Reading:
7 vzorcov exponenciálneho zisku
Share:

7 vzorcov exponenciálneho zisku

avatar
by Ras Vasilisin
3. February 2021
7 vzorcov exponenciálneho zisku

Korelácia medzi Teslou a bitcoinom vám môže priniesť obrovské zisky.

Nikdy som nemal núdzu o nové investičné nápady. Viem, že ich nájdem, pretože hľadám súvislosti medzi oblasťami, ktoré zdanlivo spolu nesúvisia. Snažím sa najskôr pochopiť investíciu a vôbec ma nezaujíma, čo si myslí väčšina. V dôsledku toho viem vždy nájsť príležitosti tam, kde ich iní nevidia. 

Vyhľadávam exponenciálny výnos. Väčšina investícii s touto črtou vykazuje podobné vzory, ktoré sa dajú ľahko spozorovať. Aby som vám niektoré z tých priblížil, ukážem to na vzťahu jedných z najlepších  investícii poslednej dekády, bitcoinu a Tesly.

1. Davová výhoda

Retailoví investori majú v súčasnosti prístup k  rovnakým informácií o svete ako tí inštitucionálni. Existuje veľa štúdií, ktoré dokazujú múdrosť davu. Skupiny sú spravidla inteligentnejšie ako ktorýkoľvek jednotlivec alebo firma. Tesla a bitcoin dostali takmer od prvého dňa obrovskú podporu svojich komunít. Jednoducho povedané, nebyť ich podpory, oba fenomény by už dávno zanikli. 

2. Transformácia tradičných odvetví

Tesla aj bitcoin prevracajú storočia staré odvetvia hore nohami. Usilujú sa o rozrušenie energetiky a financií, dvoch najskorumpovanejších a kartelu náchylných trhov. Niet pochýb o tom, že Tesla predstavuje samotnú podstatu zelenej energie a bitcoin je novou formou peňazí a uchovávateľom hodnoty. Definícia toho, čo od automobilky alebo finančnej inštitúcie očakávame, sa teraz navždy mení. Inými slovami, zakaždým, keď si kúpite auto alebo investičný produkt, budete sa čudovať, prečo nemajú rovnaké vlastnosti alebo výkonnosť ako Tesla alebo bitcoin.

3. Obrovská konkurenčná výhoda

Tesla nie je len automobilka, ale vyrába aj vlastný softvér a batérie. Vďaka tomu umožňuje komukoľvek stať sa malou autonomnou energetickou firmou. Ale  pre tento argument si predstavme, že Tesla je len výrobca elektrických aut a ako príklad si vezmime  Model S. Spoločnosť spustila výrobu tohto populárneho modelu v roku 2012 a dodnes, teda za viac ako osem rokov, sa ani jeden z konkurentov Modelu S nevyrovnal. Tesla je značka, ktorá vám napadne ako prvá, keď uvažujete o kúpe elektrického auta.

Podobne je to aj v prípade bitcoinu. Napriek tomu, že na trhu, podla CoinMarketCap,existuje viac ako 7 800 kryptomien,  bitcoin má po 12 rokoch od svojho vzniku takmer 70% ný trhový podiel.  De facto sa stal rezervnou menou na trhoch s kryptomenami. V prípade Tesly je ich trhový podiel v súčasnosti 26% a každý rok sa neustále zvyšuje, aj napriek bujnejúcej konkurencii. Pred pár rokmi sa im médiá a korporácie vysmievali. Teraz sa im určite nesmejú. 

4. Volatilita je súčasťou hry

Veľké inovácie sa vždy vyznačujú kontroverznosťou a vysokou kolísavosťou. Tesla ani Bitcoin neboli ničím iným ako masívnou volatilitou. Hádajte, koľkokrát sa bitcoin vo svojej histórii prepadol o viac ako 30 percent? Skúste 14. Inovácia vždy prináša nestálosť; je to súčasť hry. Ak ale máte pevné ruky a aspoň 5-ročný investičný horizont, nemáte sa čoho báť.

5. Na radare Wall Street firiem

Spoločnosť Tesla bola nedávno pridaná do prestížneho akciového indexu S&P 500. Stala sa najväčšou spoločnosťou, ktore kedy bola do indexu pridaná.Výsledkom bolo, že inštitucionálni investori museli kúpiť akcie spoločnosti Tesla v hodnote približne 80 miliárd dolárov, len aby vyvážili svoje indexové fondy. Podobná vlna liquidity nedávno tiež zasiahla bitcoin, pretože ho prijala samotná Wall Street. Desiatky veľkých finančných inštitúcií nakúpilo bitcoiny v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, zatiaľ čo iné, napríklad PayPal alebo Square, umožnili svojim používateľom nakupovať bitcoiny na ich platforme.

6. Zmena tradičných modelov oceňovania

Tesla a bitcoin boli odmenené vysokými nacenením. V minulom roku sa cena akcií Tesla zvýšila takmer 10-násobne. Úspešný rok má za sebou aj bitcoin, ktorý si pripísal viac ako 300%. Konvenční analytici sú úplne zmatení. Väčšina má dodnes stále ťažkosti s pochopením oboch valuácií a niektorí ich dokonca považujú za bubliny. Dokonca veľa z nich je nahnevaných a stale sa pokušajú ich poškodiť. Avšak znovu a znovu zisťujú, že sa mýlia. Pre investorov ich valuacie dávajú zmysel. Vysoké ceny sú jednoducho odôvodniteľné tým, že Bitcoin a Tesla totalne eliminujú svoje tradičné trhy. Popri tom, že je Bitcoin najväčšou kryptomenou, je tiež aj najväčšou “finančnou spoločnosťou” na svete a 15-tou najväčšou menou na svete. Na druhej strane Tesla si v porovnaní s ostatnými získava absolútne neprimeraný podiel na trhu.

7. Introvertný genius ako líder

Elon Musk je génius, ktorý sa vzpiera zdravému rozumu. Podarilo sa mu vyrobiť opakovane použiteľné rakety, atraktívne EV-čka a vizualizovať vysokorýchlostné cestovanie vo vákuovej trubici. Napriek tomu ostal pri zemi. O tom svedčí aj fakt, že pri vypĺňaní cestovných formulárov v kolónke “zamestnanie” neuvádza “generálny riaditeľ“, ale „inžinier.“ Rovnakým spôsobom zostal neznámy aj Satoshi Nakamoto, geniálny matematik zodpovedný za vytvorenie algoritmu bitcoinu, vôbec prvej digitálnej meny. Tesla a Bitcoin sú stávkami na géniov modernej doby.

Na záver

Všeobecne platí, že nájsť investíciu, ktorá sa zhodnotí desaťkrát, je ako nájsť ihlu v kope sena.

Ale nemusí to tak vždy byť.

Ako vidno, Tesla aj Bitcoin vám boli na dosah ruky, no väčšine z vás unikli. Nie preto, že vám boli odopreté, ale jednoducho ste nevideli celkový obraz.

Tak čo teraz? 

Keď nakoniec najdem ihlu v kope sena, ponechám si ju. Prečo by som mal predávať niečo, čo funguje? Okrem toho, keby som ju predal, musel by som zase hľadať inú ihlu.

Navyše podľa mnohých predpovedí môže bitcoin tento rok dosiahnuť 50 000 dolárov a za 10 rokov až 1 000 000 dolárov. Pri tempe rastu v posledných mesiacoch to vôbec nemusí byť nereálne.

Rovnako podľa Cathie Wood, najúspešnejšej portfolio manažérky za posledných 5 rokov, by mohla Tesla zdvojnásobiť cenu do 3 rokov a za 10 rokov môže dosiahnuť až na 15 000-ovú úroveň.

Exponenciálne zisky v technologiach nie sú ničím nezvyčajným. Bitcoin a Tesla nám pomáhajú vidieť svet z iného uhla pohľadu a naučiť sa očakávať neočakávané.


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon