Vo svete financií dochádza k tektonickému posunu storočia.
Od začiatku ruskej invázie do Ukrajiny už prešli viac ako tri mesiace a veľa vecí sa dramaticky zmenilo.
V mojom článku z 2. marca tohto roku som napísal: “Rusko výrazne profituje z nárastu ceny ropy a cez prudko stúpajúcu cenu ropy a zemného plynu si tak kompenzuje náklady spojené s vojnou.”
Odvtedy ropa stúpla na 110 dolárov za barel, inflácia je rekordne vysoká a nedostatok potravín je na alarmujúcej úrovni.
Dolár ničí svetové meny, rubeľ ničí dolár
Ale tu prichádza kritická časť.
Tri mesiace po začiatku vojny ruský rubeľ vyletel na 5-ročné maximum voči euru a na 4-ročné maximum voči doláru.
Inými slovami, zatiaľ čo dolár drví svetové meny, rubeľ decimuje dolár.
Od začiatku invázie vzrástol rubeľ oproti doláru o viac ako 30 %.
Mena krytá komoditami
Iste, trh s rubľom je silne manipulovaný. Podobne ako to bolo s korunou na konci 80-tych rokov alebo dnes s čínskym jüanom.
To však nie je dôležité pre pochopenie toho čo sa deje. Rusko výrazne podporilo svoju menu, keď začalo prijímať platby za dodávky plynu do Európy výlučne iba v rubľoch. Takže rubeľ je teraz krytý komoditami, zatiaľ čo dolár naďalej nie je krytý ničím. A to je kľúčové.
Dominový efekt
Dôsledok tohto kroku má oveľa väčší presah nad devízovými trhmi.
Týmto krokom môže Rusko spustiť dominový efekt. Ak by aj iní producenti komodít začali odmietať doláre, znamenalo by to výraznú stratu dopytu po dolári.
Navyše, Čína plánuje použiť jüan ako platbu za ropu a iné komodity, čo bolo posledným klincom do dolárovej rakvy. Svetová rezervná mena by sa tak dôsledkom tejto dynamiky mohla zrútiť ako domček z karát.
Začiatok hyperinflácie
Takýto kolaps by vážne obmedzil schopnosť centrálnych bánk Fed a ECB tlačiť nové peniaze. Nové kvantitatívne uvoľňovanie (QE) by mohlo spôsobiť podstatne vačšiu stratu pre dolár a euro ako pre rubeľ. Naopak pre Rusko by to znamenalo zvýšenie cien za ich energiu, čiže vyššie príjmy..
Všetko by to skrátka viedlo k hyperinflácii.
A to môže byť jedným z dôvodom, prečo sa USA snaží izolovať Rusko. Amerika si je vedomá, že tento dominový efekt by mohol viesť k strate statusu svetovej rezervnej meny a možno aj k rozpadu bankového systému. Vo svete financií ide o tektonický posun storočia.
Oddelenie štátu od peňazí
Samozrejme, ani vysoká inflácia nebude stáť v ceste centrálnym bankárom, aby tlačili viac peňazí. Stačí sa pozrieť na najnovšiu súvahu ECB, ktorá sa závratne blíži k 9 biliónom eur.
Ak budú vlády naďalej vytvárať infláciu a používať meny ako zbrane, skôr či neskôr si ľudia uvedomia, že držať tvrdé aktíva je oveľa lepšie ako držať nekryté vládne papiere.
Rekordná devalvácia eura je jasným dôkazom toho, štát je tým najhorším správcom peňazí. Oddelenie peňazí od štátu je preto historickou nevyhnutnosťou.
A pre takéto odlúčenie nie je lepší nástroj ako je bitcoin. Pretože bitcoin nie je len o tom, že sa presunú peniaze mimo štát, ale hlavne o tom, že presuniem štát mimo peniaze.