Reading:
4 dôvody, prečo sú fiat peniaze v štádiu zániku
Share:

4 dôvody, prečo sú fiat peniaze v štádiu zániku

avatar
by Virtusenews
27. March 2023
4 dôvody, prečo sú fiat peniaze v štádiu zániku

Buď nám nanútia totalitné CBDC alebo sa staneme svedkami monetárnej revolúcie.

Väčšina z nás považuje peniaze za životnú nevyhnutnosť. Tak ako bez vzduchu a vody, aj bez peňazí sa dá ťažko obísť.

Ale v prípade peňazí nemáme na ich kvalitu rovnaký meter, ako v prípade vody alebo ovzdušia.  A už vôbec neriešime to, odkiaľ pochádzajú, a kto a ako ich vyrába.

Menová politika predsa nie je parlamentná demokracia. Menu spravujú experti, takže sa do toho občan nestaraj a plať dane! 

Čo sú peniaze? 

Peniaze musia spĺňať tri podmienky, aby mohli byť považované za peniaze.

Musia byť predovšetkým prostriedkom výmeny a meradlom cien. Ale ako také si musia zachovať hodnotu aspoň v krátkodobom horizonte. Mena, ktorá si nedokáže udržať svoju hodnotu, je ako roztápajúca sa snehová vločka. Je prostriedkom výmeny a meradlom cien len do bodu, kým sa vám nerozplynie v dlani.

Presne takto dnes fungujú naše peniaze. Samozrejme v krajinách ako Venezuela, Argentína alebo Turecko, je to oveľa zreteľnejšie, ale už aj naše eurá sa nám začínajú roztápať v rukách.

Ako povedal slávny Voltaire:

„VŠETKY PAPIEROVÉ PENIAZE SA RAZ VRÁTIA NA SVOJU VNÚTORNÚ HODNOTU, KTORÁ SA ROVNÁ NULE.”

Takže sa pokúsim predstaviť štyri hlavné dôvody, prečo sú fiat peniaze v poslednej fáze svojej existencie a čoskoro sa vrátia na svoju vnútornú hodnotu.

Neobmedzená ponuka fiat peňazí

Nič, čo má neobmedzenú ponuku, si nedokáže dlhodobo udržať vysokú hodnotu.

Uvediem príklad.

Keby sa raz Elon Musk rozhodol kúpiť si najväčší dom na svete, vždy sa nájde niekto, kto mu ho postaví. Keď zlato desaťnásobne narastie na cene, roztopím si všetky prstene, retiazky a korunky v zuboch, a predám ho za trhovú cenu. Navyše Elon ho začne ťažiť vo vesmíre. Keď ropa narastie nad 200 dolárov za barel, svet ju nahradí jadrom alebo obnoviteľnými zdrojmi.

Bitcoin je jediným monetárnym nástrojom, ktorý má fixnú ponuku. Nikto ho nevie nahradiť, ani z neho vyrobiť viac ako 21 miliónov mincí. 

Fiat peniaze majú neobmedzenú ponuku, ktorá exponenciálne rastie. Len za posledné tri roky zvýšil dolár svoju ponuku o 40 % a väčšina svetových fiat mien ho v tom slepo nasledovala. To znamená, že naše peniaze majú teraz o 40 % nižšiu hodnotu, ako pred tromi rokmi.

Tlačenie peňazí je totiž pre elity a politikov príliš lákavé. Prečo by s tým mali prestať?

Nemusia zvyšovať dane, nemusia nič produkovať a môžu stále viac míňať, a získavať stále väčšiu moc nad populáciou. A nič ich to nestojí. Stačí stlačiť tlačidlo a môžu financovať čokoľvek sa im zachce.

Doslovne majú peniaze zadarmo.

Preto keď ľudia pochopia, ako fungujú súčasné peniaze, fiat systém stratí všetku dôveryhodnosť a zrúti sa. Je to len otázka krátkeho času. Iná možnosť nie je.

Inflácia

Krutou cenou za bezbrehé tlačenie peňazí je samozrejme vysoká inflácia.

Podľa slov nositeľa Nobelovej ceny Miltona Friedmana, je inflácia skrytou daňou.

Táto zákerná daň tak neustále požiera majetok občanov, až kým im z neho nezostane nič.

Fiat peniaze sú predurčené k tomu, aby strácali hodnotu. Sú ako pneumatika s defektom, ktorá sa neustále sfukuje, až dospeje do bodu, kedy je auto úplne nepojazdné.

Preto je len otázkou času, kedy sa fiat peniaze nevyhnutne vrátia na svoju vnútornú hodnotu, rovnajúcu sa nule.

Všetci s tým súhlasia, ale nikto nerobí nič preto, aby infláciu zastavil, ba práve naopak.

Fiat peniaze budú strácať hodnotu, až kým nepadnú na nulu. V súčasnom fiat systéme preto neexistuje spôsob, ako sa vyhnúť kolapsu.

CBDC

Jedinou možnosťou, ako si môžu skorumpovaní globálni politici a oligarchovia zabezpečiť neobmedzený prísun peňazí zadarmo, je čo najskôr preskočiť na novú, ešte totalitnejšiu formu peňazí, a tou sú digitálne meny centrálnych bánk (CBDC).

CBDC štátu umožnia získať ešte väčšie právomoci, ako obyčajné fiat peniaze.

Po zavedení CBDC nebude existovať hotovosť a možno ani komerčné banky. Štát získa úplnú kontrolu nad všetkými aspektmi života občanov. Politici prostredníctvom CBDC dokážu nielen monitorovať a cenzurovať transakcie, ale nám aj svojvoľne zmrazovať účty alebo konfiškovať majetok.

CBDC budú najväčším porušením ľudských práv v dejinách a všetko nasvedčuje tomu, že čoskoro nahradia súčasné fiat peniaze.

Bitcoin

Tento neefektívny a skorumpovaný fiat alebo CBDC systém by mohol trvať večne, pokiaľ na scénu nevstúpi životaschopná alternatíva.

Zlato ale touto alternatívou nie je, pretože je plne kontrolované bankovým kartelom a štátmi.

Jedinou skutočnou alternatívou je bitcoin. 

Od roku 2009, kedy Satoshi Nakamoto vytvoril digitálne zlato, je možnosť opustiť potápajúcu sa loď a prejsť na transparentný a nemenný systém stále reálnejšia, a dokonca naberá na sile.

Predstavme si ekonomiku, v ktorej nebude existovať inflácia, ale bude deflácia. To znamená, že naše peniaze nielenže budú uchovávať svoju hodnotu, ale z roka na rok budú na hodnote naberať. Neobmedzené zadlžovanie, korupcia a nezodpovedné štátne šafárenie sa stane minulosťou.

Keď bude peňažná zásoba obmedzená, politici nedokážu rozdávať peniaze, ktoré nemajú. Keď štát stratí možnosť neobmedzene míňať, stane sa efektívnejším.

Záverom

Tak, ako sa dá očistiť voda aj vzduch, aj peniaze sa dajú očistiť bitcoinom. Je to závan čerstvého vzduchu, ktorý môže priniesť nový, spravodlivejší a otvorenejší ekonomický systém. 

 

Stále máme na výber. 

Buď nám nanútia totalitné CBDC a získajú nad nami úplnú kontrolu, ako nikdy v dejinách alebo sa staneme svedkami revolúcie a zmeny vnímania toho, čo sú peniaze, a ako ich používať na vytváranie skutočného bohatstva.

Fiat peniaze sú na konci svojej tragickej púte.

Máme slobodnú vôľu a rozhodnutie je len na nás.

bitcoin


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon