Aj keď globálna mena je lákavou konšpiračnou teóriou, v dejinách financií nie je ničím novým.
Doteraz sme poznali dve formy peňazí, ktorých vydávanie a kontrolu mali v popise práce centrálne banky.
Tou prvou sú papierové peniaze v podobe bankoviek alebo mincí, ktorými ako reálnym obeživom môžeme platiť a držať ako hotovosť v peňaženke.
Druhou formou sú elektronické peniaze, ktoré v centrálnej banke držia bankové inštitúcie.
Častou otázkou ale je či sú peniaze na našom bankovom účte peniazmi centrálnej banky.
Krátka odpoveď znie nie.
Aktíva, ktoré tam máme uschované, sú len účtovnými záznamami na súvahe banky. Tento mechanizmus popisuje takzvaná teória tvorby kreditov (credit creation), podľa ktorej peniaze vznikajú v bankách prijímaním vkladov a následným poskytovaním úverov.
Tretia forma peňazí vstáva z popola
Ako som už mnohokrát avizoval, centrálne banky prostredníctvom takzvaných digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC) alebo ľudovo povedané digitálnych eur, mieria k tomu, aby sa stali treťou formou peňazí.
Aj keď Európska centrálna banka (ECB) tvrdí, že digitálne euro bude len doplnkom papierových peňazí, je vysoko pravdepodobné, že tretia forma v konečnom dôsledku úplne vytlačí predošlé dve, tak hotovosť ako aj elektronické peniaze.
Economist: “Pripravte sa na svetovú menu”
Pre niekoho to môže byť novinkou, no málokto vie, že o tejto forme peňazí sa písalo už pred viac ako 30-timi rokmi.
Neslávne známa titulka ekonomického časopisu Economist predpovedala takúto budúcnosť peňazí už v roku 1988 pod názvom “Pripravte sa na svetovú menu”.
Na titulnej ilustrácii nižšie je možné vidieť mýtického vtáka Fénixa, ktorý vstáva z popola horiacich amerických dolárov. V strede titulky je umiestnená bronzová minca s vyrytým slovami “Desať Fenix 2018”.