Reading:
ChatGPT uchvátil internet. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o novom AI zázraku
Share:

ChatGPT uchvátil internet. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o novom AI zázraku

avatar
by Ras Vasilisin
14. December 2022
ChatGPT uchvátil internet. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o novom AI zázraku

Internet v posledných dňoch uchvátil nový startup, ktorý podľa mnohých môže nahradiť aj Google. 

Reč je o ChatGPT, jedinečnom chatbote od spoločnosti OpenAI, ktorá sa už sedem rokov zaoberá umelou inteligenciou.  

Hoci bol chatbot spustený len pred týždňom, už si stihol získať 1 milión užívateľov. Mnohí si však stále neuvedomili jeho potenciál. 

Pokiaľ ste na tom rovnako, prečítajte si niekoľko dôležitých faktov, ktoré by ste mali poznať o tejto prevratnej technológií. 

Kľúčové fakty

 • ChatGPT je produkt vytvorený organizáciou OpenAI, ktorú v roku 2015 založili Elon Musk a Sam Altman. Spoločnosť v roku 2019 získala investíciu v hodnote jednej miliardy dolárov od Microsoftu. V súčasnosti má hodnotu približne 20 miliárd dolárov.

 • OpenAI tiež stojí za vývojom generatívnej neurónovej siete DALL-E, ktorej diela sa na internete stali extrémne virálnymi. Ak vám niečo názov DALL-E pripomína, máte pravdu. Inšpiráciou bol slávny katalánsky maliar Salvador Dalí.

 • ChatGPT sa okamžite stal internetovou senzáciou. Len za päť dní získal milión užívateľov. Pre porovnanie, Netflixu trvalo získať milión užívateľov 41 mesiacov, Twitteru 24 mesiacov a Facebooku 10 mesiacov. Tu je však potrebné poznamenať, že v čase spustenia týchto produktov bola internetová penetrácia oveľa nižšia, ako dnes.

Prečo je ChatGPT dôležitý? 

 • Môže skrátiť hodiny výskumu, triedenia množstva údajov a dokonca vie za vás napísať články, blogy, ale aj celú diplomovú prácu. A to všetko za menej ako 30 minút. Dokonca dokáže navrhnúť aj marketingovú, alebo aj SEO stratégiu, editovať webovú stránku a preskúmať kľúčové slová.  
 • Popri tom, že vám tento chatbot vie písať články alebo vtipy, dokáže tiež skomponovať hudbu a dokonca aj natočiť celovečerný film.

 • Keďže dokáže napísať článok, programovať alebo vyrobiť film, vie ako vyvinúť počítačové hry.  Napríklad len 11-ročný chlapec naprogramoval hru pomocou ChatGPT, ktorú hrajú tisíce ľudí.

 • ChatGPT výrazne uľahčuje vyhľadávanie. V prípade vyhľadávania cez Google musíte často triediť a klasifikovať údaje. A na to, aby ste získali požadovanú informáciu, musíte preskakovať výsledky vyhľadávania, ktoré navrhli inzerenti alebo „autoritatívne zdroje“, ako napríklad mainstreamové médiá. ChatGPT to usporadúva za vás. 
 • ChatGPT vám môže vygenerovať programovací kód na vývoj mobilnej aplikácie alebo webu. Umelá inteligencia tak už dnes dokáže nahradiť programátora.  
 • ChatGPT sa môže stať vašim fitness koučom. Tento užívateľ napríklad vytvoril na chatbote svoj fitness plán, ktorý mu navrhol stravovací režim a fyzický tréning.

 

 • Ak si prepojíte ChatGPT s aplikáciou WhatsApp, tak si dokážete zabezpečiť aj personálneho asistenta. Ten vám vie automatizovať opakujúce sa úlohy, ako napríklad písanie mailov, doručiť rýchle odpovede na akékoľvek otázky, urýchliť prieskum trhu a mnohé iné, ako napríklad na tomto odkaze. 
 • ChatGPT vie vytvoriť aj funkčný plugin pre WordPress, a to hneď na prvý pokus.
 • Tento AI chatbot je schopný dokonca aj zachrániť život. Prostredníctvom chatbotu sa dá vytvoriť váš osobný zdravotnícky asistent, ktorý vám 24 hodín denne bude poskytovať odporúčania na liečbu základných ochorení. Samozrejme, aj tento produkt potrebuje čas na vývoj a vylepšenia.
 • Okrem svojej miliardovej investície chce Microsoft chatbot využiť na vylepšenie svojho internetového vyhľadávača Bing a dobehnúť Google. Ten by vedel okrem obyčajného vyhľadávania aj odpovedať na otázky. Microsoft už implementoval do Bingu nástroj na tvorbu obrázkov Dall-E. 
 • A nakoniec, ChatGPT vie aj po slovensky. Hoci si to prekladá z angličtiny, ide mu to veľmi dobre. Niekedy si síce popletie slovenčinu s češtinou, ale napriek tomu komunikuje prekvapivo dobre. V konečnom dôsledku je to najmä komunikačná neurónová sieť.  

 

Zlé jazyky tvrdia, že ChatGPT je využívaný najmä na zábavu a čoskoro ľudí prestane baviť.  

Možno.

Avšak môžeme byť aj svedkami novej revolučnej AI technológie, ktorá stonásobne zväčší kreatívne schopnosti a produktivitu celého ľudstva a prispeje k štvrtej priemyselnej revolúcii. 

Medzitým má ChatGPT našliapnuté stať sa druhou generáciou asistentov, ako sú Siri, Alexa alebo Google. 

Pretože takto má vyzerať digitálny asistent.

 


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon