Reading:
Najdôležitejšia lekcia z krachu FTX: bitcoin majte v hardvérovej peňaženke!
Share:

Najdôležitejšia lekcia z krachu FTX: bitcoin majte v hardvérovej peňaženke!

avatar
by Ras Vasilisin
30. November 2022
Najdôležitejšia lekcia z krachu FTX: bitcoin majte v hardvérovej peňaženke!

Viac ako milión ľudí má zablokované vklady len preto, že boli dôverčiví, pohodlní alebo ľahkovážni a nevybrali si svoje bitcoiny z burzy alebo nejakej krypto platformy.  

Aká je najväčšia lekcia z krachu FTX? Čo urobiť preto aby sme sa jej v budúcnosti vyhli? 

Viac sa dozviete v mojom novom článku. 

Virtuse Report je zasielaný viac ako 11 000 investorom po celom svete. Každý pondelok odberatelia získajú najčerstvejšie novinky, analýzy a komentáre zo sveta bitcoinu a finančných trhov v jednoduchom a stráviteľnom formáte.

Virtuse Report pre vás pripravuje Virtuse, najväčšia bitcoin-centrická platforma v EÚ. Virtuse môžete sledovať na Instagrame, Facebooku, alebo na facebookovej skupine Bitcoin Česko-Slovensko, ktorá má viac ako 3 000 členov. 

Pre viac noviniek, analýz a video komentárov sledujte Satoši.sk, najväčší bitcoin-centrický portál na Slovensku a v Česku, na príprave ktorého sa tiež podieľa Virtuse.

S pozdravom

Rasťo Vasilišin


Krach FTX, druhej najväčšej krypto burzy na svete, mal a stále má katastrofálne následky na celý krypto ekosystém. Priamy a najväčší dopad má však na užívateľov burzy. 

Viac ako milión ľudí po celom svete má dodnes zablokované vklady len preto, že boli dôverčiví, pohodlní alebo ľahkovážni a nevybrali si svoje bitcoiny z burzy.  

 

1,2 milióna poškodených 

Podľa oficiálnych dokumentov predložených v konkurznom konaní v štáte Delaware, FTX dlhuje svojim 50 najväčším veriteľom viac ako 3 miliardy dolárov. Podľa najnovších informácií má však v aktívach iba 1,2 miliardy dolárov. Údaje o veriteľoch ale nezahŕňajú viac ako milión retailových investorov a mnohé ďalšie. 

Pre lešpie pochopenie toho, aké zložité bude získať čokoľvek z konkurzného konania, sa stačí pozrieť na zoznam spoločností, ktoré boli prepojené na FTX a jej dcérskou spoločnosťou Alameda Research na obrázku nižšie.

alameda ftx 

Zdroj: The Block Research

 

Zaujímavé ešte je, že krajiny, ktoré boli najviac postihnuté kolapsom tejto podvodnej burzy, boli Južná Kórea, Singapur a Japonsko. Podľa portálu Coingecko bol podiel návštevnosti týchto troch krajín na stránke FTX.com 15,7 percent.

Aj napriek tomu, že tieto tri krajiny majú technologicky najviac vzdelanú populáciu na svete, stali sa najväčšími obeťami tohto grandiózneho podvodu. 

 

Nie, bitcoin nie je problémom, problém je v krypto tokenoch  

Bohužiaľ, aj škandál okolo krachu FTX médiá využívajú na očierňovanie bitcoinu. Ozývajú  sa názory, že bitcoin je Ponziho schéma a dokonca, že je mŕtvy. Znova. Je to stará pesnička po každom veľkom zlyhaní nejakého krypto tokenu alebo krypto kasína. 

Jedným z pozitív pádu FTX je, že si stále viac ľudí začína uvedomovať fundamentálny rozdiel medzi bitcoinom a krypto tokenmi. Bitcoin a krypto nepatria na rovnaký trh. 

Krypto tokeny sa prezentujú, ako iný spôsob decentralizácie. 

Ale to nie je pravda! 

V skutočnosti sa len vezú na pleciach bitcoinu a vsádzajú na to, že väčšina ľudí bitcoinu aj tak stále nerozumie. 

 

A aj preto je krach ďalšieho krypto tokenu tak zásadne dôležitý. Slúži ako príklad veľkého finančného podvodu, ktorý upozorňuje nových investorov na riziká investovania do neregulovaných krypto tokenov. Inak povedané, kolaps FTX vytvoril milión nových bitcoin maximalistov.

Kým bitcoin je decentralizované aktívum bez emitenta, kancelárie a riaditeľa, za tisíckami krypto tokenov sú centralizované firmy s pochybným vedením, ktoré má často jediný zámer, zdúchnuť s vašimi peniazmi. 

Stačí sa pozrieť na manažment a progres krypto tímov, v podaní firiem ako Luna, Celsius a samozrejme FTX.  

V skratke, exituje bitcoin a všetko ostatné sú len shitcoiny. Tento fakt si začínajú uvedomovať aj globálni regulátori, ako americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC), a predovšetkým Commodity Futures Trading Commission (CFTC), ktorá bude čoskoro regulovať bitcoin ako komoditu. 

 

Vyberte svoje bitcoiny z krypto búrz

Avšak okrem toho, že FTX znovu poukázal na rozdiel medzi bitcoinom a zvyškom krypto trhu, je tu ešte jedno pozitívum v nešťastnom podvode. 

 Kým mnohí ľudia väčšinou riešili, čo nakúpiť a za akú cenu, dnes už začali chápať dôležitosť toho, kde majú uložené to, čo nakúpili. Najčastejším miestom úschovy boli burzy a popularite sa tešili aj inštitucionálne správcovské spoločnosti. 

Po udalostiach uplynulých mesiacov si stále viac ľudí uvedomuje význam hardvérových peňaženiek. Tie sa pripájajú do počítača ako USB kľúč a sú považované za najbezpečnejší spôsob úschovy bitcoinu. 

Väčšina začínajúcich investorov nakúpi bitcoin na krypto burze ako FTX a ponechá ich v správe burzy. 

FTX podvod jednoznačne ukazuje na to, že ponechať bitcoin na burze, je tým najhorším spôsobom jeho úschovy. Žiadna burza, firma, či platforma nie je dostatočne veľká, aby nemohla skrachovať a bola tu aj o 5, 10 alebo 20 rokov. Obzvlášť, keď to s biznisom nemyslí čestne.

Klienti, ktorí zveria svoj majetok do správy tretej strany, v skutočnosti nikdy nevlastnia svoje bitcoiny. 

Takže, vyberte si preto bitcoiny z búrz a rôznych krypto platforiem, a vložte ich do hardvérovej peňaženky. 

A zarámujte si toto motto na stenu: ,,Vaše kľúče, vaše bitcoiny. Nemáte kľúče, nemáte bitcoiny.”

Nedržať bitcoiny na burzách odporúčajú aj samotní majitelia búrz.

Zodpovednosť za ochranu svojich bitcoinov nesiete len vy

Desaťročia sme zvyknutí dôverovať bankám, ktorým zverujeme starostlivosť o správu našich peňazí. Bitcoin nám dáva možnosť zmeny takéhoto nezodpovedného nakladania s majetkom. 

Včera to bol krach Celsia, dnes je to FTX a zajtra môže padnúť ktorákoľvek banka, či celý bankový systém. Nebude to nič nezvyčajné, stačí sa opýtať Grékov alebo Cyperčanov. Nehovoriac o tom, že len za posledné dva roky nám viac ako 40 percent fiat peňazí už zobrali centrálne banky prostredníctvom inflácie. 

Bitcoin poskytuje riešenie pre obidve možnosti straty peňazí zavinenej treťou stranou. 

Či je to už devalvácia meny, alebo krach správcu vašich peňazí, stačí, ak si nakúpite bitcoin a uschováte ho v hardvérovej peňaženke. 

Inak povedané, je potrebné prestať naivne dôverovať tretím stranám a začať veriť sám sebe. 

 

Aké sú najlepšie hardvérové peňaženky?

Na túto tému sme už napísali samostatný blog, ale stále najobľúbenejšia a najbezpečnejšia možnosť zostáva aj dnes peňaženka Nano, od francúzskej spoločnosti Ledger. 

Táto spoločnosť sa špecializuje na hardvérové peňaženky a jej vlajkové produkty sú Ledger Nano X, a Ledger Nano S Plus.

ledger nano  

 

Pokiaľ máte v bitcoine viac ako len pár desiatok eur, investícia do súkromného kľúča, ako Nano S alebo Nano X od Ledger, je nepochybne najlepšou ochranou vášho bitcoinového majetku.  

Navyše, do 28. novembra, počas Black Friday, Ledger ponúka zľavu 30 dolárov na Ledger Nano X a 20 dolárov na Ledger Nano S Plus.

ledger.com

Viac podrobností nájdete na oficiálnej webovej stránke Ledger.com. 

 


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon