Reading:
Päť investičných lekcií, ktoré som si vzal z minulého desaťročia
Share:

Päť investičných lekcií, ktoré som si vzal z minulého desaťročia

avatar
by Ras Vasilisin
25. February 2021
Päť investičných lekcií, ktoré som si vzal z minulého desaťročia

Čím viac sa učíme z histórie, tým menej sa bojíme investovať.

Na Wall Street sa zvykne hovoriť, že najlepší čas na investovanie bol vždy pred desiatimi rokmi.

Keď sa pozeráme do minulosti, výnosy sú vždy predvídateľné. Ťažšie je predvídať ich do budúcnosti.

Z minulosti sa však dá veľa naučiť. Čím viac sa z nej učíme, tým ľahšie sa predvída budúcnosť.

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené výnosy rôznych tried aktív za posledné desaťročie.

table of profits

Vráťme sa teda v čase a prejdime si päť kritických lekcií z minulého desaťročia.

Dlhodobé investovanie je základ

V prvom rade si treba uvedomiť, že z dlhodobého hľadiska sa vám darí vždy. Ak neveríte, pozrite sa na tabuľku. Keby ste naplno diverzifikovali, prežili by ste iba jeden zlý rok. Inými slovami, deväť z desiatich kumulatívnych výnosov by bolo pozitívnych. Okrem toho 17 z 18 tried aktív poskytovalo pozitívne výnosy. Jediným aktívom, ktoré malo počas desaťročného časového obdobia negatívne výsledky, boli komodity (DBC). Komodity sú však manipulovanou triedou aktív. Toto tvrdenie by ešte pred dvoma rokmi dostalo nálepku konšpiračná teória, dnes je to však dokázaná skutočnosť. Keď sa nad tým zamyslíte, spomeniete si, že JP Morgan a Deutsche Bank boli minulý rok obvinené americkou Komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC) z manipulácie s komoditným trhom. JP Morgan dostala pokutu vo výške 920 miliónov dolárov a Deutsche Bank musela za podvody zaplatiť 130 miliónov dolárov.

Zlato a dlhopisy nedosahovali dobré výsledky

Ďalším faktom je, že zlato, dolár a dlhopisy sa ani len nepriblížili k tomu, aby pokryli infláciu. Zlato dosiahlo ročne iba 2,2 %, americký dolár ročne 0,5 % a dlhopisy ročne 5,4 %. Viem, čo si myslíte. Podľa indexu CPI je inflácia takmer na nule. CPI však považujem za zavádzajúci ukazovateľ miery inflácie. Investori by ju mali úplne ignorovať. Presnejším ukazovateľom skutočnej miery inflácie je The Chapwood Index. Podľa tohto merania je skutočnosť oveľa viac pochmúrna, lebo skutočná inflácia sa pohybuje od 8,5 % do 15 % ročne. Nenechajte sa zmiasť; americký systém sociálneho zabezpečenia by už dávno skrachoval, keby sa zverejňovala skutočná inflácia (8+ % ročne).

Americký realitný trh len s priemernými výsledkami

Americké REIT vykázali priemerný, ale stále zdravý ročný rast 8,5 %, aj keď v dvoch rôznych rokoch klesli pod 5 %. Je to celkom pochopiteľné, pretože väčšina výnosov nastala po poklese spôsobenom krízou hypotekárnych úverov. Je však nepopierateľné, že nehnuteľnosti s 8,5 % stále neboli dostatočné na to, aby vás ochránili pred devalváciou amerického dolára v poslednom desaťročí.

Akcie sú poistkou proti inflácii

Teraz prichádzame k tej vzrušujúcej časti. Ak ste sa odvážili investovať 100 % svojho portfólia do akcií, vyhrali ste boj s infláciou. Ukazuje sa, že akcie boli v poslednom desaťročí dokonalým nástrojom na ochranu pred infláciou, spoločnosti s malou kapitalizáciou v USA dosiahli výnos 10,9 %, veľké spoločnosti 13,9 % a index Nasdaq narástol kumulatívne o 20 % ročne. Avšak dôležité je pochopiť, že keď centrálne banky tlačia peniaze, tie vo väčšine prúdia smerom k veľkým konglomerátom, ktoré si za ne následne nakúpia vlastné akcie, aby ešte viac zvýšili ich ceny. V konečnom dôsledku natlačené peniaze pristanú na akciových trhoch a podporia ich rast. Aj vďdaka tomuto kolobehu je vývoj hodnoty indexu S&P 500 v poslednom desaťročí dokonalou definíciou zaistenia proti inflácii.

Bitcoin je tou najlepšou investíciou

Bitcoin je nepochybne jasným víťazom uplynulého desaťročia. V tabuľke prekonal každú jednu triedu aktív. Najpopulárnejšia digitálna mena sa od roku 2011 zhodnotila o 6 200 000 %, pričom ročne dosahovala viac ako 200 %. Je to naozaj neuveriteľný úspech, najmä ak si uvedomíte, že proti bitcoinu sa postavili mainstreamové médiá a väčšina globálneho finančného systému. Bitcoin prekonal zlato viac ako 92-násobne pri zloženej ročnej miere rastu. A za rovnaké obdobie prekonal aj index NASDAQ 100, a to viac než 10-násobne.

Je paradoxom, že najlepšie výsledky na finančných trhoch za posledné desaťročie dosiahlo práve aktívum, ktoré bolo finančnými trhmi najviac zaznávané. Tieto čísla však ešte neberú do úvahy jeho nedávny nárast na 47 000 dolárov. Viem si naživo predstaviť, čo nastane s cenou bitcoinu, keď sa stane neoddeliteľnou súčasťou každého bankového portfólia na planéte.

A aký je záver?

Pamätajte si, že 75 % všetkých amerických dolárov, ktoré existujú, bolo vytlačených za posledných 12 rokov. S takým masívnym nárastom peňažnej zásoby si môžete byť takmer istí, že budeme svedkami prinajmenšom 15-percentnej inflácie aj v nasledujúcich rokoch. A na globálnej úrovni.

Najlepšie, čo môžete pre svoje peniaze urobiť, je chrániť ich tým, že si časť z nich uložíte mimo finančného systému. Všeobecne odporúčam 5 % likvidných aktív v bitcoinoch. Je to najspoľahlivejšie poistenie proti inflácii, aké si môžete kúpiť.

A pamätajte, že najlepší čas na investovanie bol vždy pred desiatimi rokmi, ale druhý najlepší čas je teraz.


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon