Reading:
GOLDMAN SACHS A JPMORGAN TVRDIA, ŽE V EUROZÓNE NÁS ČAKÁ RECESIA
Share:

GOLDMAN SACHS A JPMORGAN TVRDIA, ŽE V EUROZÓNE NÁS ČAKÁ RECESIA

avatar
by Ras Vasilisin
1. August 2022
GOLDMAN SACHS A JPMORGAN TVRDIA, ŽE V EUROZÓNE NÁS ČAKÁ RECESIA

Predpovede Goldman Sachs

Dve z hlavných svetových investičných bánk, Goldman Sachs a JPMorgan, vydali v stredu dve nezávislé správy, v ktorých predpovedajú blížiacu sa recesiu v eurozóne.

Analytici Goldman Sachs na čele s hlavným ekonómom Jarim Stehnom očakávajú recesiu v eurozóne v druhej polovici tohto roka, ktorá potrvá až do jej konca. Rok 2023 má byť odrazom.

Keď sa pozrieme na rôzne krajiny, máme Nemecko a Taliansko v druhej polovici roka vo výraznej recesii, zatiaľ čo Španielsko a Francúzsko pokračujú v raste

-vysvetľujú ekonómovia

Potom dodali, že veľa bude závisieť od otázky tokov plynu a medzinárodného napätia.

Predpovede JPMorgan

V poznámke zverejnenej v stredu JPMorgan varoval, že eurozóna bude začiatkom budúceho roka v miernej recesii. Ekonómovia banky znížili svoje ekonomické prognózy. Aktuálne predpovedajú v tomto štvrťroku rast HDP v eurozóne o 0,5 %, po ktorom bude nasledovať pokles o 0,5 % v štvrtom štvrťroku tohto roka a v prvom štvrťroku budúceho roka.

Očakávame, že ECB do konca roka zvýši ďalších 50 bázických bodov.

– dodali.

Bude to zlé?

Predpovede recesie pre dve globálne investičné banky vyplývajú z utorkového varovania Medzinárodného menového fondu (MMF). Poznamenalo, že Európa ani Spojené štáty nezaznamenajú v budúcom roku prakticky žiadny hospodársky rast. Dôvodom majú byť kroky Ruska, ktoré môže úplne odstaviť dodávky plynu do Európy a ešte viac obmedziť export ropy.

Čítaj ďalej


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon