Reading:
Biely dom zmenil definíciu recesie a posunul gaslighting na novú úroveň
Share:

Biely dom zmenil definíciu recesie a posunul gaslighting na novú úroveň

avatar
by Ras Vasilisin
3. August 2022
Biely dom zmenil definíciu recesie a posunul gaslighting na novú úroveň

Milí pritelia,

Čo je recesia? A prečo sa Biely dom snaží zmeniť definíciu recesie?

Čo môžeme proti tomu spraviť?

Poďme sa na to pozrieť. 

Prihláste sa na odber našho Virtuse Report a každý týždeň dostanete najčerstvejšie správy zo sveta bitcoinu do priamo vašej schránky.

Prihlás sa

Ak sa vám náš obsah pozdáva, možete nás sledovať na Twitteri (@virtuseexchange) ale aj na našom instagramovom kanáli (@virtuse.exchange).  alebo na našej FB skupine Bitcoin Česko-Slovensko 

Ras Vasilisin

 

Biely dom zmenil definíciu recesie a posunul gaslighting no novú úroveň

Biely dom našiel recept na recesiu. Zmení jej definíciu a má po probléme.

Na webe americkej vlády sa koncom minulého týždňa objavil príspevok pod názvom „Ako ekonómovia zisťujú, či je ekonomika v recesii? 

 

Je nad slnko jasné, že ekonomika USA v tomto roku skĺzla do recesie. Aspoň podľa dlhodobo zaužívanej oficiálnej definície recesie. A čo na to politici v Bielom dome?

Namiesto toho, aby hľadali riešenie ako sa z nej dostať, snažia sa orwellovsky prekrúcať realitu a zmenou definície poprieť existenciu recesie.

 

Čo je to recesia?

Oxfordský slovník definuje recesiu ako „obdobie dočasného hospodárskeho poklesu, počas ktorého dochádza k zníženiu obchodnej a priemyselnej aktivite, čo sa vo všeobecnosti prejavuje poklesom HDP v dvoch po sebe nasledujúcich štvrťrokoch“. 

Biely dom sa však snaží bojovať proti recesii svojou vlastnou definíciou.  

Blogový príspevok začína úvodným odsekom, ktorý popiera všetko, čo sme o recesii doteraz vedeli:

Čo je to recesia? Hoci niektorí tvrdia, že dva po sebe idúce štvrťroky klesajúceho reálneho HDP predstavujú recesiu, nie je to ani oficiálna definícia, ani spôsob, akým ekonómovia hodnotia stav hospodárskeho cyklu. Namiesto toho sú oficiálne rozhodnutia o recesiách aj hodnotenie ekonomickej aktivity ekonómami založené na holistickom pohľade na údaje – vrátane trhu práce, spotrebiteľských a obchodných výdavkov, priemyselnej výroby a príjmov. Na základe týchto údajov je nepravdepodobné, že by pokles HDP v prvom štvrťroku tohto roka – aj keď by nasledoval ďalší pokles HDP v druhom štvrťroku – naznačoval recesiu.

Prečo to robia?

Títo politici to robia preto, aby sa vyhli zodpovednosti.

Všetko to začalo pandémiou. Aby na Ameriku a neskôr na zvyšok sveta mohli uvaliť drakonické lockdowny, museli sa uistiť, že majú dostatočné zdroje. Vytlačili preto bilióny dolárov, čo vyvolalo rekordne vysokú infláciu na celom svete. 

Na zmiernenie devastácie spôsobenej infláciou spustili centrálni bankári stratégiu deštrukcie dopytu prostredníctvom zrútenia cien akcií. Centrálni plánovači si totiž uvedomili, že inflácia je naviazaná na akciové trhy.

Ak sa prepadnú svetové akcie, zníži sa aj spotreba. A keď ľudia prestanú míňať, inflácia sa spomalí. 

Problém je v tom, že práve takýmto znižovaním inflácie sa svet dostal do recesie, čo je počas volebného roku v USA neprijateľné. A keďže Biely dom už nemá nástroje recesiu zastaviť, prišiel s lepším riešením. Zmenil definíciu recesie a poprel, že vôbec nejaká recesia je. 

Inak povedané, orwellovským spôsobom navádzajú ľudí aby neverili tomu čo vidia alebo cítia a radšej dôverovali svojej vláde. 

Čo z toho vyplýva?

Jedným z hlavných poznatkov z pokusu Bieleho domu zmeniť definíciu recesie je, že si môžeme začať všímať dlhodobú stratégiu tzv. gaslightingu (nebezpečná manipulácia, ktorá u obete vyvoláva spochybňovanie vlastných pocitov, inštinktov, a dokonca duševného zdravia).

Ak sa politikom nepáči realita, začnú meniť definície tak, aby zodpovedali ich videniu reality.

V takom svete už nezáleží na tom aká je skutočnosť ale aké slová použijeme na jej vyjadrenie. Inak povedané, realitu zmeníme tak, že ju nazveme niečím iným.

Napríklad, pamätáte si, keď americké CDC (Centrum pre prevenciu a kontrolu ochorení) zmenilo definíciu „vakcíny“, aby odstránilo kritériá odvolávajúce sa na to, že vakcína zabezpečí imunitu?

Alebo keď americká vláda „vylepšila“ metodiku výpočtu CPI, keď inflačné čísla začali raketovo stúpať?

 

Vo všeobecnosti majú politici majú neukojiteľnú túžbu po moci. Pre znovuzvolenie sú schopní urobiť čokoľvek. A to vrátane devastácie ekonomiky a následnej zmeny definície recesie. 

Aké je riešenie?

Nevenujme týmto centrálnym plánovačom príliš veľa pozornosti. Prestaňme brať ich slová ako novodobé evanjelium a začnime sa nad vecami zamýšľať vlastným rozumom skôr, než bude neskoro.

 

Kúpiť bitcoin


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon