Reading:
10 prikázaní od velikánov, ktoré zmenia váš pohľad na investovanie
Share:

10 prikázaní od velikánov, ktoré zmenia váš pohľad na investovanie

avatar
by Ras Vasilisin
10. July 2020
10 prikázaní od velikánov, ktoré zmenia váš pohľad na investovanie

Žijeme v šialených časoch. Koronavírus, lockdowny a recesia. Je to veľké sústo aj pre tých najskúsenejších investorov, ktorí len krútia hlavou a uvažujú ako ďalej. Nehovoriac už o tom, aký zmätok v hlave musí mať bežný človek. 

Zdá sa takmer nemožné odhadnúť smer, ktorým sa trhy vydajú a na základe toho upraviť svoje portfólio. Človek je z toho frustrovaný a vystrašený, hnevá sa na všetko, čo sa vo svete deje.

Aké je teda riešenie?

Pripomeňte si nadčasové myšlienky legiend v investovaní.

Ako raz povedal Pablo Picasso: „Dobrí umelci kopírujú. Veľkí umelci kradnú. “

Nesnažte sa byť hrdinom a jednoducho využite ich rady pri správe svojho portfólia. 

Tu je môj osobný zoznam 10 investičných príkázaní:

1. Nikdy nestrácajte peniaze.

„Pravidlo č. 1: Nestrácaj peniaze. Pravidlo č. 2: Nikdy nezabúdaj na pravidlo číslo jedna. “ Warren Buffett

Je známe, že Buffett  počas finančnej krízy v roku 2008 stratil 23 miliárd dolárov. Ako môže teda také niečo povedať? Jednoducho hovorí o zmýšľaní inteligentných investorov. Nechoďte do investície pripravený zlyhať. Majte dostatok informácií a dozvedajte sa čo najviac. A hlavne nehazardujte.

2. Kráčajte proti davu

“Nakupujte, keď ide do tuhého, hoci vám tuhne krv v žilách.” Mayer Amschel Rothschild

To v podstate znamená, že keď investori na trhoch panikária a zbavujú sa aktív, vy chcete byť tým, kto nakúpi za výrazne znížené ceny. Ísť proti davu môže byť účinný spôsob, ako zarobiť peniaze. A dajte si pozor aj vtedy, keď sa všetci odborníci a prognostici zhodujú.

3. Investujte do toho, čo poznáte

“Musíte vedieť, čo vlastníte, a prečo to vlastníte.“ Peter Lynch

Lynch poukazuje na to, že priemerní investori by mali investovať do aktív, ktoré poznajú a ktorým rozumejú. Inými slovami, Peter Lynch vraví: „Nikdy neinvestujte do myšlienky, ktorú nedokážete ilustrovať pastelkou.“

4. Rozložte vajíčka do viacerých košíkov 

„Nehľadajte ihlu v kope sena. Kúpte si seno!“ Jack Bogle

Ak investícii nerozumiete, je vždy lepšie diverzifikovať. Ak vlastníte celý akciový trh prostredníctvom indexového fondu, máte optimálnu investičnú stratégiu. Disciplínu môžeme definovať aj ako udržiavanie kurzu.

5. Straty dlho nedržte 

“Nejde o to, či máte pravdu alebo nie, ale o to, koľko peňazí zarobíte, keď ju máte a koľko stratíte, keď sa mýlite.” George Soros

Začiatočník v investovaní sa musí najprv naučiť, aké je to prehrať, aby vedel ako vyhrávať. Strata je primárnou funkciou zachovania kapitálu. Ak ste urobili chybu, nešpekulujte a čo najrýchlejšie uzavrite svoje straty.

6. Ani tentoraz to nie iné

„Štyri najnebezpečnejšie slová pri investovaní sú:„ tentoraz je to iné. “ Sir John Templeton

Podľa Johna Templetona ide o štyri slová, ktoré vás pri investovaní vyjdú draho. neobozretných vedú k tomu, aby zaplatili akúkoľvek cenu za dobrý príbeh. To sa ukázalo počas technologickej bubliny v rokoch 1998 – 2000. Vedie to aj k   bezhlavému zbavovaniu sa portfólií v prípade prepadu trhov, čo máme v čerstvej pamäti z nedávnej Corona-krízy.

7. Zrealizujte svoje zisky

“Zarobil som peniaze tým, že som predával príliš skoro.” Bernard Baruch

Tak ako sa investor musí naučiť strácať, musí sa tiež naučiť kedy vyberať zisky. Stanovte si cieľovú cenu a nikdy neľutujte, keď vyberiete zisky až ju dosiahnete. Majte však na pamäti, že tí najúspešnejší vytvárajú bohatstvo tým, že investície dlhodobo držia, nie tým, že aktívne obchodujú.

8. Nakupujte dole, predávajte hore.

“Nakupujte lacno a predajte draho.” Benjamin Graham

V investičnom svete je pán Graham známy aj ako otec analýzy cenných papierov. Držte sa jeho rady a nakupujte aktíva pri výpredajoch, a predávajte keď sú nadhodnotené.

9. Majte najlepšieho poradcu

“Chcem poznať správnu odpoveď a je mi jedno, či je z mojej hlavy.” Ray Dalio.

Mali by ste sa buď naučiť ako hospodáriť s peniazmi, alebo si nájsť dobrého finančného poradcu. Pri tom však buďte veľmi opatrní a neplaťte niekomu, kto vám bude strácať peniaze.

 10. Buďte trpezliví

„Investovanie by malo byť ako pozerať sa na suché farby alebo ako sledovať ako rastie tráva. Ak hľadáte zábavu, vezmite si 800 dolárov a choďte do Las Vegas.“ Paul Samuelson

História je dôkazom toho, že pri investovaní sa trpezlivosť vyplatí. Platí to pre akcie, dlhopisy ako aj bitcoin. Buďte trpezliví a počkajte si na ten správny čas na kúpu. Akonáhle si rozložíte aktíva, držte sa toho bez ohľadu na to, ako chamtiví alebo vystrašení sa stanete.

 

Všetko sú to úžasné skúsenosti a poznatky velikánov investovania. Nestačí ich však len poznať, dôležité je ich najmä použiť na vlastnom portfóliu.

Používajte ich ako prikázania. Napíšte si ich na kus papiera a vryte si ich do podvedomia.

A zakaždým, keď musíte urobiť investičné rozhodnutie, zopakujte si ich ako mantru.


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon