Reading:
18 krutých právd o korona-recesii, o ktorých by ste mali vedieť
Share:

18 krutých právd o korona-recesii, o ktorých by ste mali vedieť

avatar
by Ras Vasilisin
2. July 2020
18 krutých právd o korona-recesii, o ktorých by ste mali vedieť

Pravde sú vaše city ukradnuté. 

Ako povedala americká spisovateľka Flannery O’Connor: „Pravda zostáva rovnaká nezávisle od našej schopnosti stráviť ju.“

Takže, čím skôr sa s nasledujúcimi krutými pravdami vyrovnáte, tým lepšie:

  • Teraz nie je čas sa sťažovať

Prvým krokom k prekonaniu Korona recesie je prestať sa sťažovať. Ekonomiku to nenapraví a nepomôže vám to ani zarobiť si na živobytie. Keď sa sťažujete, cítite sa ako obeť. Ak budete venovať príliš veľkú pozornosť svojim pocitom, recesia vás zožerie aj s topánkami.

  • Vláda vás nespasí

Nikto vás nezachráni. Najmä nie vláda, ktorá bude chrániť iba veľké korporácie. Neseďte preto nečinne a nečakajte na pomoc od iných.

  • Vláda zachráni len veľkých. Opäť.

Možno to znie nespravodlivo, no ak ste ako jednotlivec na pokraji bankrotu, vláda vám nepomôže. Na to by ste museli byť veľký, či zamestnávať stovky ľudí.Korporácie sú si toho vedomé a vďaka svojej vyjednávacej sile to v ťažkých časoch aj náležite využívajú. Vládu využívajú ako záchrannú sieť. V roku 2008 sa tak zachránili banky a pravdepodobne niečo podobné čaká v tomto roku aj letecké spoločnosti.

  • Tlačenie peňazí a nulové úrokové sadzby s nami ešte chvíľu pobudnú

Hospodársky rast sa zastavil, a politici majú na to už dlho len jeden liek: zadĺžiť nás cez natlačené peniaze. Peniaze vytlačené zo vzduchu pôsobia ako sedatíva či drogy. Keď však prestanú účinkovať a ľudia z nich vytriezvejú, objavia sa abstinenčné príznaky a odvykanie bude bolieť. To so sebou prinesie stagnáciu, či depresiu.

  • Peniaze sa znehodnotia

Bilióny dolárov v podobe záchranných balíkov vo svete celkom určite ovplyvnia finančné trhy. Nemusíte byť génius na to, aby ste vedeli predpovedať, že hlavné svetové meny čaká devalvácia. Tu už nie je otázka či, ale kedy k tomu príde. Pandorina skrinka je otvorená a už ju nebude možné zavrieť.

  • Korporáty budú ešte silnejšie vďaka nákupom skrachovaných spoločností

A máme tu ďalší dôsledok tlačenia peňazí. Veľké spoločnosti s plnými vreckami peňazí si počkajú až to ich menší konkurenti neustoja a padnú. Po ich krachu poskupujú svojich konkurentov s hotovým zázemím a plne vyškolenými zamestnancami za zlomok ceny.

  • Bohatí budú kupovať nehnuteľnosti za smiešne ceny

Firmy nie sú  jediné, ​​ktoré počas recesií bojujú o prežitie. Vlnu krachov možno očakávať aj na realitnom trhu. Mnohí nebudú schopní splácať úvery a na trh sa dostane množstvo nehnuteľností, ktoré sa budú predávať pod cenu. V priebehu nasledujúcich 18 mesiacov budeme svedkami najväčšieho poklesu v komerčnom aj rezidenčnom rozvoji. Ľudia s voľnými peniazmi budú opäť nakupovať so zľavou.

  • Banky vás donútia splatiť dlžoby

Mark Twain raz povedal: „Bankár je človek, ktorý vám požičia dáždnik, keď svieti slnko, ale chce ho naspäť v okamihu, keď začne pršať.“

A mal pravdu. Banky sa v podnikaní môžu správať akokoľvek nezodpovedne, pretože v momente, keď im bude hroziť bankrot, nastúpi vláda a zachráni ich natlačenými peniazmi. Zabudnite však na to, že by pri bankrote takto pomohla aj vám, prípadne že by sa takto veľkoryso správali banky voči svojim dlžníkom.  

  • Nikam vás neprijmú

V súčasnosti je na trhu viac uchádzačov o zamestnanie, než si ktokoľvek uvedomuje. Je to jednoduchá otázka ponuky a dopytu. Čím viac ľudí príde o prácu, tým viac ich prácu bude hľadať.  Ak teda uvažujete nad zmenou v kariére, radšej to prehodnoťte pretože na trhu vám môže konkurovať lavína ďalších uchádzačov o zamestnanie.

  • Vytvorte si druhý príjem

Keďže firmy prepustili fúru ľudí, náklady na podnikanie výrazne klesli. Teraz je ten správny čas začať premýšľať o budovaní vedľajšieho príjmu. Ak máte dobrý nápad, recesia by mohla byť v blízkej budúcnosti ideálnym odrazovým mostíkom pre vybudovanie vášho ďalšieho príjmu.

  • Príliš veľký pákový efekt vás zničí

Pákový efekt sa môže stať vašou najhoršou nočnou morou. Mnoho ľudí  pri investovaní a obchodovaní na finančných trhoch využíva platformy, ktoré ponúkajú až 100-násobný pákový efekt. Málokto si však uvedomuje, že takzvaná páka je vlastne dlh. Nikdy teda neinvestujte peniaze, ktoré nemáte, len aby ste rýchlo zarobili.

  • Protesty a nepokoje budú narastať

Väčšina vlád reagovala na koronavírus uzamknutím ľudí vo svojich domovoch. Raz im to prešlo a zdá sa, že v tom chcú pokračovať, keďže už strašia s druhou vlnou. Čím viac budú siahať na slobodu ľudí, tým viac bude narastať hnev, sociálne nepokoje a výtržnosti. Lockdowny tak nakoniec môžu vyjsť poriadne draho. 

  • Veľký brat bude sledovať každý váš krok

Čínsky model sledovania a ovládania obyvateľstva pomaly preniká aj do zvyšku sveta.  Paradoxné je, že ľudia si to žiadajú. Ako povedal Orwell:

“Voľba pre ľudstvo spočíva medzi slobodou a šťastím, a pre veľkú väčšinu ľudstva je šťastie lepšie.” Uniknúť tomuto systému bude čoraz ťažšie, no vždy je nejaké riešenie

  • Hranice medzi domovom a prácou budú zmazávať

Jedným z dôsledkov koronavírusu bolo obrovské zvýšenie počtu ľudí pracujúcich z domu. Prieskum MIT s 25 000 americkými pracovníkmi zistil, že takmer polovica pracovnej sily v USA by teraz mohla pracovať na diaľku.  Mali by ste tak už premýšľať ako si svoj domov pripraviť na dlhodobý home office.

  • Ceny komodít môžu klesnúť

Zastavenie ekonomík so sebou prinesie aj pokles aj dopytu  po komoditách. To sa prejaví v poklese ich cien. Neznamená to však, že ropa, meď či železo stratia svoju hodnotu. Ide o to, že ich spoločnosti práve teraz nepotrebujú. Veľké firmy, ktoré dostávajú peniaze zadarmo, nakupujú komodity a čakajú, až recesia pominie.

  • Insideri budú kupovať akcie za lacný peniaz

Svet je v kríze ale insideri stále jedným okom pozorne sledujú finančné trhy. Na grafy sa však pozerajú optikou s dlhodobým horizontom a rozmýšľajú ako šachisti, niekoľko krokov dopredu. Počkajú si na svoju príležitosť a keď väčšina trhu v panike uteká, vtedy vstúpia na trh a s chladnou hlavou nakupujú. Kvalitné akcie renomovaných spoločností tak získajú s výraznou zľavou.

Moja obľúbená webová stránka na sledovanie portfólia týchto veľkých rýb, či „veľrýb“, na Wall Street je Whalewisdom.com.

  • Politici a stávkari na pokles zneužívajú informácie

Keď sa vírus v Číne začal šíriť, mnohí politici a bohatí ľudia spozorneli a namiesto stádovitého nákupu potravín, rúšok a toaletného papiera a začali predávať svoje portfóliá. Tí čo stavili na pokles akcií, počas prepadu trhov súvisiacim s koronavírusom mohli zarobiť viac ako 50 miliárd dolárov. Napríklad americkí senátori Richard Burr, Kelly Loeffler a Dianne Feinstein takto zarobili na akciách až 11 miliónov dolárov. Týždne pred tým, ako sa informácie dostali na verejnosť, čo následne vyvolalo paniku a prepad trhov.

  • Viac ľudí uloží peniaze do kryptomien a zlata, aby uchovali ich hodnotu

Jednou z vecí, ktorých sa tí najbohatší obávajú najviac, je že kroky vlády vyvolajú infláciu čím znehodnotia peniaze. Keď vidia, ako centrálne banky bezhlavo tlačia peniaze, snažia sa chrániť svoje investície. Kupujú zlato, striebro a bitcoin. Tie sa aspoň teraz zdajú byť jedným z najstabilnejších spôsobov, ako sa chrániť.

 

Na tento typ situácie už roky pripravujeme svojich klientov. Teraz je čas konať.

Prestaňte sa teda sústrediť na svoje pocity a začnite sa trochu viac zamýšľať nad tým, ako z tejto situácie vyviaznuť.

Pravda sa tiež nezaoberá vašimi pocitmi. Pravda nerobí nič. Pravda jednoducho existuje.


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon