Reading:
ČO JE FEAR & GREED INDEX?
Share:

ČO JE FEAR & GREED INDEX?

avatar
by Ras Vasilisin
15. August 2022
ČO JE FEAR & GREED INDEX?

Fear & Greed nieje jediným indikátorom na ktorý sa investori obracajú pri analyzovaní trhu, ale keďže v sebe kombinuje fundamentálne a sentimentálne trhové faktory, je veľmi užitočným pomocníkom.

 

Latest Crypto Fear & Greed Index

Čo je Fear & Greed Index?

Fear & Greed index inak nazývaný aj ako index strachu a chamtivosti je trhový indikátor zameraný na multikriteriálnu analýzu sentimentu na trhu. Pôvodne bol vytvorený sooločnosťou CNNMoney, ktorá ho vytvorila na anlýzu akciového trhu.

Neskôr ho na aktuálnu verziu pre kryptomenový trh upravili weboví developeri Gregor Krambs a Victor Tobies v spoločnosti alternative.me.

Správanie investorov na trhu kryptomien je častokrát veľmi emocionálne, keď trh rastie investori majú tendenciu byť chamtivý. Na druhej strane, pri prudkých cenových prepadoch podliehajú panike a svoje kryptomeny predávajú.

Vysvetlenie indexu

Fear & Greed index na dennej báze analyzuje rozličné trendy a trhové faktory, aby zistil, či sú užívatelia na trhu v danom čase chamtivý, alebo naopak, ich správanie podlieha strachu.

Aby sme si index pochopili, vysvetlime si najskôr dva zákadné predpoklady:

  • Extrémny strach – Strach a panika na trhu sú znakom toho, že investori sú v obavách. Extrémny strach na trhu kryptomien môže indikovať, že aktíva sú podhodnotené, pretože silný strach motivuje investorov k nadmernému predaju aktív. Strach na trhu však nemusí nutne znamenať, že trh vstúpil do fázy medvedieho trendu.
  • Extrémna chamtivosť – Ak je na trhu extrémna chamtivosť, investori a obchodníci sa chytajú každej investičnej príležitosti, čo môže viesť k nadhodnoteniu aktív a k tvorbe investičnej bubliny. Inak povedané, vysoká chamtivosť na trhu môže viesť krátkodobo k nadbytočnému dopytu, čo umelo zvyšuje cenu.

Čítaj ďalej


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon