Reading:
Ethereum The Merge: Všetko dobré aj zlé
Share:

Ethereum The Merge: Všetko dobré aj zlé

avatar
by Virtusenews
20. September 2022
Ethereum The Merge: Všetko dobré aj zlé

Po dlhom období čakania konečne došlo k upgradu The Merge v sieti Ethereum. 

Aké sú ale pozitívne aj negatívne stránky tohto upgradu? Čo je koncept Matúšovho efektu 

Pozrime na argumenty nadšencov a kritikov. 

Zaregistrujte sa na odber Virtuse Report a každý týždeň v pondelok získate najčerstvejšie novinky a analýzy zo sveta bitcoinu a globálnych finančných trhov priamo do vašej mailovej schránky.

Ak sa vám náš obsah pozdáva, možete nás sledovať na Twitteri (@virtuseexchange)ale aj na našom instagramovom kanáli (@virtuse.exchange).  alebo na našej FB skupine Bitcoin Česko-Slovensko

Ras Vasilisin

PRIHLÁS SA


Ethereum The Merge: Všetko dobré aj zlé

Dlhoočakávaný upgrade Etherea na Proof-of-stake môže len prehĺbiť rozdiely medzi veľkými a malými investormi. 

Po dlhom období čakania konečne došlo k upgradu The Merge. Ethereum je roky druhým najväčším blockchainom, hneď za bitcoinom, s trhovou kapitalizáciou takmer 200 miliárd dolárov. Treba dodať, že prechod z mechanizmu z proof-of-work po proof-of-stake sa ešte žiadnemu veľkému blockchanu nepodarilo urobiť.  

Bez ohľadu na to, ako na Ethereum nahliadame, je dôležité uznať technologickú náročnosť takéhoto upgradu. Niektorí experti prirovnávajú The Merge k výmene motora lietadla počas letu s cestujúcimi. Inak povedané, ethereum riskoval nielen celé lietadlo ale aj takmer 200 miliárd dolárov v obehu. 

Aké sú ale pozitívne aj negatívne stránky upgradu The Merge? Najskôr sa pozrime na argumenty nadšencov.

  1. The Merge zníži ethereum obrovské nároky na elektrickú energiu o viac ako 99 percent
  2. Ethereum sa stáva decentralizovanejším, pretože ktokoľvek môže stakovať ETH namiesto toho, aby musel budovať veľké ťažobné farmy.
  3. Ročné emisia ETH sa výrazne zníži, podľa niektorých až o 90%.

Na druhej strane, jednou z najväčších obáv kritikov je, či bude proof-of-stake rovnako bezpečný ako proof-of-work a poukazujú na jeho tri základné problémy. 

  1. The Merge iba kopíruje súčasný fiat systém, v ktorom majú najväčší kontrolu nad celým systémom.
  2. Ethereum smeruje k ešte väčšej centralizácii a výrazne to ohrozí bezpečnosť siete.
  3. Ethereum bude omnoho zraniteľnejší voči cenzúre a štátu.

Samozrejme, nikto nevie predpovedať, čo presne prinesie  budúcnosť a len čas dá za pravdu jednej alebo druhej strane. Ako to zvyčajne býva, pravda nie je absolutna a väčšinou býva niekde v strede. 

Taktiež je dôležité poznamenať, že bitcoin a ethereum sa snažia o dva rozličné ciele. Kým bitcoin sa snaží priniesť na svet decentralizovaný monetárny systém, ethereum usiluje o vytvorenie decentralizovaného globálneho superpočítača. 

Inak povedané, technologická  architektúra každého z nich je odlišná, pretože sa snažia o uplne iný cieľ. 

Matúšov efekt

Akokoľvek sa na obidve strany pozeráme, faktom ostáva, že v prípade mechanizmu Proof-of-stake, najväčšie výnosy putujú do rúk tých, ktorí stakujú najviac.  Predstavme si to ako pyramídu, v ktorej najviac profitujú tí, ktorý sú na vrchole pyramídy na úkor všetkých dole. 

Presne toto je Matúšov efekt. 

Koncept Matúšovho efektu pochádza z Ježišovho podobenstva a evanjelia podľa Matúša 25:29: “Lebo každému, kto má, sa pri­dá a bude mať hoj­nosť. Ale kto ne­má, tomu sa odo­berie aj to, čo má.” 

Ľudovo povedané, bohatí bohatnú, chudobní chudobnejú. 

Matúšov efekt teda v rámci problematiky Proof-of-stake znamená, že investori na vrchole pyramídy budú profitovať stále viac. Na druhej strane, investori na nižšej úrovni pyramídy budú profitovať čoraz menej. Výsledkom bude, že sa rozdiely medzi veľkými a drobnými investormi sa budú neustále prehlbovať.  

V konečnom dôsledku je možné pripustiť aj to, že ethereum sa naozaj usiluje o napodobenie súčasného systému centrálneho bankovníctva a to v digitálnej podobe. Tým nám dáva na výber medzi dvoma systémami, centralizovaným a decentralizovaným. 

Rozhodnutie je na nás. 


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon