Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the memberpress domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/html/virtuse.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the memberpress-pdf-invoice domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/html/virtuse.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rocket domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/html/virtuse.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Ako neprísť v recesii o gate (alebo 7 poznatkov z podcastu DO NAHA) • Virtuse Exchange
Reading:
Ako neprísť v recesii o gate (alebo 7 poznatkov z podcastu DO NAHA)
Share:

Ako neprísť v recesii o gate (alebo 7 poznatkov z podcastu DO NAHA)

avatar
by Ras Vasilisin
24. August 2022
Ako neprísť v recesii o gate (alebo 7 poznatkov z podcastu DO NAHA)

Milí pritelia,

Minulý týždeň som mal tu česť byť hosťom v relácii DO NAHA s Dominikom Orfanusom.

V priebehu hodiny a pol sa nám podarilo prebrať mnoho zaujímavých tém ako inflácia, recesia, FOMO, JOMO a hlavne bitcoin.

Celý rozhovor si budete môcť pozrieť na budúci týždeň, no už dnes si môžete prečítať 7 vybraných tém z rozhovoru.

Prihláste sa na odber našho Virtuse Report a každý týždeň dostanete najčerstvejšie správy zo sveta bitcoinu do priamo vašej schránky.

Ak sa vám náš obsah pozdáva, možete nás sledovať na Twitteri (@virtuseexchange) ale aj na našom instagramovom kanáli (@virtuse.exchange).  alebo na našej FB skupine Bitcoin Česko-Slovensko 

Ras Vasilisin

Prihlás sa

 

Tak sme v recesii alebo nie?

Hoci väčšina ekonómov je presvedčená o tom, že ekonomika je v recesii, svoje presvedčenie má aj americká vláda.

To je však diametrálne odlišné. Podľa Bieleho domu totiž americká ekonomika v recesii nie je.

Ako k tomu politici prišli?

Jednoducho, keď im nejaký stav nevzhovuje, zmenia jeho definíciu. A hneď je po recesii. Presne to sa udialo aj teraz.

Avšak dva po sebe idúce poklesy ekonomického rastu vždy boli definíciou recesie a na tom sa nič nemení.

Dokonca to nie je len obyčajná recesia ale tzv. stagflácia. To znamená recesia spojená s vysokou dlhodobou infláciou.

Bohužiaľ vysoká inflácia vždy viedla k recesii. Recesia je nepopierateľná a je úplne jedno ako si ju úradníci v Bielom dome zadefinujú. 

Ako prežiť recesiu?

V prvom rade je potrebné vyhnúť sa panike. Recesia je prirodzený ekonomický jav a ako všetko v živote aj tá raz pominie. Najkratšie trvala 6 mesiacov a najdlhšie 66 mesiacov. Je teda dosť pravdepodobné, že niekde v tomto rozmedzí sa bude pohybovať aj tá súčasná. 

A v druhom rade je dôležité si vytvoriť finančnú rezervu. V čase recesie, no nielen vtedy, sa odporúča držať rezervu aspoň na 6 mesiacov. Pre prípad, že človek príde oprácu alebo dôjde k výpadku príjmu. Hotovosť je tiež vhodná pre výhodné nákupy. Ako sa hovorí, na býčích trhoch sa dá zarobiť ale počas medvedích sa dá zbohatnúť. 

Ako sa poistiť vočí inflácii?

Kým v súčasnosti sú všetky trhy korelované takmer na jednotku, čo znamená, že sa hýbu v rovnakom smere, pred marcom 2020 tomu tak nebolo.

Keď bolo prvýkrát avizované kvantitatívne uvoľňovanie v USA v objeme 1,9 bilióna dolárov, veľkí investori nečakali na to, kým príde inflácia ale začali nakupovať proti-inflačné aktíva.

Inak povedané, investori vždy očakávajú budúci vývoj ekonomiky a investujú podľa toho aké sú ich očakávania smerom do budúcnosti. Na minulosť sa nepozerajú. 

Pozrime na výnosy troch hlavných proti-inflačných aktív od apríla 2020 po ich vrcholy:

Zlato: +31 %

S&P 500: +55% 

Bitcoin: +950%

Áno, v očakávaní vysokej inflácie investori vyhnali cenu bitcoinu zo siedmych na 69 tisíc dolárov a aj napriek súčasnému poklesu je cena digitálnej meny číslo 1 od apríla 2020 stále viac ako 250 percent vyššie ako pred vyhlásením historického tlačenia peňazí. 

Ako sa najlepšie zabezpečiť na najbližších 5 rokov?

Každý by mal začať od seba a nespoliehať sa na štát alebo centrálne banky.

V prvom rade je potrebné nakúpiť proti-inflačné aktíva a v priebehu najbližších 5 rokov ich držať a v prípade poklesu ešte dokupovať.

Či už sú to nehnuteľnosti, akcie alebo bitcoin, sú jedinou poistkou voči strate kúpnej sily.

A v neposlednom rade je potrebné aplikovať aj nasledovné:

Samovzdelávanie. Čítanie je super schopnosťou. 

Naučiť sa rozumieť peniazom. Peniaze sú zručnosťou, a je potrebné vedieť aký je rozdiel medzi peniazmi a menou. 

Nájsť zmysel života. Nikto vám zmysel života nenájde, musíte si ho vybrať sami. Budete tak mať dôvod každé ráno vstať z postele.

Ako dosiahnuť finančnú slobodu?

Najmä začínajúci investori snívajú o ideálnom načasovaní investície. To znamená, že pri nákupe vystihnú dno a predajú, keď sú trhy na vrchole.

Táto predstava je síce pekná, ale v skutočnosti sa to podarí len dvom percentám investorov, ktorí dokážu správne odhadnúť trhy. Zvyšných viac ako 98 percent na tom len stráca.

Najúspešnejší investori na planéte sa preto nesnažia trafiť do ideálnych cien. 

Predstavme si, čo by sa stalo, kedy Jeff Bezos predal akcie Amazonu v roku 2000, len preto aby sa vyhol 95-percentnému prepadu. Dnes by nemal viac ako 30-násobok svojej investície a nikdy by sa nestal jedným z najbohatších ľudí na svete.

To isté platí pre Billa Gatesa, Marka Zuckerberga, Elona Muska a Laryho Paga. Najbohatší ľudia na planéte nie sú traderi. Na investície sa pozerajú z dlhodobého horizontu a recesie sú v ich investíciách už zohľadnené. Inými slovami, pre úspešnú investíciu je dôležité ako dlho ju investor drží a nie ako ju načasuje.

Najlepšia investičná stratégia

Priemerovanie a postupné dokupovanie je tou najlepšou stratégiou. Ak mate minimálne 10 ročný horizont, nie je čo riskovať.

Keď sa Alberta Einsteina spýtali, čo je podľa neho najväčší vynález ľudstva, odpovedal: „Zložený úrok“. Nazval ho taktiež najmocnejšou silou vo vesmíre alebo „ôsmym divom sveta“.

Je to pasívna forma investovania a zabezpečí vám pokojný spánok počas krízy a recesie. 

Napríklad ak by sme dnes investovali 200 eur mesačne do indexu S&P 500 po dobu 30 rokov na konci dosiahneme zisk 1,5 milióna eur. 

Ak namiesto indexu S&P 500 budeme investovať do bitcoinu, stačí investovať 100 eur mesačne a o 10 rokov máme 1,5 milióna eur. 

Neviem si predstaviť efektívnejší spôsob investovania.

FOMO alebo JOMO

Najmä s rastúcou popularitou sociálnych sietí sa objavil syndróm FOMO (z angl. Fear Of Missing Out), čiže strach zo zmeškania niečoho. Ide o obavu z premeškania nejakej dôležitej správy alebo informácie, ktorá sa vo svete udiala.

Namiesto neustáleho strachu z zmeškania je dobré si vypestovať iný zvyk. Jeho názov na prvý pohľad vyzerá veľmi podobne, no je to presný opak efektu FOMO.

Reč je o prístupe JOMO, čiže radosti z chýbania (z anglického Joy of Missing Out).

JOMO radosť z premeškania. Ide o vedomé premeškanie všetkého ruchu, ktorým nás zahlcujú médiá a sociálne siete. Jeho cieľom je užívať si prítomnosť, žiť tu a teraz bez neustáleho vyrušovania.

Napríklad, v investovaní: Vďaka nastaveniu pravidelného investovania môže každý investor pokojne spať s vedomím, že mu nič neuniká. Pokiaľ bude mať disciplínu, pravidelnosť a výdrž, môže spávať pokojne.

Kúp bitcoin


Share this article:

divider graphic

Related Articles

arrow-up icon