou ochranou proti inflácii je bitcoin.

9. Nová globálna rezervná mena

Petro dolárový systém je v koncoch a globálni lídri sa zúfalo snažia nájsť novú globálnu menu, ktorá by bola neutrálna, decentralizovaná, nemanipulovateľná a nemenná.

Krajiny zoskupenia BRICS si to už uvedomili a smerujú k samostatnému finančnému systému. Digitálny jüan je však ešte horší ako dolár a zlato je prastará relikvia.

Svet súrne potrebujeme neutrálnu menu a bitcoin je v súčasnosti jediným nezávislým alternatívnym finančným systémom.

10. Nádej pre odsúdených mileniálov

O mileniáloch zvyčajne uvažujeme ako o privilegovanej generácii, opak je ale pravdou. Zamyslite sa nad tým. Vo väčšine krajín ich rodičia zdedili ekonomiku s historicky nízkymi cenami akcií, dlhopisov a nehnuteľností.

Mileniáli začínajú s opačného konca. Dostali do vienka historicky vysoké ceny takmer všetkých aktív, najvyššiu infláciu za 30 rokov a recesiu.

Ak by nemali bitcoin bola by to takmer generačná zrada. Bitcoin je pre mileniálov podobná príležitosť ako bol internet v 90. rokoch.

Bitcoin je však viac ako všetko vyššie uvedené.

Bitcoin je filozofiou. Je to tichá vzbura proti veľkému bratovi, cenzorom a totalitným režimom.

S bitcoinmi nemusíte ísť do ulíc. Ak by dostatočné množstvo ľudí prestalo používať štátne papierové peniaze, dosiahli by sme finančnú slobodu a transparetný ekonomický systém, bez inflácie, stagflácie a záchranných balíkov pre banky.

Inými slovami, ak napravíme peniaze, napravíme svet.


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon