Reading:
Bitcoin nekotroluje pár jednotlivcov ako media tvrdia
Share:

Bitcoin nekotroluje pár jednotlivcov ako media tvrdia

avatar
by Ras Vasilisin
13. January 2022
Bitcoin nekotroluje pár jednotlivcov ako media tvrdia

Podľa štúdie americkej neziskovky, pod názvom Národný ústav pre ekonomický výskum (NBER), 0,01 percenta najväčších hodlerov kontroluje až 27 percent bitcoinov v obehu. Média túto správu okamžite prebrali a začali tvrdiť, že bitcoin nie je vôbec decentralizovaný, a že jeho vlastníctvo je sústredené v rukách pár jednotlivcov. 

Tu je však hlavný problém s týmto naratívom.

Prevažnú väčšinu tzv. veľrýb totižto tvoria sprostredkovatelia ako sú burzy alebo investičné fondy. Inými slovami, je dôležité si uvedomiť, že veľký investori sú zložené z mnohých malých pasívnych investorov.

Takže poďme si niektoré rozobrať na drobné.

Greyscale (3,4 %)

Greyscale je v súčasnosti najvýznamnejším investičným produktom pre bitcoin na svete. Spoločnosť v súčasnosti vlastní viac ako 3,4 percenta bitcoinov v obehu. 87 percent investorov Greyscale tvoria firmy s priemernou investíciou menej ako 3 milióna dolárov, zvyšok sú pasívne jednotlivci. 

Kryptoburzy (15 až 25%)

Štúdia NBER tiež nezohľadňuje, že veľká alokácia krypto aktív je držaná v centralizovanej úschove na burzách. Podľa CryptoBank, 6,3 percenta celkových bitcoinov, 1.3 milióna, je v správe krypto búrz. Ale toto číslo može byť oveľa vyšie. Napríklad, Coinbase mála údajne v úschove viac ako 90 miliárd dolárov aktív a v jednom momente vlastnila 11 percenta všetkých krypto aktív na trhu.

Verejné obchodované spoločnosti (1%)

MicroStrategy vlastní viac ako 124 000 bitcoinov, Tesla 43 000 bitcoinov, Square 8 000 bitcoinov a bitcoin ťažiari vlastnia spolu niekoľko tisíc bitcoinov. To znamená, že verejne obchodované spoločnosti vlastnia približne percento všetkých bitcoinov v obehu.

Je dôležité mať na pamäti, že medzi adresami veľrýb sú aj také, ktoré nepatria sprostredkovateľom ale jednotlivcom.

Satoshi Nakamoto (5%)

Otec bitcoinu, Satoshi Nakamoto, stále kontroluje veľkú časť ponuky BTC v obehu. Predpokladá sa, že Satoshi vlastní približne 1 milión bitcoinov, čo by z neho urobilo najväčšieho držiteľa bitcoinov na svete. Samotné satoshiho mince tvoria viac ako 5 percent bitcoinov v obehu.

Stratené bitcoiny (20%)

Stojí za zmienku, že veľkú časť cirkulujúcej ponuky BTC zrejme nikto nevlastní a je pravdepodobné, že je navždy stratená. Podľa krypto poisťovacej spoločnosti Coincover je okolo 4 miliónov BTC mimo obehu v dôsledku straty k prístupovým údajom. Bitcoin

Aký je z toho záver?

Ak vylúčime satoshiove adresy, burzy, ETF a verejné obchodované spoločnosti, 27-percentný podiel veľrým, ktorý šíria media sa zníži na jednociferné čislo.

Pri menej ako 10 percetnom podiele je takmer nemožné aby bol spustený útok na bitcoinovú sieť zraniteľnou v podobe “diktatúry 51 percent”.  

Jednoducho celý naratív, že bitcoin je centralizovaný v rukách hŕstky investorov je založený na vode.  

Média len projektujú všetky neduhy tradičného finančného systému na Bitcoin. Je to ako keď muž ktorý pácha násielie na žene, projektuje na vonok, že to on je skutočnou obeťou. 

Podľa hesla to nie ja to ona. 

Rovnako aj média vedia lepšie ako ktokoľvek iný, že súčasný finančný systém je ten kde malá skupinka vyvolených kontrolu celý súčasný monenárny systém, prostredníctvom tlačenia peňazí a sadzieb. 

Ako raz povedal Sofokles, pravda je vždy najsilnejší argument.  

Bitcoin


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon