Reading:
NFT budú väčšie, ako si myslíte
Share:

NFT budú väčšie, ako si myslíte

avatar
by Ras Vasilisin
21. October 2021
NFT budú väčšie, ako si myslíte

Trh s kryptomenami sa už dlhšie teší rastúcej popularite medzi bežnými ľuďmi ako aj firmami. No aj v rámci neho je tu jedno odvetvie, ktoré v tomto roku vyčnieva nad ostatnými. Ide o NFT, čiže non-fungible (nezameniteľné) tokeny.

Poďme si ich teda priblížiť, pozrieť sa na ich praktické využitie a zistiť prečo je o ne taký veľký záujem. A čo je najdôležitejšie, prečo sú vstupnou bránou do digitálnej spoločnosti.

Sľubujem, že po tomto článku sa na NFT budete pozerať inými očami a budete na ne lepšie pripravení.

Najvychytenejší trh na svete

Najprv sa pozrime na obchodovanie s NFT. Objem predaja vzrástol v treťom kvartáli na 10,7 miliardy dolárov, čo je v porovnaní s predošlým štvrťrokom viac ako osemnásobok.

Na nasledujúcom grafe je možné vidieť počet týždenných kupujúcich NFT od januára do konca septembra.

OpenSea, najväčšia obchodná platforma pre NFT, dosiahla v auguste objem predaja 3,4 miliardy dolárov, pričom v aktivite nepoľavila ani v septembri.

Ale to nie je všetko. Binance, najväčšia kryptoburza na svete, vstúpila na trh NFT v júni. V septembri sa pripojil ich najväčší konkurent FTX. A tento týždeň ich nasledovala burza Coinbase so 68 miliónmi overených používateľov. 

Väčšina bude so mnou súhlasiť keď poviem, že NFT sú najhorúcejším trhom na svete.

Tokenizácia všetkého

Tak skratka ako aj celý názov znejú dosť krkolomne a len málokto si vie hneď pod tým niečo konkrétne predstaviť. Pritom by sa to dalo jednoducho nazvať ako krypto umenie. 

NFT sú však oveľa viac.

Každý sa už stretol s formátmi súborov ako JPEG alebo PDF. Prišli ste s nimi do kontaktu, ak ste posielali nejaký obrázok cez email alebo Whatsapp, prípadne ste skenovali nejaký súbor do formátu PDF. Predstavte si NFT ako nový typ digitálneho formátu. Tento je však možné odosielať prostredníctvom blockchainov.

Ale aby ste ich úplne pochopili, je dôležité predstaviť si NFT ako tokenizáciu. Aby sme to uviedli na správnu mieru, NFT by mohli tokenizovať všetky digitálne a fyzické aktíva, ako sú umelecké diela, nehnuteľnosti, akcie, zberateľské predmety a dokonca aj osobnú identitu. Majú skutočne široký záber a škálu praktického využitia. Oslovujú tak viacero odvetví.

Aby sme to maximálne zjednodušili NFT sú tokenizáciou všetkého fyzického, digitálneho a metafyzického.

Ak sa chcete dozvedieť viac o ekosystéme, odporúčam pozrieť sa na The ABCs of NFTs na  stránkach Gemini Cryptopedia. 

 Možnosti využitia, ktoré vyrážajú dych

Jedným z najnovších konceptov NFT sú tzv. NFT avatary, kde hráči vlastnia profil, ktorý ich reprezentuje. CryptoPunks je najpopulárnejšou aplikáciou NFT, kde je na Ethereum blockchaine uložených 10 000 postáv. Ako môžete vidieť napr. z nižšie uvedeného zoznamu, najlepšie CryptoPunky sa predávajú za viac ako 7 milión dolárov.

 Ďalším populárnym príkladom praktického využitia je digitálne umenie. Beeple, konceptuálny 3D umelec, sa napríklad stal tretím najbohatším žijúcim umelcom po tom, čo v marci na aukcii predal NFT obsahujúci jeho dielo za 69,3 milióna dolárov.

Podobne sa predávali klipy hviezdy NBA LeBrona Jamesa, za 387 000 dolárov. 

Znie to šialene? To preto, že to šialené je. 

Avšak môj najobľúbenejší príklad je avatar NFT, ktorý pomocou technológie umelej inteligencie dokáže hovoriť a odpovedať na otázky. Spoločnosť Alethea AI tento NFT prezentovala na aukcii Sotherby’s ako “prvý inteligentný NFT.”

S rozvojom technológií sa mení aj spoločnosť

I keď tento iNFT má stále čo zlepšovať, už dnes ukazuje budúcnosť digitálneho sveta. A tá bude úplne odlišná od toho súčasného analógového.

Čo presne spôsobuje fenomén NFT? Jednoducho povedané, ľudia nakupujú NFT z rovnakých dôvodov, prečo nakupujú umenie. Niektorí ho nakupujú lebo majú radi umenie, iní v tom vidia investičnú príležitosť a časť ľudí to vníma pre finančnú hodnotu. 

Ale je tu aj ďalší pohľad. S rozvojom technológií sa mení aj spoločnosť. Z analógovej na digitálnu. Nová generácia, ktorá už vyrastala s internetom a smartfónmi namiesto fyzického tovaru začína preferovať vlastníctvo digitálneho. Niekedy sú ochotní minúť 30 000 eur na digitálne umelecké dielo než na nové auto. Silným motívom býva vytvorenie dojmu na svoju komunitu na sociálnych sieťach.

A možno si len uvedomili, že jediným spôsobom ako skutočne zarobiť v čase “bubliny všetkého” je robiť predtým nemysliteľné veci. Inak by si nikto nekúpil “príšerku” na internete za 7 miliónov dolárov.

Digitálna budúcnosť 

NFT trh môže pôsobiť chaoticky ale proti evolúcii sa nedá brániť.

Vlády to samozrejme môžu dočasne potlačiť rôznymi nariadeniami, vyhláškami či zdanením, avšak  vývoj nemožno zastaviť.

Čo sa týka firiem, tie sa musia rozhodnúť, či sa chcú na tomto fenoméne podieľať alebo ho budú ignorovať. Rovnako ako sa v deväťdesiatych rokoch museli rozhodnúť používať internet, aj teraz budú stáť pred podobným rozhodnutím s NFT. 

 A investori si musia uvedomiť, že na trh s NFT smeruje obrovské množstvo kapitálu. Či sa im to páči alebo nie. Digitálne umenie a herné postavy budú v porovnaní s ostatným možnosťami NFT miniatúrne.

Odporúčam, aby ste si urobili čas na samovzdelávanie, inak hrozí, že vám ujde NFT vlak. Digitálna budúcnosť môže byť bližšie, ako si myslíme.

 

 

 


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon