Skratka ETF sa v posledných mesiacoch šíri krypto trhmi a médiami ako čarovné zaklínadlo. Očakáva sa, že definitívne schválenie Bitcoin exchange-traded funds môže vliať na trhy novú vlnu dôvery a odštartovať ďalší bull trend. To však nie je jediná stránka „coinu“. Sú tu aj ďalšie možné dôsledky a tie môžu byť pre doteraz ničím neohrozené „digitálne zlato“ a budúci vývoj krypto trhov priam katastrofálne. Pozrime sa teda na problém trocha hlbšie.
Ako Wall Street manipuluje trhy
V posledných desaťročiach sa Wall Street podarilo plne zdokonaliť umenie tzv. pákového efektu. Globálne banky a veľké hedge fondy týmto spôsobom vytvorili finančné pohľadávky ku komoditám a iným hmotným aktívam, ktoré niekoľkonásobne prevyšujú skutočnú hodnotu reálnych podkladových aktív. Tým úplne narušili logiku cenotvorby a možnosť overiť si hodnotu aktív. Aktíva jednoducho premenili na syntetické nástroje odrezané od reality.
Následky takýchto praktík môžeme dnes pozorovať napríklad na trhoch so zlatom a striebrom. Oba trhy po spustení ETF narástli na päť až desaťnásobok svojej veľkosti, bez ohľadu na základný spotový trh a ETF sa tak stali príslovečným “chvostom, ktorý vrtí psom.
Žiaľ, finančné inžinierstvo v podobe stratégie chvosta vrtiaceho psom už infiltrovalo aj trhy s Bitcoinom. Vďaka bitcoinovým futures a mnohým ďalším pákovým produktom, ktoré priniesli najmä burzy v Hongkongu, môžeme pozorovať, čo tieto praktiky priniesli. Denná likvidita syntetických verzií Bitcoinu je už približne 15 miliárd dolárov, čo je trikrát viac ako jeho denná spotová likvidita ( cca 5 mld. USD).
S blížiacim sa dátumom schvaľovania ETF na pôde Securities Exchange Commission (SEC) ETF sú tu teda legitímne pochybnosti o reálnych prínosoch pre bitcoinové trhy.
V čom sú ETF hrozbou
Je dôležité si uvedomiť, že v prípade Bitcoin ETF, investori nebudú vlastníkmi skutočných Bitcoinov. Rovnaké nastavenie možno nájsť pri mnohých iných ETF, kde správcovia alebo manažéri fondov vytvárajú finančné nástroje, s ktorým možno obchodovať ako s akciami. No tie akciami nie sú a nie sú podopreté podkladovými aktívami. Je to skrátka vysoko špekulatívny finančný nástroj otvorený manipulácii s trhom. Netreba dodávať, že ETF umožňujú veľkú koncentráciu moci v rukách centralizovaných sprostredkovateľov, ktorí budú nakoniec držať kľúče (rozumej private keys) v mene ostatných investorov.
Okrem toho, že Bitcoin nepozná hranice, je decentralizovaný a bez cenzúry, má ešte jednu dôležitú kvalitu: Matematicky vynútený nedostatok, ktorý zabezpečuje, že jeho hodnota sa v plynutím času zvýši. A na konci zostane iba konečný počet „mincí“. To je dôvod, prečo Bitcoin nazývame digitálnym zlatom. Ak Wall Street začne vytvárať pohľadávky, ktoré nie sú podopreté skutočným Bitcoinom, potom sa im podarí jeho nedostatok a teda celú jeho vnútornú logiku zničiť.
Navyše do pomyselného „pákového ohňa“ by mohli ešte viac oleja priliať ďalšie kryptomeny. S postupným vývojom krypto trhov môžu finančné inštitúcie začať vytvárať pohľadávky aj voči ostatným hlavným krypto menám, ktoré nebudú na 100 % podopreté podkladovými „mincami“.
Preto platí, že Bitcoinové ETF by sa mohli stať len prvým krokom na nedoziernej ceste k deštrukcii celého krypto trhu.
Existujú však dôvody na optimizmus
Tým prvým je, že HODLers dokážu tomuto modelu odolať jednoducho tým, že budú svoje coiny držať mimo finančného systému. Na rozdiel od zlata alebo striebra väčšina držiteľov Bitcoinov na spotových trhoch tak už robí dnes. Preto si „digitálne zlato“ zachováva svoju hard-to-borrow povahu a tým imunitu voči externému finančnému svetu. Vďaka tomu sa môže stať, že rozsah dopadu ETF a iných derivátov bude nakoniec obmedzený. Avšak na druhej strane si treba uvedomiť, že deriváty majú veľký potenciál ovplyvniť cenu podkladových coinov.
Druhým dôvodom optimizmu je, že ani nespočetné útoky na Bitcoin mu nezabránili v jeho raste. Bitcoin môže byť chápaný ako suverénny kód, pretože neexistuje žiadna autorita mimo neho, ktorá by ho mohla ovládať. Bitcoin sa proste riadi iba pravidlami Bitcoin-u.
Tvorca Bitcoinu mal snahu vytvoriť odolné peer-to-peer digitálne platidlo. Po 10 rokoch a s miliónmi používateľov po celom svete môžeme dnes bezpečné povedať, že dielo sa podarilo. Bitcoin nielenže preukázal svoju odolnosť, ale tá sa stáva vyššia ešte aj vďaka deštruktívnymsilám, ktoré sa ho snažia ohroziť – je skrátka z kategórie „antifragile“.
Aj napriek tomu by sme si mali byť vedomí, že pokiaľ budú môcť finančné inštitúcie vytvárať deriváty Bitcoinu len tak zo vzduchu, opreté o nič, časť jeho nedotknuteľnosti môže byť vážne narušená. Dúfajme preto, že Bitcoin ETF sa nestanú prvým chvostom, ktorý zabije psa.