Bitcoin rastie. Tu je 23 dôvodov prečo
Bitcoin prežil takmer 12 rokov (jeho „narodeniny“ sú 3. januára 2009, čo je dátum vytvorenia bloku genézy).
Keď v roku 2014 skrachovala burza Mt. Gox, na ktorej sa obchodovalo 80% celkového objemu bitcoinov, bitcoin prežil.
Prežil útoky hackerov, ktorí z búrz ukradli veľké množstvá bitcoinu.
V roku 2017 prežil 83% pád z 20 000 dolárov na takmer 3 000 dolárov, a médiá ho označili za bublinu, ktorá praskla a vyhlásili Bitcoin za mŕtvy.
A bitcoin nielen že prežil, no stal sa odolnejším a silnejším.
Je odolný voči otrasom a krízam.
Napríklad tento rok sa bitcoin stal najvýkonnejšou triedou aktív s 66% medziročným nárastom.
Ak však stále máte pochybnosti, tu je 23 dôvodov, prečo by ste si mali bitcoinu kúpiť viac.
1. Dopyt po bitcoine rastie
Počet ľudí investujúcich do bitcoinu rastie každým dňom. Otvorene urokove pozicie na Chicagske komodidne burze (CME) dosiahol v auguste nové historické maximum 844 miliónov dolárov. Od leta tento ukazovateľ sice poklesol, ale celkovy trend je pozitivny. Rastie aj Trh s opciami . Všetky hlavné bitcoinové opčné burzy ako Deribit, CME alebo Bakkt zaznamenávajú postupný a konzistentný rastúci trend. Podobne stúpa aj celkový počet fungujúcich bitcoinových bankomatov. Aktuálne ich je vo svete viac než 8 000, čo je od roku 2019 nárast o viac ako 90%.
2. Uchovávateľ hodnoty v časoch tlačenia peňazí
Za posledné mesiace sa vytlačilo viac dolárov ako v predchádzajúcich dvoch storočiach dohromady. Je pochopitelne, že investori začínajú hľadať poistku proti inflácii, ktorá musí zákonite prísť
Významný americký ekonóm Peter Schiff nedávno varoval, že tieto nadmerné množstvá môžu USA dostať dokonca až do stavu hyperinflácie.
Vďaka hyperinflácii a negatívnym úrokovým sadzbám sa bitcoin stáva jednoznacnym riesenim pre zachovanie hodnoty vasich penazi pred devalvaciou. Znova a znova dokazuje, že je postkou voci chaosu.
3. Celková ponuka je obmedzená na 21 miliónov
Na rozdiel od tradičných fiat mien, vlády nemôžu tlačiť bitcoin. Jeho počet vo svete je je pevne daný a môže dosiahnuť maximálne 21 miliónov jednotiek. Do dnešného dňa sa vyťažilo približne 18,5 milióna bitcoinov. Zostávajú tak necelé 3 milióny, ktoré by ešte len mali prísť do obehu. A navyše, viac ako 30% bitcoinov sa stratilo. Čím viac ľudí ho bude kupovať, tým viac vzrastie jeho cena. Nedostatok je teda jedným z faktorov, ktorý ukazuje, že nie je neskoro investovať do bitcoinu.
4. Viac investičných legiend dôveruje bitcoinu
Jedným z najvýznamnejších konvertitov je manažér miliardoveho hedžového fondu Paul Tudor Jones. Tudor uviedol, že mu bitcoin v roku 2020 pripomína úlohu zlata v 70. rokoch. Jeho fond BVI investoval okolo 1 až 2 percent svojich aktív do bitcoinových derivatov.
Známy manažér rizikového kapitálu a zakladateľ spoločnosti Social Capital Chamath Palihapitiya sa postavil proti dosť nepriaznivému vnímaniu bitcoinu Warrena Buffetta a vyzval ľudí, aby do aktíva investovali aspoň 1%.
Cathie Wood a jej ARK sú najúspešnejším investorom za posledných päť rokov. Odporúča alokáciu na bitcoin, ktorá sa pohybuje od 2,55% do 6,55%.
5. CBDC (digitálny dolár) posunie cenu vyššie
Digitálna mena centrálnej banky, skrátene CBDC, už nie je iba dystopickou budúcnosťou. Už je to tu.
Americký Fed nedávno oznámil partnerstvo s MIT na vybudovaní svojho digitálneho dolára. Európska centrálna banka predstavuje návrhy na digitálne euro. A čínska centrálna banka už skúšobne vydala digitálnu menu v hodnote 10 miliónov juanov 50 000 ľuďom v oblasti Šen-čenu. Podľa správy BIS vydanej v marci najmenej 17 vlád zvažuje alebo testuje niektoré formy digitálnych mien.
Čo to teda presne znamená pre bitcoin? Zavedenie digitálneho dolára, eura alebo juanu bude mimoriadne prospešné. Ľudia si uvedomia, že s bitcoinom budú stále môcť prijímať, prevádzať a ukladať peniaze bez toho, aby im v tom bránil akýkoľvek orgán.
V porovnaní s CBDC bude bitcoin ľahkou voľbou. (backlink na CBDC clanok)
6. Lindyho efekt
Bitcoin prežil takmer 12 rokov.
Podľa takzvaného „Lindyho efektu“ to znamená, že vydrží minimálne ďalšie desaťročie.
Lindyho Efect v podstate tvrdí, že budúca dĺžka života veci, ktoré nepodliehajú skaze, ako su technológie, je úmerná jej súčasnému veku.
Ak sa uvedený efekt potvrdí, mohol by dosiahnuť potrebnú dôveru a uplatnenie na to, aby tlačil na vysoku cenu. Známy venture kapitálový investor, Tim Draper, vyjadril presvedčenie, že kurz bitcoinu dosiahne v roku 2022 az 260 tisíc dolárov.
7.Bitcoin sa drží nad 200-týždňovým kĺzavým priemerom
Ako môžete vidieť na tomto grafe, cena bitcoinu nikdy neklesla pod 200-týždňovým kĺzavým priemerom. Počas býčích trhov stúpala výrazne nad spomínaný priemer a počas medvedích trhov sa od krivky znázorňujúcej priemer vždy odrazila.
Podľa 200-týždňového kĺzavého priemeru bitcoinu momentálne stojí na historicky najvyššej cene.
8. Rekordný počet po sebe nasledujúcich dní nad 10 000 dolármi
V roku 2017 sa bitcoin vyšplhal nad magickú hranicu 20 000 dolárov a zotrval tam 62 dní. Dlhodobo to však nebolo udržateľné. Bola to klasická bublina, ktorá následne spľasla.
Tentokrát je však situácia odlišná.
Na konci októbra bitcoin dosiahol nové historické maximum 95 dní.
Pre bitcoin to je dosť výrazný signál.
9. Zvýšené povedomie
Bitcoin a ostatné kryptomeny sú čoraz viac populárne. Počas súčasnej globálnej hospodárskej krízy mainstreamové médiá často naznačovali, ze bitcoin moze byt potenciálny bezpečný prístav.
Velky krypto firmy su uz dnes integrované s niektorými z najväčších spoločností na planéte, ako sú Microsoft, Google a NASA. Nedávne krypto partnerstvá so spoločnosťami Visa, Mastercard a PayPal znamenajú, že teraz su kryptomeny jednoduchšie a prístupnejšie ako kedykoľvek predtým. Aj tato situacia ešte viac urýchlila úsilie spoločnosti Facebook o spustenie ich vlastnej kryptomeny Libra.
Čím viac ľudí sa o Bitcoine dozvedá, tým viac sa zvyšuje šanca, že vela ľudí si nakoniec kúpi aspon malu cast. A pre bitcoin je to veľká vec.
10. Obchodníci ho prijímajú čoraz viac
Stovky obchodníkov začínajú prijímať bitcoiny za nákup. Hlavné spoločnosti ako WholeFoods, AT&T a Overstock už prijímajú bitcoiny ako platbu. A progres v riešení škálovania, ako je napríklad „Lightning Network“, poskytuje rýchlejšie a lacnejšie transakcie bitcoinu, čím sa zlepšuje životaschopnosť meny pre malé platby.
11. Model Stock-to-Flow predpovedá cenu 288 000 dolárov
Investičný model s názvom Stock-to-flow (S2F) kvantifikuje nedostatok komodity. “Stock” predstavuje celkovú ponuku v obehu a “flow” znamená množstvo novej ponuky za rok.
Pretože Bitcoin je softvér s otvoreným zdrojovým kódom a pevným harmonogramom ponuky, je možné merať S2F bitcoinov so 100% presnosťou. Po treťom májovom halvingu bitcoinu je súčasná hodnota S2F bitcoinu 56, čo je zhruba toľko, čo v prípade zlata. O pol roka však bude bitcoin dvakrát taký vzácny ako zlato.
Pseudoanonymný kvantový obchodník, ktorý si hovorí Plan B, vytvoril Bitcoin S2F. Tvrdí, že rastúci nedostatok bitcoinu zvýši jeho hodnotu. Pokiaľ ide o predikciu ceny bitcoinu, tento model hovorí, že cena by v tomto cykle mohla dosiahnuť až 288 000 dolárov, ak tento trend bude pokračovať.
Stačí sa pozrieť na to, čo sa uvádza v správe americkej investičnej spoločnosti Fidelity z roku 2020: „Komodity s [vysokým S2F] historicky slúžili ako vynikajúce nástroje na udržanie hodnoty. Vzhľadom na možnosť takýchto vysokých výnosov by bolo možno pre každý prípad rozumné vlastniť malé množstvo bitcoinu. “
12. Prijatie na Wall Street
Bohaté inštitúcie s miliardovými kapitalizáciami začínajú do bitcoinu presúvať deväť ciferné sumy svojho kapitálu.
Stone Ridge, ktorý spravuje aktíva v hodnote 10 miliárd dolárov, momentálne vlastní 115 miliónov dolárov v bitcoinoch. Slávny hedge fund manager, Paul Tudor Jones verejne prezradil, že do bitcoinu vložil 2% aktív. Microstrategy Inc., spoločnosť s miliardovou kapitalizáciou, zvýšila po druhom nákupe držbu bitcoinu na 425 miliónov dolárov. Najväčší manažér investícií do digitálnych aktív, spoločnosť Grayscale, zaznamenala v treťom štvrťroku rekordný prílev vo výške 1 miliardy dolárov a v súčasnosti jej celkové aktíva predstavujú takmer 6 miliárd dolárov.
Spoločnosť Fidelity a Intercontinental Exchange (ICE) v roku 2019 úspešne spustili obchodovanie s kryptomenami pre inštitucionálnych investorov. Fidelity nedávno uviedla: „Bitcoin je jedinečné investovateľné aktívum a môže byť prospešným doplnkom portfólia.“ Navrhuje, aby ľudia zvýšili alokáciu bitcoinov na 5% alebo viac.
Najväčšia americká banka JPMorgan v máji oznámila, že začala spracovávať bitcoinové transakcie. Plánuje tiež vytvoriť JPM Coin, digitálnu menu viazanú na americký dolár. Vytvorenie vlastnej kryptomeny, s najväčšou pravdepodobnosťou stablecoin, zvažuje aj Goldman Sachs. . DBS bank, najväčšia banka v juhovýchodnej ázii, spúšťa vlastnú crypto burzu, a PayPal vyhlásil, že umožní svojim užívateľom nákup a predaj bitcoinu.
13. Potenciálne schválenie ETF
Áno, aj Wall Street sa pripravuje na kryptomeny. Veľkí Investori však majú iba obmedzené možnosti nákupu veľkých objemov bitcoinu. Bez tzv. ETF nastrojov nie sú mnohé veľké inštitúcie vôbec schopné bitcoiny nakúpiť.
Jedným z významných príkladov pozitívneho dopadu, ktorý môže ETF spôsobiť, je zlato. Prvý zlatý ETF bol schválený v roku 2001 a znamenal začiatok šesťročného býčieho trhu, ktorého výsledkom bolo zhodnotenie ceny o viac ako 700%.
Skôr či neskôr regulátori schvália bitcoinový ETF, a to môže spôsobiť podobný nárast rádovo v stovkách percent aj v prípade bitcoinu.
Nie je to nepravdepodobné, že regulačné orgány čoskoro schvália bitcoinový ETF. Ak by tak urobili, ponúklo by to efektívny prostriedok pre fondy a väčších investorov, aby sa dostali k bitcoinu.
14. Nemôžu byť zhabané
Finančná kríza v roku 2008 nás naučila, že finančné inštitúcie nie sú imúnne voči krachom.. Banka môže zmraziť klientske účty alebo zabaviť aktíva takmer bez varovania. Bitcoin je iný.
Držanie časti svojho bohatstva v bitcoinoch vám umožňuje držať vlastníctvo svojich vlastných prostriedkov a uľahčuje vám cestovanie s vašim majetkom cez hranice.
S bitcoinom môžete byť vlastnou bankou. Pokiaľ neposkytnete svoje kľúče iným ľuďom, či inštitúciám, polícii a vládnym regulačným orgánom, nikto ich nemôže skonfiškovať.
15. Bitcoin je stále najväčšia kryptomena
V porovnaní so zvyškom kryptotrhu je bitcoin najdlhšie fungujúcou a najrobustnejšou sieťou. Okrem toho kraľuje aj rebríčku trhovej kapitalizácie s objemov transakcií, keď sa denne zrealizujú transakcie vo výške viac ako 10 miliárd dolárov. Toto číslo zatieňuje éter (ETH) a litecoin (LTC), u ktorých sadenné objemy transakcií pohybujú pod 500 miliónmi dolárov.
16. Infraštruktúra sa vyvíja
Pocet bitcoinovych penazeniek je iba jednou časťou príbehu. Množstvo ľudí, ktorí držia bitcoin vo vlastnej online penazenke, je v porovnaní s tými, ktorí nechávajú svoje bitcoiny u depozitára, ako je Coinbase alebo Square’s Cash App, minimálny.
Vďaka technologickému rozvoju blockchainu, základnej technológii bitcoinu, prechádzajú celé ekonomické odvetvia revolúciou, od bankovníctva a energetiky, až po dopravu.
17. Regulácia kryptomeny sa vyvíja pozitívne
V roku 2010 neexistovala regulácia bitcoinu. Potom prišli krajiny, ktoré bitcoiny a kryptomeny zakazovali. V dnešnej dobe existuje iba niekoľko krajín, ktoré bitcoin úplne zakazujú. Stále tu nie je masova adopcia, ale môžeme predpokladať, že s globálne regulovaným nariadením sa tak čoskoro stane. Napríklad americká SEC zverejnila regulaciu pre klasifikáciu digitálnych aktív. EÚ je odhodlaná vyvinúť legislatívu do štyroch rokov.
18. Vynikajúca alternatíva k zlatu
Mnoho ľudí vníma bitcoin ako digitálne zlato. Dá sa s tým súhlasiť, no bitcoin má v niečom dokonca aj navrh.
Je ľahko prenosný, napriek stále rastúcej adopcii sa už dnes s ním dá platiť výrazne ľahšie ako so zlatom Zlato je výborný uchovávač hodnoty no skúste s ním zaplatiť v reštaurácii či v, hoteli Ďalším rozmerom v rámci uplatnenia bitcoinu je v medzinárodnom prevode. Tým, že nepozná hranice, dá sa previesť cez pol planéty za niekoľko sekúnd. Bitcoin možno tiež použiť ako univerzálne úložisko hodnoty prístupné kdekoľvek cez telefón a pripojenie na Wi-Fi.
19. Dôsledné zhodnocovanie cien
Hoci je bitcoin volatilný, čiže jeho cena výrazne kolíše, z dlhodobého hľadiska prekonal mnoho tradičných aktív. Nasledujúca tabuľka zobrazuje ročné zložené výnosy. Napríklad, ak ste držali bitcoin za posledných deväť rokov, ročne sa vám vrátilo impozantných 90%.
20. Bitcoin sa ľahšie používa
Máte rodinu v zahraničí? Bitcoin sa tiež ľahko zasiela cez hranice. Banky alebo platobné spoločnosti ako Western Union si uctuju 5-10% z medzinárodného prevodu. Bitcoin vám umožňuje posielať peniaze ľahko a rýchlo cez internet. De de facto novou generáciou peňazí.
21. Diverzifikácia do novej triedy aktív
Pandemia, lockdowny, obchodné vojny, tlač peňazí a negativne sadzby sú dnes novým normálom. Globálny finančný systém je na pokraji zrútenia a dôvera v tradičný finančný systém sa vytráca. Akcie, nehnuteľnostia dlhopisy sa v konjunktúrach a krachoch zvyčajne pohybujú rovnakým smerom. Bitcoin nie je korelovaný s ostatnými aktivami a funguje bez pomoci politikov alebo centrálnych bánk.
Dá sa konštatovať, že bitcoin je úplne iná trieda aktív.
22. Úspešný halving bitcoinu znamená nárast cien
Halving je v podstate zníženie novej ponuky alebo toku mincí, často ho nazývame aj “kvantitatívne spevňovanie.” K halvingu Bitcoinu dochádza len raz za štyri roky. Tentokrát išlo v poradí o tretie “rozpoltenie.” Bitcoinu sa po oboch predošlých halvingoch mimoriadne darilo, vždy rástol po dobu 12 – 18 mesiacov.
Tu je historický cenový graf bitcoinu v logaritmickej podobe s červenými bodkami označujúcimi najskorší cenový bod blízko spustenia a zníženia o polovicu. Halving historicky vždy predstavoval začiatok trhových cyklov bitcoinu.
Takže do tretice všetko dobré.
Bitcoineri však budú musieť byť trpezliví. Ak sa tento graf osvedčí, bude trvať pár desaťročí, kým bitcoiny dosiahnu potrebnú dôveru a použitie potrebné na to, aby tlačili na ceny blízke 1 miliónu dolárov.
23. Filozofická voľba
Prvými používateľmi bitcoinu boli vizionári a filozofi. Túžili po finančnej slobode. Videli, že veľké banky, ktoré sa zahrávali s našimi peniazmi, zapríčinili finančnú krízu v roku 2008. Videli, že vlády zachraňovali banky pomocou vašich peňazí, len preto aby banky nasledne mohli vyplatiť obrovske bonusy svojim sefom.
Preto je pre niektorých otázka „mám si kúpiť bitcoin?“ menej o cene a viac o filozofii bitcoinu. Bitcoin je hnutie. Základné princípy bitcoinu znamenajú, že „veľký brat“ nemôže kontrolovať, cenzurovať ani skonfiškovať vaše peniaze.
Záver
Všetky tieto dôvody ukazujú, že nikdy nie je neskoro investovať do bitcoinu.
Vložiť 1-5% svojho majetku do bitcoinu je už dnes odporúčaním najväčších investorov sveta.
Pripravte sa na jeden z najväčších transferov bohatstva v histórii ľudstva.