Warrenovi Buffettovi sa nedávno podarilo prekvapiť všetkých, ktorí sledujú jeho správanie na finančných trhoch. Tentokrát to nebolo žiadnym vyhlásením ale investičnými rozhodnutiami. Jeho spoločnosť Berkshire Hathaway úplne otočila svoju stratégiu a zamierila na trh so zlatom. Nakúpila akcie ťažobnej spoločnosti Barrick Gold.
Som veľký fanúšik hodnotovej školy Warrena Buffetta a podľa mňa je to jeden z najúspešnejších a najslávnejších investorov v histórii.
Správa, že Buffett kupuje zlato, mi vyrazila dych, tak ako asi všetkým jeho fanúšikom ale aj kritikom. Tento investičný mág je totiž roky známy svojim o odmietavým postojom voči investovaniu do zlata. Žltý kov nielenže ignoroval, ale ako investičný nástroj ho aj tvrdo kritizoval, za čo sa vôbec nehanbil.
Pamätný bol jeho prejav na pôde Harvardskej univerzity v roku 1998, kde povedal:
„Niekde v Afrike sa vykopalo zo zeme. Potom sme ho roztavili, vykopali sme ďalšiu dieru, znovu ho tam zahrabali, a potom platili ľuďom, aby ho strážili. Nemá pre nás žiadny úžitok. Každý, kto by sa na nás pozeral z Marsu, by iba neveriacky krútil hlavou.“
Warren jednoznačne nie je fanúšikom zlata.
Ťažobná spoločnosť a zlato nie je to isté
Buffet sa pri investovaní vždy držal zásady kupovať podniky, ktoré generujú príjem.
Vždy chce vlastniť zlatú hus, ktorá kladie zlaté vajcia.
To je presne ten dôvod, prečo Berkshire nenakúpil zlato.Kúpili akcie spoločnosti, ktorá ho ťaží. Barrick je skôr investíciou do ziskovej firmy, ako investovaním do drahých kovov.
Rovnako prekvapujúce ako to, čo kúpil je však aj to, čoho sa zbavil. Jedna z najbohatších firiem na svete pre nákup nových akcií rozhodne nemusí zo svojho svojho portfólia nič obetovať. Keď sa teda rozhodne nejakých titulov zbaviť, asi vie prečo.
Poďme sa teda pozrieť na nedávne Buffetove investičné rozhodnutia:
- kúpil 1,2% podielu v spoločnosti Barrick Gold za 563,6 milióna dolárov.
- predal Wells Fargo, čo je približne 26% jeho predchádzajúcej vlastníckej pozície.
- predal JPMorgan, čo bolo približne 60% jeho predchádzajúcej vlastníckej pozície.
- úplne predal svoj finančný podiel v Goldman Sachs.
Warren Buffett a jeho tím sa v podstate rozhodli zbaviť sa bánk a začať sa angažovať nákupom zlatokopov.
Viem, čo si myslíte.
Barrick Gold je pre Buffetta prirodzený kandidát na kúpu. Je to druhá najväčšia ťažobná spoločnosť na svete s desaťročnými rezervami zlata, vysokými maržami a ziskovými baňami po celom svete.
Je pokojne možné, že Buffett čisto vsadil na to, že akcie Barrick Gold sú podhodnotené v porovnaní s potenciálom spoločnosti.
V takomto predpoklade však niečo nesedí.
Barrick predstavuje iba 0,1% súčasného trhového ocenenia spoločnosti Berkshire vo výške 495 miliárd dolárov.
Tento 89-ročný investor, prezývaný aj ako Veštec z Omahy, bol historicky známy tým, že nekopíroval žiadne trendy. Sám ich vytváral. To mi vnuklo jednu otázku.
Prečo by vo svojej stratégii urobil úplný obrat len aby pridal do portfólia malú pozíciu?
V prvom rade si musíme uvedomiť, že Berkshire má povinnosť hlásiť akékoľvek zmeny v portfóliu Americkej komisii pre cenné papiere (SEC) len raz za 3 mesiace. Posledný report 13F bol podaný až 45 dní po konci druhého štvrťroka.
Je preto viac ako pravdepodobné, že v nasledujúcom kvartáli Buffettov tím nakúpil oveľa viac zlatých spoločností alebo výrazne vyšší podiel v Barrick Gold.
Ja tam však vidím oveľa väčší odkaz pre investorov.
Poistka proti oslabujúcemu sa monetárnemu systému
Jeho tím rozumie svetovej makroekonomike lepšie ako ktokoľvek iný. Je viac než isté, že nulové sadzby, negatívne výnosy dlhopisov a masívne stimulačné opatrenia centrálnych bánk sa v budúcnosti premietnu do vysokej úrovne inflácie.
Problém je v tom, že Buffett sa nezaisťuje len proti inflácii.
Kým na jednej strane kúpil akcie ťažobnej spoločnosti na zlato, na druhej strane sa zbavil akcií bánk.
Na scénu prichádza nový predátor
Buffett si je vedomý, že nekonečné kvantitatívne uvoľňovanie predstavuje riziko pre medzinárodný bankový systém a tým pádom aj pre jeho bankové pozície v portfóliu.
Prvou hrozbou pre banky je návrat k zlatému štandardu. To, čo si doteraz len málokto dokázal predstaviť sa stáva čoraz častejšou témou diskusií v médiách. Svetové meny by tak prvýkrát od roku 1971 znova mohli byť kryté zlatom. Vymanili by sa tak zo zajatia politikov, ktorí si ich tlačia ako sa im zachce.
Druhou hrozbou pre banky sú diskusie ale aj experimenty centrálnych bánk v oblasti digitálnych mien, tzv. Central bank digital currency (CBDC).
Podľa dostupných zdrojov viac ako 80% centrálnych bánk skúma svoj potenciál s CBDC. Vďaka týmto inštrumentom by efektívne vedeli obísť banky a nahradiť ich pozíciu ako správcov finančných trhov.
Uvedenie kryptomeny Libra od spoločnosti Facebook tomu len pomohlo a možno veci urýchlilo. Ďalší technickí giganti ako Amazon alebo Google môžu nasledovať Facebook a tiež prísť so svojimi kryptomenami. Je viac než pravdepodobné, že centrálne banky nebudú chcieť v tomto trende zaostávať.
V obidvoch prípadoch sú banky ohrozené novými predátormi, na čo dotaraz neboli zvyknuté. To by mohlo do budúcna znamenať výrazný škrt cez rozpočet.
Silný signál pre investorov
Čo je teda tým veľkým signálom pre investorov?
Warren Buffett je vodca, nie nasledovník, a trhom vyslal jasný signál. Ak sa k nemu pridajú aj ďalší veľkí investori, celý sektor zlata vystrelí do výšin.
No aj pri kopírovaní Buffettovej stratégie treba byť opatrný.
Aj majster tesár sa občas utne a neomylný nie je ani čarodejník z Omahy. Buffetovi kritici zvyknú poukazovať na jeho chybu ignorovať Amazon, Google a mnoho ďalších, dnes úspešných veľkých spoločností.
Tiež sa márne snažil prekonať výnosy indexu S&P 500 a tento rok zmeškal aj veľkú príležitosť, ktorú priniesli jarné mesiace po prepade trhov.
Akokoľvek sa na to pozeráme, Buffettov tím je v dlhodobých investíciách doma.
Ako raz povedal: „naša obľúbená doba držania je navždy.“
Čo to všetko znamená pre investorov?
Ja som si z toho zobral odkaz, že zlatá horúčka sa tak skoro neskončí.
Nepochybujem tiež o tom, že si Buffett a jeho tím uvedomili, že časy sa zmenili.
Možno by sme nemali byť prekvapení, keď ho uvidíme kupovať aj kryptomeny.