Reading:
5 investičných lekcií za posledných 11 rokov
Share:

5 investičných lekcií za posledných 11 rokov

avatar
by Ras Vasilisin
19. January 2022
5 investičných lekcií za posledných 11 rokov

5 investičných lekcií za posledných 11 rokov. Z vývoja za posledných 11 rokov jednoznačne vyplýva, že sa oplatí držať americké akcie a bitcoin.

Hovorí sa, že najlepší čas na nákup bol pred desiatimi rokmi. 

Má to však jeden háčik. 

Záleží na tom, čo ste pred tými desiatimi rokmi nakúpili.

V nasledujúcej tabuľke sme zanalyzovali výnosy rôznych tried aktív za posledných 11 rokov a vyšlo z nich niekoľko dôležitých lekcií.

Zdroj: Virtuse

Poďme sa na všetkých päť ponaučení pozrieť z blízka. 

Trpezlivosť ruže prináša

V prvom rade si treba uvedomiť, že ak ste kvalitne rozložili svoje portfólio muselo sa vám z dlhodobého hľadiska dariť. Ak neveríte, pozrite sa na tabuľku. 16 zo 17 tried aktív poskytovalo pozitívne výnosy. Jediným aktívom, ktoré malo počas jedenásťročného obdobia negatívny výsledok, boli komodity. Je však potrebné mať na pamäti, že komoditných trh je často najviac manipulovanou triedou aktív.

Zlato počas inflácie prerába

Zlato dosiahlo zhodnotenie iba 1,9 percenta ročne a v uplynulom roku dokonca stratilo 4,1 percenta. Znie to až neuveriteľne, ale tento tradičný bezpečný prístav a nástroj proti inflácii v čase najvyššej inflácie za posledných takmer 40 rokov úplne pohorel. Zlato slúžilo tisíce rokov ako uchovávateľ hodnoty a možno sme svedkami konca tohto príbehu.

Na akciách sa nedalo stratiť

Akcie zaznamenali aj v minulom roku ďalší veľkolepý výkon. Index S&P 500 si pripísal 28,7 percenta a zdá sa ako keby rástol do nebies. Ako je vidieť v tabuľke, za posledných 11 rokov mal tento index len jeden negatívny rok. A tu je ešte jeden zaujímavý fakt. Ak ste pred jedenástimi rokmi do indexu investovali 100 percent aktív, takmer máte štyri krát väčšie portfólio. Indexy ako S&P 500 alebo NASDAQ sú taktiež po bitcoine najlepším nástrojom na ochranu pred infláciou.

Dlhopisy stratu prakticky garantovali 

Jedným z najväčších prepadákov boli v uplynulých 11 rokov dlhopisy. Je všeobecne známe, že v čase masívneho tlačenia peňazí a nulových úrokových sadzieb dlhopisy trpia najviac a je rozumné sa im vyhýbať. Napríklad, najväčšie americké podnikové dlhopisy zaznamenali v minulom roku stratu 1,9 percenta a za posledných 11 rokov zarobili len mizerných 3,3 percenta ročne. Po započítaní inflácie dlhopisy doslovne garantovali stratu. Ako povedal Ray Dalio, “investovanie do dlhopisov sa stalo hlúpym.” 

Bitcoin ako vlajková loď

Nepochybne jednoznačným víťazom za posledných 11 rokov je znova bitcoin. Aj v roku 2021 si pripísal skvelých 67 percent a prekonal každú jednu triedu aktív. Najpopulárnejšia digitálna mena sa od roku 2011 zhodnotila o 16,2 milióna percent, pričom ročne dosahovala v priemere takmer 200 percent. Ak vezmeme do úvahy, že proti bitcoinu brojí takmer celý tradičný finančný systém tak to znie až rozprávkovo. 

Čo si teda investori z toho celého môžu odniesť?

Historické výnosy síce negarantujú budúce zisky ale slúžia ako dobrý indikátor toho čo môžeme očakávať. 

Z vývoja za posledných 11 rokov jednoznačne vyplýva, že sa oplatí investovať do akcií a bitcoinu. Na druhej strane história dokazuje, že je lepšie vyhnúť sa dlhopisom a zlatu.

Všetko nasvedčuje tomu, že aj v tomto roku by tento trend mal naďalej pokračovať, aj keď sa to teraz tak nemusí javiť. 

Aké je však hlavné ponaučenie z uplynulých 11 rokov?

Najlepší čas na investovanie bol vždy pred desiatimi rokmi, avšak druhý najlepší čas je teraz. 

lekcií


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon