Reading:
Prečo cena bitcoinu v nedeľu vystrelila
Share:

Prečo cena bitcoinu v nedeľu vystrelila

avatar
by Ras Vasilisin
30. March 2022
Prečo cena bitcoinu v nedeľu vystrelila

Bitcoin od soboty vyletel takmer o 10% a vytiahol so sebou celý trh kryptomien.

 

Čo sa vlastne stalo?

V posledných dňoch sa obvalilo niekoľko veľmi silných faktorov, ktoré podporili rast cien hlavných krytomien. Koncom minulého týždňa predseda výboru ruskej štátnej dumy pre energetiku Pavel Zavaľnyj oznámil, že Rusko by mohlo umožniť „priateľským“ krajinám platiť za dodávky ropy v bitcoinoch.

Ďalším katalyzátorom bola Luna Foundation, ktorá výrazne zvýšila svoje bitcoinové rezervy. Podľa medializovaných správ v uplynulých dňoch nadácia zvýšila stav svojej bitcoinovej peňaženky o približne 1,1 miliardy dolárov.

Obe správy sa jednoznačne podpísali pod nedávne nárasty, avšak pre úplne pochopenie je dôležité pozrieť sa aj na to, čo sa dialo ešte predtým. 

Niekoľko kľúčových štatistík vyhnalo ceny bitcoinu na lokálne maximá.

Jednou z najvýznamnejších výhod bitcoinu je jeho transparentnosť. Ktokoľvek s prístupom na internet sa môže pozrieť na on-chain metriky a merania a vidieť presuny bitcoinu v reálnom čase. Môže tam nájsť napríklad údaje o tom, kto vlastní bitcoiny, v akom objeme, alebo kde ich kúpil. Tradičný finančný systém takúto transparentnosť ani zďaleka neumožňuje.

Dnes je už preukázateľné, že podľa dátových metrík bol tento nárast cien vysoko predvídateľný.

 

Ťažiari nakupujú čoraz viac bitcoinov

Prvým trendom v prospech zhodnocovania bitcoinu bolo, že ťažiari začali od apríla 2021 vo veľkej miere hromadiť bitcoiny. Z tradičných predajcov sa tak stali kupujúci. 

Z búrz sa vytratili bitcoiny  

Ďalšou vodou na mlyn pre rast cien bol trend znižujúceho sa stavu bitcoinov na burzách. Čím menej bitcoinov klienti držiana burzách, tým menej investorov ich môže okamžite predať.

 

Za posledných pár mesiacov sa z búrz stiahlo viac ako 61 000 bitcoinov.

 

Silné ruky nepredávajú

 Avšak táto metrika bola pre nárast tým najvýbušnejším palivom. 

 

Podľa Willa Clementeho pomer ponukových šokov za posledný mesiac raketovo vzrástol a každý bitcoin bol ihneď skúpený investormi, pričom šanca, že ich v budúcnosti predajú je nízka.  

Ľudskou rečou povedané, dlhodobí investori skupujú všetky bitcoiny na trhu aby ich následne dlhodobo držali.

Rovnako ako aj v minulosti, aj tentokrát  trhy očakávali spúšťač. Sud s pušným prachom potreboval len dve malé iskričky a bol z toho výbuch. 

 

Nedeľa bola spúšťačom avšak naberanie paliva sa začalo pred mesiacmi.

 

Parabolický nárast nie je pre bitcoin v takýchto metrikách ničím nezvyčajným.  

 


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon