Reading:
Finančná gramotnosť a bitcoin sú kľúčom k ochrane bohatstva
Share:

Finančná gramotnosť a bitcoin sú kľúčom k ochrane bohatstva

avatar
by Ras Vasilisin
3. February 2021
Finančná gramotnosť a bitcoin sú kľúčom k ochrane bohatstva

Investovať do bitcoinu je počas inflácie tou najväčšou výhrou

Verím, že existuje iba jedna definícia inflácie a jej autorom je ekonóm a nositeľ Nobelovej ceny Milton Friedman:

„Inflácia je peňažný fenomén. Spúšťajú alebo zastavujú ju centrálne banky.“

Podľa tejto definície je americký dolár nielen v inflácii, ale možno dokonca v hyperinflácii. Stačí sa pozrieť na nasledujúci graf:

Od septembra 2019 došlo k približne dvojnásobnému narastu v súvahe Fedu. To znamená, že za krátkych 16 mesiacov aktíva americkej centrálna banke narástli o viac ako 3,5 bilióna dolárov. 

Ak sa na to pozrieme z iného uhla pohľadu, vláda USA je v súčasnosti úplne závislá na platení svojich  účtov prostredníctvom tlačenia peňazí. Pri fInancovaní americkej vlády tak viac prevažovalo  tlačenie peňazí ako peniaze vybrané na daniach.  

Tento typ hospodárenia je absolútnym šialenstvom, ale tu je hlavný problém. 

A to bol len rok 2020. V tomto roku to bude ešte horšie. Ak zohľadníme tlačenie peňazí počas  druhej vlny, záchranné balíčky pre firmy a celkovú kondíciu bankového sektora,  nie je dôvod, aby Fed v tomto roku nepokračoval v tlačení ešte rýchlejšie. Pripravovaný obalík stimulov od Bidena v hodnote 1,9 bilióna dolárov je iba novým začiatkom novej vlny tlačenia

Čo sa vlastne snažím povedať?

Všetko naznačuje, že niet cesty späť. tlačenie peňazí, ktoré stále naberá na obrátkach a vysoká inflácia nakoniec dolár a ďalšie meny úplne zničia.

Má to však jeden háčik. 

Ak sa  pozriete na oficiálne štatistiky, konkrétne index inflácie (CPI),, tak môžete mať dojem, že inflácia je na historických minimách..

Ako môžete vidieť na tomto grafe amerického Úradu pre štatistiku práce, CPI sa od roku 2008-2009 pohyboval relatívne stabilne medzi 2,5% a 0%.

Podľa týchto čísel inflácia za posledné desaťročie ani nebola.. Americká vláda  tak ľuďom  tvrdí, že bez ohľadu na to, koľko peňazí sa FED rozhodne vytlačiť, vôbec to  to nemá vplyv na infláciu.  Milton Friedman by asi nesúhlasil. 

CPI je ale úplný mýtus a zásadne ovplyvňujú je peňaženky miliárd ľudí po celom svete. Likviduje strednú triedu a čoraz väčšiu časť populácie dostáva pod hranicu chudoby alebo je závislá na podpore od vlády.

Našťastie Ed Butowsky a jeho tím v The Chapwood Index tento mýtus vyvrátili

To čo odlišuje index Chapwood od CPI je jednoduché, ale extrémne dôležité. Index  odzrkadľuje skutočných 500 položiek, na ktoré väčšina Američanov nakupuje alebo platí. , Žiadne zmeny, sezónne úpravy, iba skutočné ceny.

Tu je to, čo našiel index The Chapwood. 

Index ukazuje, že priemerná inflácia sa za posledných päť rokov v top 10 mestách pohybuje medzi 8,1% a 12,9% . To je veľký rozdiel medzi predpokladanými dvomi percentami, ktoré vykazuje americká vláda.

Ak vás to ešte stále alarmuje, zamyslite sa nad tým z inej perspektívy. Podľa jednoduchého matematického vzorca sa sa pri 10 percentnej inflácii vaše životné náklady každých sedem rokov zdvojnásobia.. Pre rýchly výpočet môžete použiť kalkulačku pravidla 72.

Toto predstavuje významný problém pre väčšinu ľudí bez investovateľného príjmu. Avšak pre investorov to tiež nie je také jednoduché. Ak je inflácia 10%, potrebujú dosiahnuť viac ako 10% ročný výnos, len aby vyrovnali znehodnotenie svojej meny. V športovej terminológii majú hneď na štarte hendikep 10 percent.

A tu je hlavný problém. 

A to sa netýka len Spojených štátov. Dolár je svetová rezervná mena a hlavné centrálne banky koordinujú tlač  peňazí. Je to globálny problém. Chapwoodov index sa výpočtu skutočnej inflácie v EU nevenoval ale môžeme predpokladať podobné úrovne vysokej inflácie boli aj v eurách

Vysoká inflácia v dolároch znamenajú katastrofu pre všetky svetové meny. 

Našťastie existuje riešenie. 

V prvom rade nebuďte príliš dôverčiví a prestante sa spoliehať na politikov a vládne inštitúcie. Oni sú dôvodom, prečo sme nakoniec skončili v tejto situácii.

Namiesto toho by sa každý mal vzdelávať a prevziať kontrolu nad správou svojich peňazí. Je to zručnosť, ktorú sa môže naučiť každý. 

Ak dôjde k strate dôvery vo vládne inštitúcie, máte vždy len dve možnosti. Môžete to celé ignorovať, alebo sa ochránite sami

A to je ten najväčší dôvod, prečo všetkým radím nakupovať bitcoin. Bitcoin  to prejavov straty dôvery v inštitúcie a globálny finančný systém.

Ukázalo sa tiež, že je tým najlepším ochrancom majetku na svete. A pokiaľ vlády budú pokračovať vo vedomej devalvácii svojich mien tí, čo investujú do bitcoinu, budú odmenení.


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon