Reading:
ČO JE TO CRYPTOPUNKS A PREČO SA O NICH TOĽKO HOVORÍ?
Share:

ČO JE TO CRYPTOPUNKS A PREČO SA O NICH TOĽKO HOVORÍ?

avatar
by Ras Vasilisin
14. March 2022
ČO JE TO CRYPTOPUNKS A PREČO SA O NICH TOĽKO HOVORÍ?

NFT je už tak samozrejmé slovo ako kryptomena, nie je náhodou, že sa v roku 2021 stalo slovom roka. Jedno z najpopuláranejších NFT je CryptoPunk – avatary, ktoré sa dnes obchodujú za stovky tisíc dolárov. 

Čo je CryptoPunks?

CryptoPunks je NFT, ktoré tvorí avatar v 8-bitovom formáte 24 x 24 pixelov a vznikli ako experiment softvérového programu, ktorý dokáže generovať tisíce unikátnych avatarov. Do dnes ich bolo vyrobených 10 000. Za týmto projektom stoja Mat Hall a John Watkinson.

Obaja vývojári chceli použiť tento softvér na vývoj aplikácie, ale avatary sa čoskoro stali veľkým skokom v technológii. CryptoPunks NFT sú umiestnené na blockchaine Ethereum.

Hall a Watkinson ani nevedeli, že vďaka tejto technológii dokázali zmeniť pojem slova „vlastniť“ niečo.

Avatari sú inšpirovaní britskou punkovou scénou 70. rokov, ktorá odrážala povstaleckú a protiestablishmentovú povahu vzostupu blockchainov. Samozrejme, ako každé NFT je možné stiahnuť si avatara do PC ale majiteľ avatara je určený a zapísaný v blockchaine.

Každý avatar má svoj jedinečný vzhľad, ale niektoré sú považované za vzácnejšie ako ostatné. Závisí to od jedinečného riadku kódu, ktorý bol použitý na generovanie každého avatara. Viac ako 9 000 avatarov predstavuje podobu žien a mužov, ale niekoľko vyvolených vlastní aj podobu mimozemšťanov, zombie alebo opíc.

Práve títo avatari sa často obchodujú za vyššie ceny.

Čítať ďalej


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon