Reading:
CBCD môžu byť najväčším porušením ľudských práv na globálnej úrovni v histórii
Share:

CBCD môžu byť najväčším porušením ľudských práv na globálnej úrovni v histórii

avatar
by Ras Vasilisin
14. October 2022
CBCD môžu byť najväčším porušením ľudských práv na globálnej úrovni v histórii

Medzinárodný menový fond tvrdí, že digitálne meny centrálnej banky alebo CBDC sú budúcnosťou peňazí.

“Nebudeš nič vlastniť a budeš šťastný.” Tento kontroverzný výrok zase pochádza od Svetového ekonomického fóra, nevládnej lobistickej organizácie, ktoré má prsty v takzvanom veľkom resete. 

 

A čo majú tieto dva výroky spoločné? 

CBDC sa môžu stať pre obidve nadnárodné organizácie nástrojom pre ukončenie našej cesty za slobodou.

Bitcoineri si to uvedomili už dávno a publikovali množstvo článkov o CBDC. Avšak príchod CBDC je tu čoraz bližšie, je len otázkou krátkeho času kedy budú v plnej miere zavedené.  

Súčasná makroekonomická kríza je ideálnou príležitosťou pre spustenie CBDC. Prepady na finančných trhoch, vysoká inflácia, recesia a hrozba nukleárneho konfliktu vytvorili dokonalý chaos na to, aby centrálne banky mohli presunúť vinu za zrútenie systému na všetkých okrem seba. 

Je to scenár ako z učebnice krízového manažmentu. 

“Je nám to ľúto ale súčasný finančný systém vďaka nepredvídateľným príčinám  prestal fungovať. Musíme preto eliminovať všetok dlh, ktorý systém generoval. Ale nie je sa čoho obávať, vytvorili sme nový moderný systém, ktorý je oveľa lepší. Predstavujeme vám CBDC”.

Možno aj takým spôsobom prehovoria občanov, aby prijali nový finančný systém, a tým sa CBDC stanú nástrojom na obnovu po hlbokej kríze.  Všetci slušní ľudia si budú musieť otvoriť  digitálne peňaženky v centrálnej banke pre vedenie CBDC účtu.

Zástancovia fiat systému budú tvrdiť, že spustenie tejto novej technológie je pokusom o modernizáciu systému. Používatelia CBDC budú môcť posielať akékoľvek množstvo peňazí, 24 hodín denne a prevádzkové hodiny sa stanú minulosťou. Obhajcovia budú tiež tvrdiť, že prostredníctvom CBDC sa zvýši transparentnosť finančnému systému, a tým sa prakticky eliminuje pranie špinavých peňazí a iné nelegálne aktivity. 

Kým nás budú vehementne presviedčať, že CBDC sú veľkým krokom vpred, v skutočnosti to bude krok späť k našej komunistickej minulosti. Jedným z hlavných dôvodov pre túto obavu je, že naše úspory budú stále spravovať rovnakí ľudia, akí zavinili súčasnú krízu

V konečnom dôsledku však CBDC budú pravdepodobne jedným z najväčších porušení ľudských práv v histórii. Tu je niekoľko príkladov ich využitia pre tatéto porušovanie.  

 

Obchádzanie ústavy a práva

Jednou z hlavných hrozieb, ktorú CBDC predstavujú je strata občianskych slobôd. Centrálne banky a štát budú prostredníctvom digitálnych peňaženiek sledovať a zaznamenávať všetky naše transakcie. Inak povedané, centrálne banky budú mať úplnú kontrolu nad každým aspektom nášho finančného života. Súdny a legislatívny process už nebude potrebný na to aby nám politici prikázali s kým smieme alebo nesmieme obchodovať. Inak povedané, táto nová technológia dá štátu možnosť cenzurovať akékoľvek transakcie bez ohľadu na to, či na to má zákonné právo alebo nie. 

Individuálna úroková miera


Centrálne banky dnes majú právo manipulovať s úrokovými sadzbami a tlačit nové peniaze. Kým zmeny, ktoré vykonajú, sa vzťahujú na všetkých občanov rovnako, v prípade CBDC sa to zmení. Centrálna banka bude môcť prispôsobiť menovú politiku na jednotlivcov. Napríklad, niektorí dostanú negatívne úroky na účte v snahe zvýšiť ich osobnú spotrebu. Iní zase môžu získať vysoký úrok pretože budú preferovanou skupinou občanov. Takáto diferenciácie monetárnej politiky bude mať milión rôznych možností riadiť sociálne inžinierstvo a manipulovať ľudí s cieľom zmeniť ich bydlisko, povolanie, majetkové pomery alebo nákupné návyky.

 

Sociálne kredity 

Akonáhle centrálne banky a vlády získajú úplnú kontrolu nad finančným systémom, získajú možnosť ešte rafinovanejšie uplatňovať systém sociálnych kreditov a trestov. Konzumovali ste príliš veľa mäsa? Vyčerpali ste si kredit na nákup mäsových výrobkov na tento mesiac. Najazdili ste autom ste viac ako 200 kilometrov? Vyčerpali ste si mesačný limit uhlíkovej stopy a musíte si dokúpiť emisné povolenky. Znie to šialenie ale napríklad anglická centrálna už o tom otvorene hovorí na verejnosti. Čína už sociálny kreditný systém dávno zaviedla a Kanada ho práve implementuje. Sociálne kredity sú najmodernejším totalitným nástrojom a CBDC to umožnia. 

 

Exspirácia peňazí

Štáty a centrálni bankári sa neustále snažia motivovať ľudí k čo najvyššej spotrebe, pretože súčasný fiat systém sa bez rýchlosti peňazí v obehu začne rúcať. Aký je najlepší spôsob zvýšiť rýchlosť peňazí v obehu? Zavedením funkcionality exspirácie peňazí. Keď občania uvidia, že na ich digitálnych eurách je dátum spotreby, minú aj to čo nemajú. Inými slovami, ak svoje CBDC neminiete tak ich stratíte. Centrálne banky nás svojvoľne zbavia nášho majetku a sporenie sa stane minulosťou. A keď nebudeme môsť sporiť, nebudeme môcť zabezpečiť seba a svojich blízkych do budúcnosti, tým pádom budeme úplne odkázaní almužny od štátu. A to je istá cesta k zotročeniu. 

Toto sú však len štyri príklady toho akým spôsobom môžu centrálne banky prostredníctvom CDBC porušovať naše ľudské práva. 

Ale pole je stále neorané a ako sa hovorí, absolútna moc korumpuje absolútne. 

Avšak snom každého diktátora je mať úplnú kontrolu nad každým aspektom života svojich občanov. Ak vláda dokáže nielen monitorovať a cenzurovať naše finančné transakcie, svojvoľne nás zbaviť majetku, potom nás nič nezastaví od orwelovskej dystrofickej budúcnosti.  

Všeobecná deklarácia ľudských práv a slobôd zakotvuje, že všetci ľudia sa rodia slobodní a rovní. Vytvorenie digitálnych mien centrálnej banky tento predpoklad úplne zlikviduje. Každý človek bude začínať život v totalitnom režime, ktorý od neho bude vyžadovať, aby bol digitálnym otrokom centrálnej banky s absolútnou kontrolou nad jeho životom. Ak stratíme slobodu vlastniť a nakladať so svojím majetkom, čoskoro stratíme všetky ľudské práva a našu dôstojnosť. To sme už raz zažili. 

Problémom je nedostatočná a jednostranná spoločenská diskusia o CBCD. Centrálne banky si dobre uvedomujú, že keď ľudia nebudú oboznámení z hrozbami CDBC, zaujmú k nim ľahostajní postoj a dokonca si ich ešte budú sami pýtať. 

 

Bitcoin je opakom CBDC

Našťastie existuje riešenie.  

Bitcoin a CBDC sú diametrálne odlišné. Kým bitcoin je úplne novou formou peňazí, CBDC sú len digitálnou kópiou súčasného fiat systému. 

Bitcoin dokáže zobrať moc od politikov a centrálnych bankárov a odovzdať ju späť do rúk občanov. Bitcoin je nadradenou formou peňazí. 

Prečo? 

Pretože nemá stále meniace sa pravidlá, nedá sa devalvovať cez kvantitatívne uvoľňovanie, transakcie nepotrebujú povolenie tretej strany a štát vám ho nemôže zmraziť alebo zhabať. 

Inak povedané, bitcoin je pravým opakom CBDC. Aj preto nie je potrebné s centrálnymi bankami bojovať. Proces implementácie CBDC aj tak nezastavíme. 

Sokrates to pred dvetisíc rokmi vystihol najlepšie, keď povedal, „Tajomstvom zmeny je sústrediť všetku svoju energiu nie na boj so starým, ale na budovanie nového.“

Budujme preto radšej nové peniaze. 

 


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon