Reading:
Virtuse Report: 3 nové bitcoinové udalosti, o ktorých musíte tento týždeň vedieť (Týždeň 45) – Inflácia, Taproot a prepad Bitcoinu
Share:

Virtuse Report: 3 nové bitcoinové udalosti, o ktorých musíte tento týždeň vedieť (Týždeň 45) – Inflácia, Taproot a prepad Bitcoinu

avatar
by Virtuse Admin
18. November 2021
Virtuse Report:  3 nové bitcoinové udalosti, o ktorých musíte tento týždeň vedieť (Týždeň 45) – Inflácia, Taproot a prepad Bitcoinu

Drahí priatelia,

Vitajte späť v našom pravidelnom týždennom Virtuse Reporte, v ktorom jednoduchým spôsobom predstavujeme na prvý pohľad zložité témy z oblasti bitcoinu, digitálnych aktív, technológií a finančných trhov.

V prípade, že ste tak ešte neurobili, jednoznačne sa zaregistrujte na tomto linku a pripojte sa k daľším 15 000 registrovaným klientom našej platformy.

Ak vás náš Report zaujal, nazabudnite nás tiež sledovať na našich sociálnych médiách a skupinách a preposlať tento e-mail svojim priateľom a známym.

Takže poďme na to.

 

1. Cena Bitcoinu krátko po maxime spadla. Prečo?

Po nových rekordoch na úrovni 69 000 USD sme v stredu zaznamenali veľký prílev tzv. Open interest pozícii, najmä na burze Binance. Do toho celého trhy začali spracovávať údaje o rekordnej inflácii v USA a EU, čínskom bankrote Evergrande alebo aj správ o tom, že niektoré veľké burzy majú problémy vrátane FTX.

To všetko vyrobilo dokonalý recept pre spustenie prepadov s pákovým efektom. Celkovo tak bolo v minulú stredu zlikvidovaných 536 miliónov dolárov v open interest pozíciach.

Z nášho pohľadu to nebolo nič mimoriadne, najmä ak si uvedomíme, že cena Bitcoinu sa dostala na nové historické maximum. 

2. Inflácia na 30-ročnom maxime

Októbrové oficiálne čísla o inflácii (index CPI) vzrástli o 6,2 % a spotrebiteľské ceny  v eurozóne vzrástli o 4,1 %. Americká oficiálna inflácia tak dosiahla 30-ročné maximum a európska 13-ročné maximum.

Tu je jeden zo spôsobov, ako opísať, čo to znamená. Pokiaľ ste tento rok nezarobili o 6,2 % viac, stratili ste peniaze. Inými slovami pre infláciu sa váš plat znížil. Samozrejme skutočná inflácia je oveľa, oveľa vyššia. Vysvetľovať ako výrazne sú vládne inflačné čísla manipulované je na inú diskusiu, odporúčame si prečítať niektorý z  článkov Rastislava Vasilišina o inflácii:

 

https://www.virtuse.com/sk/heres-what-will-happen-to-your-money-soon/

https://www.virtuse.com/sk/what-is-the-best-use-of-your-time-in-a-lockdown/

https://www.virtuse.com/sk/ako-menove-politiky-ovplyvnuju-nasu-buducnost-bohati-stale-bohatnu-2/

https://www.virtuse.com/sk/tri-sposoby-ako-media-bagatelizuju-inflaciu-ras-vasilisin/

V stratke, inflácia je nepríjemou záležitosťou a určite nie je prechodná, ako sa nám centrálni bankári snažia nahovoriť. Výrazne poškodzuje našu kúpnu silu a život ako taký. Často sa hovori, že inflácia je len skrytou daňou, alebo dokonca krádežou. Je to len uhol pohľadu.

Existuje ale jednoduché riešenie ako sa chrániť pred infláciou. Nedržte na účte žiadne eurá a začnite investovať. Možno to znie ako pokazená platňa, ale ak nechcete byť okradnutí v priamom prenose, skutočne musíte začať investovať.

3. Najväčšia aktualizácia Bitcoinu za posledné 4 roky je za nami. Čo o tom potrebujete vedieť?

 

Čo to je Taproot, aké zmeny prináša a aký potenciálny dopad môže mať na základy a kurz pôvodnej kryptomeny?

Aktualizácia Taproot ponúka používateľom bitcoinov mnoho výhod.

Úspora miesta

Väčšina výstupov Taproot (P2TR) využíva menej blockchainového priestoru ako bežné výstupy P2PKH. Sú však o niečo drahšie. Je to spôsobené najmä tým, že výstupy P2TR uzamknú bitcoiny priamo na verejnom kľúči. Vydanie výstupu Taproot je však oveľa lacnejšie, keďže verejný kľúč je obsiahnutý v kľúči ScriptPubKey, a preto nemusí byť zahrnutý v programe Script Witness.

Zvýšená bezpečnosť

Ochrana osobných údajov je pravdepodobne najdôležitejšou súčasťou tejto aktualizácie. Zavedením podpisov Schnorr a agregácie kľúčov sa zmluvy s viacerými podpismi už nelíšia od zmlúv s jedným podpisom. To zaisťuje súkromie všetkých používateľov Taproot.

Vplyv aktualizácie na cenu BTC

Taproot môže priniesť aj nárast ceny Bitcoinu. Napríklad aktualizácia z roku 2017, známa pod názvom SegWit, bola schválená 23. Júla 2017. O mesiac neskôr cena Bitcoinu vzrástla o 50 % na 4 247 dolárov. SegWit umožnil spracovať viac transakcií bez zväčšenia veľkosti jednotlivých blokov.

Ďalšou kľúčovou črtou SigWitu bolo zahrnutie Lightning Network, sekundárnej vrstvy postavenej na sieti Bitcoin, ktorá umožňuje takmer okamžité, bezplatné a viac súkromné transakcie.

 

Krypto novinky týždňa

  • Kraken: Bitcoin by mohol do konca roka vzrásť na 95 tisíc dolárov.
  • Obchodná aktivita na veľkých decentralizovaných burzách (DEX)vzrástla v roku 2021 o viac ako 500%.
  • Mnoho mileniálov a členov generácie Z je podľa prieskumu DeVere Group naklonených myšlienke dostávať časť výplaty v kryptomenách Bitcoin alebo Ethereum.
  • Rusko plánuje zaviesť nové regulácie a zákony pre kryptopriemysel, a to najmä ťažbu kryptomien. Ťažiari budú musieť ale časť ziskov zaplatiť štátu.
  • Rakúsko chce uplatňovať rovnaké dane na kryptomeny a podobné digitálne aktíva ako na zisky z tradičných akcií.

 

Krypto stupne víťazov

Mnohé krypto aktíva sa vystriedali na tretej priečke, len dve si údržali druhú a titul najhodnotnejšieho krypto aktíva bol aj naďalej Bitcoin ako rezervná kryptomena.

Virtuse Wealth Portfólio

Na konci novembra pripravujeme spustenie nového portfólia pre našich Wealth klientov, s minimálnou investíciou od 20 000 eur. Toto portfólio bude v budúcnosti profitovať na rýchlo rastúcich nových tokenoch z oblasti privacy coins, DeFi a NFTs s možnosťou 100x ziskov. 


Ak máte záujem a túto príležistosť si nechcete nechať újsť, pošli email na office@virtuse.com

Virtuse Stock-to-Flow Model

 

Z pohľadu na model Stock-to-flowje vidno aká presná je prognóza. Trhová cena bitcoinu v podstate kopíruje  graf modelu. Jeho tvorca v novembri upravil svoju krátkodobú prognózu, v rámci ktorej očakáva v tomto mesiaci cenu 98 000 dolárov. Odhad pre koniec roka zvýšil zo 100 000 na 130 000 dolárov.

Model je postavený na základe kvantitatívnej analýzy holandského inštitucionálneho investora PlanB. Využíva koncept vzácnosti na vyčíslenie hodnoty aktíva. Dá sa aplikovať  na všetko, čo sa získava ťažením.

S2F model predpokladá, že do roku 2024 cena Bitcoinu dosiahne 228 000 dolárov.

Aktíva s najväčšou trhovou kapitalizáciou

Bitcoin neustále posúva historické maximá a smeruje k magickej hranici 70 000 dolárov. To sa odzrkadľuje aj na jeho pozícii v tabuľke najväčších aktív. Striebro na siedmej priečke je už takmer na dosah.

Výkonnosť jednotlivých tried aktív (2011 – súčasnosť)

Tabuľka výkonnosti aktív za poslednú dekádu ukazuje výnosy najrozšírenejších aktív ako sú akcie, dlhopisy, komodity. Vo väčšine minulých rokov všetkým triedam aktív jasne dominoval Bitcoin a inak to nie je ani v roku 2021. Od januára sa zhodnotil už o takmer 127 percent. Čo sa týka výkonnosti jasne vyčnieva nad všetkými ostatnými triedami aktív.

Alternate text

O Virtuse

Virtuse je najväčšia Bitcoin-centrická platforma v EU. Umožňuje vklady, výbery a obchodovane v eurách prostredníctvom SEPA prevodov. Od roku 2018 poskytuje okamžité a pravidelné investovanie a je najednoduchším spôsobom investovania do bitcoinu.

Virtuse je členom nadnárodnej skupiny Virtuse Group so zastúpením v EÚ a Ázii. Sídlo skupiny je v Singapure, pričom kancelárie a operatíva sú aj v Bratislave. 99 percent klientských vkladov je uložených u jedného z naväčších licencovaných správcov digitálných aktív na svete. Virtuse poskytuje svoju čínnosť na základe viazaného živnostenského oprávnia na prevádzku zmenárne a peňaženky virtuálnej meny. Taktiež prostrednícvom partnerstva so svetový lídrom v KYC/AML technologiach dodržiava všetky zákony a nariadenia EŮ. Viac informácii je možné získať na virtuse.com.


Share this article:

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon