Reading:
15 dôvodov, prečo vlastniť bitcoin v roku 2022
Share:

15 dôvodov, prečo vlastniť bitcoin v roku 2022

avatar
by Ras Vasilisin
17. January 2022
15 dôvodov, prečo vlastniť bitcoin v roku 2022

Ani v roku 2022 nie je príliš neskoro začať investovať. Bitcoin je stále len tínadžer. 

Bitcoin si v minulom roku si pripísal skvelých 67 percent a prekonal každú jednu triedu aktív. Najpopulárnejšia digitálna mena sa od roku 2011 zhodnotila o rozprávkových 16,2 milióna percent, pričom ročne dosahovala v priemere takmer 200 percent.

Ak však stále nevidíte dôvod prečo bitcoin vložiť do portfólia, tu je 15 dôvodov:

Dopyt po Bitcoine rekordne rastie

Výsledky prieskumu spoločnosti Grayscale ukazujú rýchlo narastajúci apetít po bitcoine. A to aj napriek negatívnemu postoju bánk a mnohým dezinformáciam zo strany korporátných médii. 

Podľa štúdie viac ako polovica všetkých bitcoinových investorov začala s investovaním do bitcoinov len v posledných 12-tich mesiacoch. Okrem toho 44% respondentov sa za posledný rok stalo otvorenejších voči invetíciám do Bitcoinu.

Zabezpečenie proti inflácii

Za posledných 15 mesiacov sa vytlačilo viac dolárov ako za predchádzajúce dve storočia dohromady. Je zrejmé, že ľudia začínajú vyhľadávať ochranu pred infláciou. 

Podľa Shadowstatu je však inflácia bližšie k 15%, no zmanipulované CPI údaje americkej vlády sú stále len na úrovni 6,8%.

Goldman Sachs ale aj iné finančné inštitúcie potvrdili, že bitcoin sa stal novodobou alternatívou zlata, ako zabezpečenie proti inflácii. 

Bitcoin je digitálne zlato.  

Maximálne množstvo bitcoinov je obmedzené na 21 miliónov

Na rozdiel od tradičných fiat mien, vlády nemôžu tlačiť bitcoin. Jeho počet je pevne daný a môže dosiahnuť maximálne 21 miliónov jednotiek. Do dnešného dňa sa vyťažilo približne 18,9 milióna bitcoinov. Zostávajú tak necelé 3 milióny, ktoré by ešte len mali prísť do obehu. Nehovoriac, že viac ako 20 percent bitcoinov je navždy stratených a 5 percent drží nezvestný otec bitcoinu Satoshi Nakamoto. Rovnica kde zásoba je limitovaná ale dopyt neustále rastie prezrádza len jedno. Cena bude zákonite stúpať. 

Lindyho efekt

Bitcoin prežil 13 rokov.

Podľa takzvaného „Lindyho efektu“ to znamená, že vydrží minimálne daľších 13 rokov.

Lindyho Efekt v podstate tvrdí, že budúca dĺžka života vecí, ktoré nepodliehajú skaze, ako sú napr. technológie, je úmerná jej súčasnému veku.

Podľa tejto teórie by bitcoin mohol dosiahnuť hodnotu viac ako 1 milión dolárov. Avšak buďte trpezliví, môže to ešter chvíľu trvať.

Adopcia bitcoinu globálnymi inštitúciami  

Bitcoin sa v roku 2022 stáva čoraz bežnejším. Minulý rok bolo do digitálneho zlata investovaných viac firemných peňazí, ako kedykoľvek predtým. MicroStrategy vlastní viac ako 124 000 bitcoinov, Tesla 43 000 bitcoinov, Square 8 000 bitcoinov a bitcoin ťažiari vlastnia spolu niekoľko tisíc bitcoinov. Takže či už to je navýšenie investícii spoločnosťou Microstrategy, alebo úspešné uvedenie prvého bitcoinového ETF na Nasdaq, to všetko znači o vysokom dopyte po digitálnom aktíve zo strany inštitúcii. 

S2F predpovedá krátkodobú cenu 100 000 USD

Existuje množstvo modelov, ako oceniť bitcoin.

Jedným z najčastejšie používaných bol model stock to flow (S2F). Tento indikátor bol využívaný v komoditách už desaťročia a pre Bitcoin ho spopularizoval analytik PlanB.

S2F model získal na popularite pretože je pomerne jednoduché ho pochopiť a hlavne sa doteraz ukázal až prekvapivo presný.

PlanB tvrdí, že naratajúci nedostatok bitcoinu zvýši jeho hodnotu. Pokiaľ ide o predikciu ceny digitálneho aktíva, tento model hovorí, že cena by čoskoro mala dosiatnúť 100 000 dolárov.

Schválenie ďalších ETF

Rok 2021 sa zapíše do histórie ako rok, kedy bol spustený prvý bitcoinový ETF.

ProShares Bitcoin Futures ETF (BITO) bol to najrýchlejšie rástúcim ETF, ktorý prilákala viac ako 1 miliardu dolárov len za dva dni po svojom debute.

Jedným z najleších príkladov ako môže spustenie ETF ovplyvniť cenu aktíva je zlato. Po schválení prvého zlatého ETF v roku 2001 zlato zaznamenalo zhodnotenie o viac ako 700%.

Bitcoiny nemôžu byť skonfiškované

Finančná kríza v roku 2008 nás naučila, že banky nie sú imúnne voči krízam. Banka môže zmrazi alebo bez varovanie aj zabaviť vaše aktíva. 

Bitcoin je v tomto iný.

Ak držíte časť svojho majetku v bitcoinoch a máte majetok mimo globálny finančný systém. Umožní vám to  držať bezproblémové transféry po celom svete a nikto vám ho nevie zhabať. 

S bitcoinom sa môžete stať vlastnou bankou. Samozrejme pPokiaľ neodovzdáte svoj privátny ​​kľúč tretím osobám, polícii či iným štátnym orgánom. 

Bitcoin je stále najväčšia kryptomena

Bitcoin nezomrel v roku 2014, keď skolabovala najväčšia burza v tom čase, Mt. Gox.

Prežil útoky čískych, ruských ale aj amerických hackerov.

Prežil 83-percentný pád z 20 000 na takmer 3 000 dolárov v roku 2017.

A nielen že to všetko prežil, ale stal sa odolnejším a robustnejším.

Aj minulý rok sa bitcoin stal najvýkonnejším aktívom so 67 percentným ročným nárastom a dvojnásobne prevýšil nárast indexu S&P 500. 

A už 13 rokov je Bitcoin kráľom krypto aktív.

Najrýchlejšia adopcia technológie všetkých čias

Podľa údajov Real Vision rástla adopcia internetu v rokoch 1990 až 2000 až 63-percetným tempom ročne. V tom čase to bolo najrýchlejšie prijatie akejkoľvek technológie v histórii.

V roku 1997 používalo internet približne 140 miliónov ľudí.

Bitcoin má v súčasnoti približne rovnaký počet používateľov ako mal internet v roku 1997. Avšak ročne rastie o 113 %, čo predstavuje dvojnásobok rýchlosti adopcie internetu.

Pri tomto tempe rastu bude mať do roku 2024 miliardu používateľov.

Bitcoin nahrádza zlato

Mnoho ľudí vníma bitcoin ako digitálne zlato. Dá sa s tým súhlasiť, no bitcoin má v mnohom dokonca navrh.

Nie je mysliteľné, aby 8 miliárd ľudí vlatnilo zlato. Avšak s bitcoinom to možné je.  

Bitcoin a blockchain zdokonalili princíp uchovávateľa hodnoty a napravili neduhy zlata. Keď vezmeme do úvahy všetky fakty o ktorých som písal v minulosti, tak zistíme, že bitcoin je 100-krát lepší ako zlato.

Neveríte, stačí aj sa pozriete na graf nižšie, ktorý zobrazuje priemerné ročné výnosy vybraných aktív za posledných 10 rokov. 

Platby v bitcoine naberajú na obrátkach 

Jeden z najväčších impulzov pre bitcoinové platby prišiel po úspechu aplikácie Strike v Salvádore, ktorá savyužíva v Lightning Network.

Lightning Network je riešenie postavené na už existujúcom bitcoinovom blockchaine, čo výrazne zvyšuje rýchlosť transakcií ako aj škálovateľnosť, keďže spracováva platby mimo bitcoinovej siete. Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti VISA, jeden zo štyroch dodazovaných malých a stredných firmiem by akceptovala bitcoinové platby. 

Diverzifikácia do novej triedy aktív

Tradičné aktíva sa zvyčajne hýbu rovnakým smerom počas nárastov ako aj prepadov. Inými slovami sú úzko korelované a neposkytujú takmer žiadnu diverzifikáciu. 

Ako je možné vidieť v tabuľke hore, priemerné ročné výnosy tradičný aktív sú za posledných 11 rokov takmer rovnaké. Bitcoin bol ale neprekonateľný. Aj v uplynulom roku si pripísal 67 percent a znova prekonal každú jednu triedu aktív. Najpopulárnejšie digitálne aktívum je pre diverzifikáciu portfólia záchranou, aj preto, že je nezávislý od vplyvu politikov a centrálnych bánk. 

Bitcoinová revolúcia

Prvými používateľmi bitcoinu boli vizionári a filozofi. 

Túžili po finančnej slobode.  Videli, že banky, ktoré sa zahrávajú s našimi peniazmi, zapríčinili finančnú krízu v roku 2008. Videli, že vlády zachraňovali ich pomocou našich peňazí, len preto, aby banky nasledne mohli vyplatiť obrovské bonusy svojim šéfom.

Preto je pre niektorých otázka „mám si kúpiť bitcoin?“ menej o cene a viac o filozofii bitcoinu. 

Bitcoin je hnutie. 

Ak opravíme peniaze, opravíme svet. 

Nie je už príliš neskoro?

Ani v roku 2022 nie je príliš neskoro začať investovať. Bitcoin je stále len tínadžer a je vo svojom rannom štádiu vývoja. 

Nikto samozrejme nevie, či sa tento rok dostane na 300 000 alebo späť na 30 000 dolárov. Som však presvedčený, že z dlohodobého hľadiska sa budú peniaze zo zlata a toxických negatívne úročených dlhopisov presúvať viac a viac do bitcoinu.

Je to len otázka času. 

 


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon