Reading:
Ako sa zbaviť syndrómu FOMO a ešte na tom zarobiť
Share:

Ako sa zbaviť syndrómu FOMO a ešte na tom zarobiť

avatar
by Matej Demes
25. January 2021
Ako sa zbaviť syndrómu FOMO a ešte na tom zarobiť

Rozmach internetu, smartfónov a sociálnych médií zmenil spôsob ako sa správame, komunikujeme ako myslíme. Zároveň so sebou priniesol raketový nárast množstva informácií, ktorými sme nepretržite zahltení.

Len pre informáciu, odhady hovoria, že až 90% všetkých dát, ktoré kedy boli na svete vytvorené, vzniklo za posledné dva roky. Nie je už v silách človeka stíhať všetky dôležité správy registrovať.

 

Ako keby obáv už nebolo dosť

Najmä s rastúcou popularitou sociálnych sietí sa objavil syndróm FOMO (z angl. Fear Of Missing Out), čiže strach zo zmeškania niečoho. Ide o obavu z premeškania nejakej dôležitej správy alebo informácie, ktorá sa vo svete udiala.

Výsledkom je, že sa snažíme byť neustále pripojení, aby sme nezmeškali žiadny telefonát, správu alebo status. Čoraz viac ľudí tak spí s telefónom pri posteli, aby o nič neprišli ani v noci.

K podobnému efektu dochádza aj v biznise alebo na finančných trhoch. Investori sa obávajú, že im “ujde vlak” a zmeškajú skvelú investičnú alebo podnikateľskú príležitosť, či nový trend.

Platí to na akciových aj komoditných trhoch, no s veľkou pravdepodobnosťou takéto pocity mávajú najmä tí, čo objavili svet kryptomien. Tento stále ešte mladý trh je známy tým, že sa na ňom obchoduje nepretržite 24 hodín a ceny aktív sa dokážu v krátkom období nezadržateľne rozbehnúť.

Kým pri akciách alebo komoditách zväčša ešte býva priestor pre „naskočenie do vlaku“, pri skupine aktív okolo bitcoinu sa pri pohľade na grafy často môže zdať, že vlak už ušiel. Cena je už príliš vysoko na vstup do investície. Stačí sa pozrieť na graf Bitcoinu, ktorého cena sa v marci 2020 pohybovala pri 4 000 dolároch a v januári 2021 už bola nad hranicou 40 000.

 

Načo riskovať

Prečo spomínam trh, ktorý so sebou prináša také riziká? Kryptomeny môžu práve v tomto období  byť vhodnou poistkou proti inflácii, ktorej príchod je po bezbrehom tlačení nových peňazí zo strany centrálnych bánk len otázkou času. Navyše je to dobrý doplnkový nástroj na diverzifikáciu portfólia, čiže rozloženia rizika. Nielen čo sa týka toho investičného ale aj pre ochranu voči dosahu bankovo-politického “veľkého brata”. V neposlednom rade krypto trh má v sebe značný potenciál rastu, čo už objavili aj veľké banky a inštitúcie.

 

Dosť bolo strachu

Poďme späť k obavám, že človeku niečo unikne. Je tu riešenie ako spať pokojne. Namiesto neustáleho strachu zo zmeškania je dobré si vypestovať iný zvyk. Jeho názov na prvý pohľad vyzerá veľmi podobne, no je to presný opak efektu FOMO.

Reč je o prístupe JOMO, čiže radosti z chýbania (z anglického Joy of Missing Out).

Ide o vedomé premeškanie všetkého ruchu, ktorým nás zahlcujú médiá a sociálne siete. Jeho cieľom je užívať si prítomnosť, žiť tu a teraz bez neustáleho vyrušovania.

A ako je možné tento princíp uplatniť pri investovaní?

Je to jednoduchšie než si myslíte a navyše prináša lepšie výsledky.

Cieľom každého investora je nakúpiť keď je cena dole, zviesť sa na rastúcej vlne a na vrchole predať. Len málokomu sa to podarí.

Prečo?

Buď nemajú znalosti alebo dostatok informácií o aktívach, do ktorých investujú. Prípadne im chýba šťastie.

Princíp JOMO im ani s jedným nepomôže. Tak teda prečo si ho osvojovať?

Vedomé premeškanie správ a udalostí na finančných trhoch si môže dovoliť každý investor, ktorý investuje pravidelne. Vyhne sa stresu a bezsenným nociam plných myšlienok či nakúpil v správny čas.

 

Ideálne riešenie do rozbúrených vôd

Bitcoin a ostatné kryptomeny sú krátkodobo veľmi volatilné ale z dlhodobého hľadiska ponúkajú stabilné výnosy. Kto neverí, nech sa pozrie na historické grafy. Pravidelné investovanie je jedna z najefektívnejších foriem ako sa vyhnúť kratkodobým výkyvom a získať zaujímavé výnosy.

Pre kryptomeny je práve tento typ ideálny. Jednoducho eliminuje kolísavosť cien a z volatility robí príležitosti na dobrý nákup. Stojí preto za úvahu pouvažovať nad vyčlenením pár percent voľných peňazí a pravidelne ich investovať do kryptomien. Ako poistku.

Vďaka nastaveniu pravidelného investovania môže každý investor pokojne spať s vedomím, že mu nič neuniká. Pokiaľ bude mať disciplínu, pravidelnosť a výdrž, môže spávať pokojne.


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon