Veľa analytikov sa predbieha vo svojich analýzach, ako vysoko sa tento rok môže Bitcoin dostať. Niekedy môžeme vidieť dokonca až bezhlavé analýzy, ako sa Bitcoin už tento rok bude obchodovať na hodnote milión dolárov. Aká je však objektívne potenciálna najvyššia cena?
Ako funguje cenový vývoj Bitcoinu?
Vždy záleží na dopyte a ponuke. Pokiaľ je vysoký záujem na burzách kupovať, tak cena letí hore, v opačnom prípade klesá. U kryptomien sa často stretávame aj s pojmom kryptomenový hype, ktorý označuje obdobie, keď cena rastie, čo láka ďalších investorov na tomto trhu zarobiť, čím cena rastie ešte rýchlejšie a takto to pokračuje aj niekoľko mesiacov, kým veľkí hráči a fondy nezačnú viac predávať v zisku ako nakupovať a nastáva veľký výpredaj. Takýto cyklus na Bitcoine sa opakuje pravidelne každé 4 roky už od vzniku najsilnejšej kryptomeny.
Hlavným dôvodom formovania týchto 4-ročných cyklov, keď Bitcoin nárazovo vyrastie a potom klesne, je halving. Ten spôsobuje pokles inflácie, a teda ťažiari získavajú menšie odmeny a v menšom množstve predávajú svoje bitcoiny. Aktuálne je inflácia Bitcoinu za jeden blok na hodnote 6,25 BTC. To znamená, že každých približne 10 minút sa vytvorí 6,25 BTC. Posledný halving bol v roku 2020, keď odmena bola dvojnásobne vyššia, teda 12,5 BTC. V roku 2024 Bitcoin zažije ďalšie znižovanie odmien. Cenovému vývoju a hlavne rastu napomáha aj veľký záujem kupovať túto „menu budúcnosti“.
Niektorí vidia iba možný zisk na špekulatívnom raste, iní investori zas veria vo vysoký potenciál – že sa Bitcoin stane globálnou menou, ktorú bude používať takmer každý na svete. Dokonca v niektorých štátoch je Bitcoin uznávaný ako legálne a štátne platidlo, prípadne sa používa ako ochrana pred infláciou a sankciami. Toto sú 3 hlavné dôvody, prečo Bitcoin rastie.