Zabudnite na Facebook. Je tu Metaverse.
Že ste o tom ešte nepočuli? Nie ste sami. Mnohí toto slovo počuli po prvýkrát v živote až keď digitálny gigant pred pár dňami oznámil zmenu obchodného názvu na Meta. A ani len netušia, čo to vlastne znamená.
Čo teda je metaverse?
Vo všeobecnosti ide o spojenie fyzického a virtuálneho sveta, ktorý umožňuje interakciu a plnohodnotný život v 3D prostredí. Na rozdiel od štandardného internetu môžu používatelia metaverse vzájomne komunikovať s ostatnými prostredníctvom svojich avatarov vo virtuálnej realite. Presne ako vo videohre.
Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg opísal tento koncept ako „virtuálne prostredie“, do ktorého môžu používatelia vstúpiť a ponoriť sa doň vďaka technológiám ako sú VR headsety, okuliare s rozšírenou realitou, 3D, 2D alebo iné zariadenia.
Ale pre úplné pochopenie, čo metaverse znamená, si musíme uvedomiť jeho vplyv na tri ďalšie oblasti života; internet, koncept privátne vlastníctva a globálnu ekonomiku.
História
Najskôr sa ale pozrime na to ako sa to všetko začalo. Prvým, ktorý sa o metaverse zmienil, bol americký spisovateľ Neal Stephenson vo svojom románe Snow Crash z roku 1992, hoci o tomto koncepte sa už hovorilo v mnohých iných sci-fi knihách. Neskôr bol metaverse stvárnený aj vo filmoch, ako napríklad Matrix a Ready player one.
Ale ak hľadáte najskorší príklad Metaverse, nehladajte inde ako v online hre pre virtuálnu realitu s názvom Second Life . Hra spustená v roku 2003 prináša prostredie otvoreného sveta, ktoré umožňuje používateľom žiť doslova „druhý život.“ Prostredníctvom svojich avatarov.
Znamená to koniec internetu, ako ho poznáme?
V dôsledku lockdownov za posledný rok a pol začalo viac ľudí pracovať z domu a čoraz viac času trávia online, veľakrát bez osobného kontaktu s inými ľuďmi.
Je dôležité si uvedomiť, že my všetci už žijeme v istej verzii metaversu. Už teraz na vzájomnú interakciu používame ako Facebook, Slack, Instagram, email alebo akékoľvek iné video platformy ako Zoom. Technologickí lídri sú však presvedčení, že existuje väčší dopyt po online priestoroch, kde by interakcie mohli byť viac digitálne a menej fyzické.
Jeden z najlepších príkladov je Wilder World, ktorý jeho tým popisuje ako “novú dimenziu reality.”
O čo tam v skutočnosti ide?
Wilder World tím vytvoril virtuálne mesto nazvané Wiami, ktoré je postavené na technológii Etherea, Unreal Engine 5 a ZERO.
Využívajú čoraz populárnejšie Non-fungible tokeny (NFT) na to aby reprezentovali ekvivalentnú hodnotu aktív, ktoré sú priamo v tomto svete.
Napríklad tu je jedno z ich áut.
Alebo pre lepšiu ilustráciu toto je ich trailer, ktorý naznačuje aký vysoko kvalitný produkt vo virtuálnom svete je možne zakúpiť.
Inými slovami, Metaverse by sa pravdepodobne rýchlo mohol stať ďalšou fázou internetu, niekedy nazývanou aj ako Web 3.0. Umelá inteligencia, virtuálna realita a mnohé ďalšie technológie sú v podstate len súčasťou toho istého fenoménu. Svojím spôsobom je to všetko len digitálna integrácia mnohých rôznych technológií.
Digitalizácia hodnoty
Metaverse nie je len herný svet Ready player one.
Aby ste to správne pochopili, metaverse môže slúžiť ako posledná časť skladačky k úplnej digitalizácii všetkého.
A pre úplnú digitalizáciu všetkého je potrebné vysporiadať majetkové práva v digitálnom svete. Zatiaľ čo internet vyriešil prenos informacií v digitálnom svete, kryptomeny vyriešili vlastníctvo a celý mechanizmus prevodu majetku. Bez nich by človek, nemal žiadnu vlastnú suverenitu nad majetkom v metaverze.
Špecifický typ metaverse využíva širší kryptoekosystém, najmä technológie ako NFT a DeFi. V skutočnosti môžu kryptomeny nakupovať veľa predmetov vo virtuálnej doméne, ako napríklad oblečenie.
Napríklad Sandbox je metaverse postavený na Ethereu, ktorý umožňuje hráčom vytvárať si vlastné produkty, “mintovať” ich ako NFT a predávať ich na NFT trhoch.
Podobne aj Decentraland používa herné meny a aktíva nazývané LAND. Tie poháňajú každý aspekt ich virtuálneho sveta. Používatelia môžu dokonca nakupovať a speňažiť virtuálne nehnuteľnosti.
Jednoducho povedané, metaverse je digitalizácia všetkého. Znie to hrôzostrašne, ale s technológiami ako metaverse, kryptomeny a NFT by sme mohli väčšinu svojho života stráviť v digitálnom svete.
Globálny HDP exploduje
Čo je dôležité mať na pamäti je, že s metaverse nepotrebujeme používať fyzický svet. Môžete byť niekým v Nigérii, ísť do metaverse sveta a súťažiť bez akejkoľvek diskriminácie. To zmení ľudskú spoločnosť takým spôsobom, ako ešte nikdy v doterajšej histórii. Dá sa povedať, že technológie vyriešia to, čo sa politikom nepodarilo za stovky rokov.
Metaverse zapojí 8 miliárd ľudí do globálnej infraštruktúry a úplne zmení globálny hrubý domáci produkt (HDP). Je to ako objav novej planéty alebo ako ďalší rozmer globálnej ekonomiky.
Vezmite si Slovensko ako príklad. Pred 90. rokmi to bola chudobná komunistická krajina, pretože všetok majetok ovládala malá skupina ľudí. Ale o niekoľko rokov neskôr Slovensko zrazu zbohatlo. Kde sa vzalo všetko to bohatstvo?
Prišlo zo znovuobjavenia slobodného trhu a súkromného vlastníctva. V priebehu niekoľkých rokov sa takmer všetko vlastníctvo dostalo zo štátnych do súkromných rúk. Ľudia zrazu mohli vlastniť akýkoľvek majetok a podnikať. Tento nový HDP prišiel z ničoho nič len preto, že ľuďom bolo umožnené vytvárať a vlastniť svoj vlastný svet.
Rovnakým spôsobom by metaverse mohol vyriešiť súčasnú globálnu stagfláciu, t.j., nízky rast HDP v kombinácii s vysokou infláciou. Vďaka metaverse by mohla celá globálna ekonomika znova rásť. Aj preto lebo sme objavili úplne nový svet.
Metaverse dokazuje, že naša existencia nie je obmedzená len na fyzický svet. Svet má neobmedzený potenciál.
Záverečná myšlienka
Metaverse sa len začína a my z neho zatiaľ nevidíme ani len povestnú špičku ľadovca.
Prestavte si prvú verziu metaversu ako súčasný internet. Nie je dokonalý ale funguje. Ak si však predstavíme, že do tohto segmentu trhy v priebehu niekoľkých rokov nalejú tsunami intelektuálneho a finančného kapitálu, obraz môže byť úplne odlišný.
Každá éra internetu mala svojich víťazov. Ale žiadna spoločnosť sama o sebe nemôže priniesť novú éru sama. A to je dôvod, prečo je metaverse taký prelomový koncept. Nie je to len virtuálna realita, Fortnite alebo krypto. Je to myšlienka, ktorá ich všetky spája.
Facebook, čiže Meta, na tejto ceste určite nebude sama.