Reading:
Kryptoburza Gemini má problémy. Čaká nás ďalší dominový efekt?
Share:

Kryptoburza Gemini má problémy. Čaká nás ďalší dominový efekt?

avatar
by Ras Vasilisin
9. December 2022
Kryptoburza Gemini má problémy. Čaká nás ďalší dominový efekt?

Od krachu FTX a Alameda Research padá jedna krypto firma za druhou.

Po nedávnom páde BlockFi, už aj kryptoburza Gemini, dvojčiat Winklevossových, ohlásila, že má voči spoločnosti Genesis pohľadávku 900 miliónov dolárov.

Winklevoss Twins Gif By Crypto GIF

Dominový efekt pokračuje

Keďže väčšina spoločností fungovala na podobnom finančnom modeli, krachy centralizovaných krypto firiem majú analogický priebeh. Či už to bola BlockFi, alebo teraz Gemini, obidve založili vklady klientov v Genesis, za účelom získania výhodného úročenia klientských aktív. A tak ako BlockFi aj Gemini dnes dopláca na riziko protistrany a druhotnú platobnú neschopnosť.

Music Video Falling GIF by Peter Bjorn and John

Genesis je dcérska spoločnosť DCG a po páde FTX sa všetkými prostriedkami snaží vyhnúť bankrotu. Zvažuje sa niekoľko scenárov. Genesis Global Capital si najala banku Moelis, aby preskúmala rôzne možnosti. Avšak medzi možnosťami je vyhlásenie konkurzu a tento scenár by vyvolal ďalší dominový efekt.

Zlé správy pre klientov Gemini Earn

Pre Gemini by bankrot Genesis znamenal stratu veľmi podstatnej sumy klientských zdrojov a potencionálny bankrot.

Podľa Financial Times je v súčasnosti viazaných 900 miliónov dolárov z burzy bratov Winklevossovcov. Týchto 900 miliónov patrí klientom produktu Gemini Earn, ktorý je totožný s produktom, aký ponúkal neslávne slávny Celsius.

Bohužiaľ, Genesis celkovo dlhuje svojim veriteľom viac ako 1,8 miliardy dolárov a Gemini nebude jediná centralizovaná platforma, ktorú so sebou stiahne do bankrotu.

Chamtivosť, arogancia a hlúposť

Aj keď tieto novodobé kryptobanky, ako Gemini alebo BlockFi, predstavujú novú éru finančníctva, sú stále ešte len v plienkach.

Napriek veľkým ambíciám a plánom väčšina týchto gigantov čelí obrovským problémom. Dôvodom je nielen cenový pokles na finančných trhoch, ale predovšetkým vysoká miera chamtivosti, arogancie a hlúposti krypto spoločností alebo krypto investorov.

Will Ferrell No GIF

Investori by sa mali mať na pozore pred každou centralizovanou burzou a centralizovaným krypto tokenom, a v žiadnom prípade nedržať svoje aktíva v peňaženkách búrz.

Riziko pádu ďalšej krypto platformy je tak vážne, že v Las Vegas sa dá staviť na ich potenciálny krach. Napríklad, podľa nižšie uvedenej tabuľky, má momentálne najväčšiu pravdepodobnosť krachu spoločnosť Crypto.com.

Preto je stále dobré mať na pamäti jedno pravidlo:

„Ak nemáte privátny kľúč, nie sú to vaše bitcoiny.”


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon