Reading:
10 predpovedí na rok 2022 pre ochranu vášho majetku
Share:

10 predpovedí na rok 2022 pre ochranu vášho majetku

avatar
by Ras Vasilisin
25. January 2022
10 predpovedí na rok 2022 pre ochranu vášho majetku

Tak ako v uplynulých rokoch, aj v tomto som sa rozhodol, že budem pokračovať v tradícii a prinesiem zoznam desiatich predpovedí. 

Krištáľovú guľu určite nemám, ale za 25 rokov investovania som odpozoroval, že niektoré veci majú vyššiu pravdepodobnosť ako iné.

Takže bez zbytočných prieťahov, takto vidím rok 2022, tu je mojich 10 predpovedí:

Index S&P prekročí hranicu 5 000

Vo februári som publikoval článok s názvom „Do roku 2023 sa dá na akciách zarábať aj so zatvorenými očami.“ Americký akciový index S&P 500 bol v tom čase na úrovni 3 800 dolárov; dnes je jeho cena vyššia o viac ako 23%. Čo bolo zdrojom môjho presvedčenia? Jednoducho som pochopil, že S&P 500 sa stal synonymom inflácie a investori radšej ukladajú svoje peniaze do akciového indexu ako na bankový účet. Akciové trhy v USA už dávno nie sú slobodné a sú de facto riadené centrálnou bankou Fed, ktorá nedovolí žiadne korekcie. Inými slovami, pokiaľ budú centrálni bankári tlačiť peniaze, akcie budú stúpať. 

Fed sadzby výrazne nezvýši 

Moja predpoveď akciového trhu dokonca už počíta s potenciálnym zvýšením úrokových sadzieb. Môj predpoklad ale je, že sadzby sa zvyšovať nebudú, a ak aj áno, zvýšenie bude len kozmetické. Globálny finančný systém je totiž až príliš závislý na tlačení peňazí a nízkych sadzbách a bez týchto stimulov by okamžite skolaboval. Jedinou možnosťou pre centrálnych bankárov je tak pokračovanie v bezbrehom tlačení a udržiavanie nízkych úrokových sadzieb.

Inflácia v USA presiahne 10%

Oficiálna inflácia v USA dosiahla v novembri 6,8 percenta čo je najvyššia úroveň za posledných 39 rokov. Skutočná miera inflácie je pritom oveľa, oveľa vyššia. Keď centrálni bankári pumpujú do ekonomiky bilióny dolárov, jednoducho ani nemôžu očakávať iný výsledok. Podľa Fedu sa 36% všetkých dolárov vytlačilo za posledných 15 mesiacov. Čím viac peňazí je v obehu, tým majú menšiu hodnotu. Politici míňajú peniaze ako opitý námorník a inflácia bude naďalej stúpať na dvojciferné čísla.

Bitcoin dosiahne magickú hranicu 100 000 dolárov

Bitcoinová sieť je so 116 percentami ročne najrýchlejšie rastúcou sieťou akejkoľvek technológie v histórii. Dokonca jej adopcia je vyššia ako bola adopcia internetu v 90-tych rokoch. Ak k tomu prirátame rekordnú mieru inflácie a výrazný nárast dopytu od inštitucionálnych investorov, bitcoin čaká vstup do inej dimenzie. Myslím si, že do konca budúceho roka môžeme očakávať cenu 100 000 dolárov. V cenových prognózach pre bitcoin som sa nemýlil v predošlých dvoch rokoch, verím preto, že budem mať pravdu aj na konci roku 2022.

Ceny realít budú rásť dvojciferným tempom

V treťom štvrťroku 2021 zaznamenali ceny amerických nehnuteľností historicky najväčší nárast, keď medziročne vzrástli o 18,5 percent. Rekordy padajú aj na Slovensku, kde domy a byty sa tento rok predávali drahšie o 8 percent. Zatiaľ čo mnohí hovoria o bubline, ja si tým nie som celkom istý. Ceny realít totiž rástli z rovnakého dôvodu ako to bolo u akcií alebo bitcoinu. Tým dôvodom nebolo nič iné ako zabezpečenie sa proti inflácii. Ľudia kupujú domy a byty, aby si udržali majetok. Primárnym katalyzátorom je tak strach z devalvácie. Myslím si, že v roku 2022 uvidíme rok dvojciferných nárastov.

Centrálne banky začnú vydávať CBDC

Nie som určite fanúšikom digitálneho eura alebo digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC). Budú katastrofou pre naše súkromie. Vlády vďaka nim získajú ďalší nástroj na špehovanie a centrálnym bankám umožní zvyšovať výber daní prostredníctvom negatívnych úrokových sadzieb. Proste vám peniaze vytiahnu priamo z digitálnej peňaženky. Bohužiaľ sa zdá, že kocky sú už hodené. Zrejme najďalej je Čína, ktorá už niekoľko rokov pracuje na digitálnom yüane. No takmer každá centrálna banka na svete už začala vyvíjať svoju vlastnú digitálnu menu. Podľa CBDC Tracker je vysoko pravdepodobné, že niektoré krajiny spustia svoju vlastnú digitálnu menu už v roku 2022.

Viac krajín prijme krypto ako zákonnú menu

Na druhej strane, CBDC sú vodou na mlyn pre bitcoin. Keď ľudia budú postavení pred voľbu medzi CBDC a bitcoinom, uvedomia si, že s bitcoinom budú stále môcť uchovávať svoje peniaze. Niektoré krajiny si už tento problém začínajú uvedomovať. Salvador sa stal prvou vládou, ktorá prijala bitcoin ako zákonné platidlo. Namiesto vývoja vlastnej digitálnej meny sa rozhodla pre najväčšiu a najpopulárnejšiu kryptomenu. Je takmer isté, že sa touto cestou v roku 2022 vydá ďalšia krajina.predpovedí

Videokonferencie sa presťahujú do metaverse

Pojem „metaverse“ sa dostal do povedomia širokej verejnosti keď Facebook oznámil svoje rozhodnutie zmeniť názov na Meta. Hoci je metavesmír stále neobrúseným diamantom, pre veľké technologické spoločnosti môže zabezpečiť všetko od virtuálnych eshopov až po 3D digitálne videokonferencie. A práve videokonferencie začnú v budúcom roku namiesto 2D využívať 3D kamery s avatarmi. Málokto vie, že to isté prorokoval aj slávny francúzsky filozof Nostradamus. Predpovedal, že do roku 2022 môže umelá inteligencia ovládať počítač s ľudským rozhraním. Často o metaverse uvažujeme ako o niečom vo vzdialenej budúcnosti no v skutočnosti sme k nej bližšie ako si myslíme.

Akcie Tesly stúpnu nad 1 500 dolárov

Tesla nie je len najhodnotnejšou automobilkou na svete, má dokonca vyššiu trhovú kapitalizáciu ako ďalších päť najväčších automobiliek dokopy. Aj napriek tomu však verím, že jej akcie dosiahnu v roku 2022 hodnotu 1 500 dolárov. Tu sú hlavné motory rastu akcií Tesly, ktoré nastanú v priebehu tohto roka. Po prvé, odhady dodávok sa zvýšili na celkových 1,4 milióna áut. Po druhé, gigafabriky v nemeckom Berlíne a americkom Austine spustia v budúcom roku plnú výrobu a pridá sa k nim s expanziou výroby aj čínsky Giga Shanghai. A tretím spúšťačom môže byť výroba Semi, Cybertrucku na čo už čaká 1 milión objednávok. Ak k tomu ešte pridáme spustenie novej výroby modelu Y v Európe a Texase, nový progres na vývoji Tesla botu a FSD tak sú súčasné ceny akcie ako dar z hora. predpovedí

Lockdowny neskončia

Od prvej vlny lockdownov prešlo takmer 22 mesiacov. Na začiatku nám politici tvrdili, že potrebujú len dva týždne. Neskôr upravili rétoriku s tým, že obmedzenie bude trvať len pár mesiacov, kým nedostaneme vakcínu a potom sa vrátime k normálu. Po takmer dvoch rokoch máme takmer všetci 3 vakcíny o konci korona opatrení ani chýru ani slychu. Ako povedal Albert Einstein: “Slepá viera v autoritu je najväčším nepriateľom pravdy.”

Asi každému je už jasné, že lockdowny ako nástroj zlyhali. Podľa štúdie RAND, čím skôr boli lockdowny zavedené, tým viac úmrtí spôsobili. Ani takýto vedecký dôkaz o nefunkčnosti lockdown však politikom v tomto roku nezabráni aby spustili nové. 

predpovedí

Na záver

Napriek tomu, že sú tieto predpovede odvážne, myslím si, že sú postavené na reálnych základoch a majú šancu sa vyplniť. 

Budúcnosť vždy závisí len od toho, ako zvládneme prítomnosť. 

Inými slovami pripraveným šťastie praje. 

 


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon