Reading:
6 dôvodov, prečo mal bitcoin najlepší január za posledných 10 rokov
Share:

6 dôvodov, prečo mal bitcoin najlepší január za posledných 10 rokov

avatar
by Ras Vasilisin
14. February 2023
6 dôvodov, prečo mal bitcoin najlepší január za posledných 10 rokov

Bitcoin mal jeden z najlepších januárov v histórii. Avšak aj napriek tomu je z dlhodobého hľadiska stále na podhodnotený.

Pozrime sa na šesť dôvodov, ktoré mohli viesť k takému odrazu. 

Viac v najnovšom Virtuse Reporte. 

Virtuse Report je zasielaný viac ako 18 000 investorom po celom svete. Každý pondelok odberatelia získajú najčerstvejšie novinky, analýzy a komentáre zo sveta bitcoinu a finančných trhov v jednoduchom a stráviteľnom formáte.

Virtuse Report pre vás pripravuje Virtuse, najväčšia bitcoin-centrická platforma v EÚ. Virtuse môžete sledovať na Instagrame, Facebooku, alebo na facebookovej skupine Bitcoin Česko-Slovensko, ktorá má 3 000 členov. 

Pre viac noviniek, analýz a video komentárov sledujte Satosi.sk, najväčší bitcoin-centrický portál na Slovensku a v Česku

Rasťo Vasilišin


6 dôvodov, prečo mal bitcoin najlepší január za posledných 10 rokov

Bitcoin v  januári posilnil o 39,5 percenta a zaznamenal najlepší začiatok roka od roku 2013.

Lepší január bol len v rokoch 2011 (+73 %) a 2013 (+54 %). 

Pozrime sa na šesť dôvodov, ktoré mohli samostatne alebo aj spoločne viesť k takému odrazu. 

Spomalenie inflácie a Fed

Jednou z hlavných príčin januárového nárastu bola pravdepodobne zjemňujúca sa rétorika Fedu a spomalenie rastu inflácie v USA.

Januárová rally prichádza potom, čo konečne opadol prach z krachu FTX a Fed spomalil uťahovanie opaskov.  

Po pomalšom náraste inflácie Fed spomalil zvyšovanie sadzieb, čo prináša úľavu technologickým aktívam, ako napríklad bitcoinu. Síce sa bitcoin nedá presvedčivo zaradiť do kategórie technologických aktív, ale pravdou je, že v poslednom období sa jeho cena vyvíjala veľmi podobne, ako v prípade rastových technologických aktív.  

Znovuzrodená volatilita 

Ďalším dôvodom pre takmer 40 percentný nárast môžeme hľadať v bitcoinovej volatilite. Existuje viacero dôvodov, ktoré spôsobujú kolísavosť ceny bitcoinu.

Po prvé, je to jeho relatívne nízka kapitalizácia. Aj napriek tomu, že štvrtý kvartál bol pre bitcoin jedným z najmenej kolísavých období v histórii, v januári dobehol všetko premeškané. Dá sa povedať, že jeho nízka kapitalizácia ho k vysokej volatilite predurčuje. 

Napríklad zlato je cenou omnoho stabilnejšie najmä preto, že jeho kapitalizácia je takmer 24-krát vyššia ako má bitcoin.

Bitcoin je volatilný aj preto, že na rozdiel od iných aktív, je to skutočne globálne aktívum.  Napríklad v Nigérii je jednoduchšie kúpiť bitcoin, ako akcie spoločnosti Tesla. 

A v neposlednom rade je bitcoin volatilný preto, že sa obchoduje 24 hodín denne po celý rok,a to na obrovskú finančnú páku. 

Rekordne vysoké fundamenty

Najväčší januárový nárast za posledných 10 rokov môže byť zapríčinený aj tým, že sa posilnili fundamentálne ukazovatele bitcoinu.  

Napríklad 72 percent všetkých BTC nezmenilo adresu dlhšie, ako šesť mesiacov. V priebehu jedného roka je to 66,5 percenta a v priebehu dvoch rokov takmer 50 percent. To znamená, že viac ako polovica investorov bitcoin za posledné dva roky nepredala.

Dokonca aj takzvaní „OGs”, alebo prví investori do bitcoinu, v poslednom čase začali posilňovať svoje pozície. To naznačuje, že potenciál zhodnotenia je stále obrovský. 

V tejto súvislosti spoločnosť Ark Invest vo svojej správe neváha predpovedať, že: „Cena bitcoinu by mohla do roku 2030 presiahnuť 1 milión dolárov”.

Nevídané výbery BTC z búrz

Jedným z ďalších dôvodov pre výrazný nárast bitcoinu v januári, môže byť aj objem výberov bitcoinov z búrz. V roku 2022 opustilo krypto burzy viac ako 560 000 BTC. To je doteraz nevídané číslo. Napríklad kryptoburze Gate.io zostalo v depozitoch už len posledných 4 000 BTC.

bitcoin burzy

Vyzerá to, že bitcoinoví investori sa konečne začali riadiť mottom: „Vaše kľúče, vaše bitcoiny. Nemáte kľúče, nemáte bitcoiny“.

Miera hashovania na historickom maxime

bitcoin hashrate

Kvalitné fundamenty bitcoinu je možné pozorovať aj v hashrate bitcoinu. Aj napriek 64 percentnému prepadu ceny bitcoinu v roku 2022, sa miera hashovania vyšplhala na nové historické maximum a celkovo za rok narástla o 50 percent. To znamená, že bitcoinový majetok je dnes zabezpečený lepšie, ako kedykoľvek v minulosti. 

Lightning dosiahol historické maximum

new ATH

A posledný dôvod, prečo bitcoin zaznamenal historický januárový nárast, mohol prameniť z faktu, že sieť Lightning dosiahla nové historické maximum. Od začiatku minulého roka narástla kapacita siete o 63 percent. To naďalej podporuje presvedčenie investorov, že bitcoin je popri uchovávateľovi hodnoty, stále viac využívaný ako platidlo.  

Záverom

Či to už bol Fed, zlepšené fundamenty alebo obnovená volatilita, dôležité na januárových nárastoch je, že bitcoin sa presvedčivo odrazil od dna.

To môže znamenať koniec medvedích trhov a trhový obrat k býčiemu trendu v dlhodobom horizonte.

Avšak aj napriek fenomenálnemu začiatku roka, je bitcoin z dlhodobého hľadiska stále na podhodnotenej úrovni.

 


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon