Reading:
Krypto priemysel stratil svoje tri hlavné banky v USA
Share:

Krypto priemysel stratil svoje tri hlavné banky v USA

avatar
by Ras Vasilisin
20. March 2023
Krypto priemysel stratil svoje tri hlavné banky v USA

Centrálne riadený finančný systém prežíva jednu z najväčších kríz v histórii. 

Krach bánk Silvergate, Silicon Valley Bank (SVB) a Signature spôsobil, že krypto priemysel musí znova hľadať nových bankových partnerov. 

Je dôležité si uvedomiť, že najmä Silvergate a Signature zohrávali na globálnych krypto trhoch mimoriadne dôležitú úlohu. Poskytovali totiž tri primárne bankové činnosti,  ako sú prijímanie vkladov, prevody a úvery. A to všetko v kryptmenách.   

Napríklad systém Silvergate Exchange Network (SEN) a platforma digitálnych platieb Signet spoločnosti Signature, umožňovali zákazníkom prevádzať stablecoiny 24 hodín denne a 7 dní v týždni, čo je v prípade tradičného bankového systému nemysliteľné.

Aj krypto firmy mimo USA stratili bankových partnerov

Služby troch skrachovaných amerických krypto bánk využívali aj krypto firmy mimo USA.

Dnes sa musia vydať na lov nových bankových partnerov. Ale loviť už musia začať mimo vôd USA. 

 

Väčšina bánk, ktoré sú naklonené krypto tokenom, sa totiž nachádza v krajinách, ako sú Singapur, Bahamy, Lichtenštajnsko alebo Spojené arabské emiráty.

Krypto firmy majú preto dve existenčné prekážky.

Prvou je, že mnohé z bánk v týchto jurisdikciách nemajú korešpondenčné banky, ktoré zabezpečujú transakcie v dolároch. To znamená, že dokážu poskytovať služby len v lokálnych menách. 

A druhou prekážkou je, že väčšina bánk, ktoré sú za hranicami USA, odmieta otvárať účty pre amerických klientov kvôli drakonickej americkej FATCA regulácii.

Je to začiatok konca krypto tokenov?

Mnohí bitcoineri predpokladali, že koniec krypto tokenov nastane, keď budú prinútené SEC klasifikovať sa na cenné papiere. Avšak vyzerá to tak, že krach troch kľúčových krypto bánk môže byť pre 20 000 krypto tokenov rovnako likvidačný. 

Centrálne riadený finančný systém prežíva jednu z najväčších kríz v histórii. A ľudia začínajú chápať, že niečo významné sa musí zmeniť. Centrálne plánovanie nefungovalo za komunizmu a nemôže zákonite fungovať ani dnes. 

Je len otázkou času, kedy sa všetky peniaze prelejú do decentralizovaného sveta financií.

Súdiac podľa posledného vývoja, tento proces už začal. 

 


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon