Reading:
Pripraví bitcoin zlato o slávu?
Share:

Pripraví bitcoin zlato o slávu?

avatar
by Ras Vasilisin
8. January 2021
Pripraví bitcoin zlato o slávu?

Ak ste to nezastihli, najhorúcejšou debatou na Wall Street je, či bude bitcoin konkurovať zlatu ako poistka voči inflácii.

Analytici z JPMorgan nedávno zverejnili dáta, ktoré naznačujú, že investori začínajú upúšťať od zlata a nakupujú bitcoin.

Sme svedkami toho, ze Bitcoin požiera svet a stal sa najdominantnejším aktívom. 

Otázkou ale ostáva, či bitcoin dokáže ukradnúť zlatu slávu?

Poďme si najskôr vyhodnotiť najvýznamnejšie klady a zápory debaty „Bitcoin vs. Zlato“, počnúc výhodami bitcoinu ako „digitálneho zlata“.

Klady

Ľahko sa prevádza

Pretože bitcoin je úplne digitálny, je možné ho ľahko previesť na iného používateľa a predať za jeho hodnotu v eurách alebo dolároch. Vlastník bitcoinu si ho môže poslať sám pomocou QR kódu, alebo využiť služby niektorej z kryptobúrz, ktoré ho digitálne spoja s kupujúcim. “Ohodovanie s bitcoinmi je oveľa ‘funkčnejšie’ ako prevod zlatých tehál“, v rozhovore pre CNBC povedal Rick Rieder, investičný riaditeľ BlackRock.

Demografické údaje

Svet sa zmenil. Vy a ja sme na rôznych miestach planéty, ale tento článok si môžete prečítať okamžite. Zlato bývalo po celé storočia jedinou odpoveďou na alternatívny finančný systém. Teraz však žijeme v digitálnom veku. Mladšia generácia je digitálne zdatná. Chce držať krok, obchodovať a používať digitálny tovar a aktíva. Demografické údaje sú jednoznačne na strane bitcoinu.

Preukázateľný nedostatok

Veľkú časť úspechu Bitcoinu tvorí jeho nedostatok. Existuje teória, že zlato je vzácne, pretože ho je málo. Zatiaľ čo zlata je teoreticky málo, bitcoinov je aj preukázateľne málo. Americká geologická agentura odhaduje, že na ťažbu zostáva ešte asi 57 000 ton zlata. Ich odhad však berie do úvahy iba preukázané rezervy. S doteraz neobjavenými alebo pravdepodobnými ložiskami logicky nepočíta. 

BTC vs Gold graph

Na druhej strane pri bitcoine je ponuka presná a preukázateľná. ude ich vždy iba 21 miliónov. Za jeden deň sa v súčasnosti vyťaží iba 900 Bitcoinov. Môžete si to overiť na blockchaine, ktorý je nemenný. Vzácnosť bitcoinu je vopred naprogramovaná a je preukázateľne transparentná. Faktom teda ostáva, že bitcoin je cennejší ako zlato. 

Klady sú teda jasné. Pozrime sa na zápory použitia bitcoinu ako náhrady zlata.

Zápory

5 tisíc rokov histórie 

Primárnym faktorom v prospech zlata je skutočnosť, že má preukázateľnú históriu 5 000 rokov. Niektorí zástancovia žltého kovu tvrdia, že bitcoin by sa ani nemal použiť v jednej vete so zlatom. Po stovky rokov zlato dominovalo v aréne bezpečných aktív. Bitcoin má iba o čosi viac než desať rokov. Je viac ako pravdepodobné, že zlato ešte prežije mnoho ďalších generácií.

Praktické využitie

Zlato má dve hlavné charakteristiky. Na jednej strane je to investičné aktívum a na druhej strane luxusný tovar. 50% dopytu po zlate pochádza od výrobcov šperkov. Má však aj využitie v rôznych iných oblastiach ako sú zubné lekárstvo, či elektronika. Zlato je kráľom drahých kovov a má jasne definované použitie a dopyt, a to aj bez toho, aby bolo investičným nástrojom.  

BTC vs Gold

Stabilná investícia

Trhová kapitalizácia zlata je 7 biliónov dolárov, zatiaľ čo kapitalizácia bitcoinu je asi 420 miliárd. Aj preto je cena zlata menej volatilná a investormi viac akceptovaná ako bitcoin. Má veľa atribútov na to, aby bolo stabilnou investíciou. Napríklad, hodnota zlata zostala vysoká aj počas pokusov vlád postaviť ho mimo zákon. Zlato je taktiež inertný kov, ktorý nekoroduje a vydrží večne. Má všetky vlastnosti, ktoré ho predurčujú prežiť ďalšiu apokalypsu.

BTC vs Gold graph

Záver

Tak bitcoin ako aj zlato ponúkajú riešenia problému nadmerného tlačenia peňazí a následnej inflacie.

Obe aktíva fungujú pre rôznych ľudí v rôznom čase; navzájom sa dopĺňajú a budú spolu ešte dlho koexistovať. 

Aj keď bitcoin nemusí úplne ukradnúť zlatu slávu, obe aktíva sú dosť zaujímavé na to, aby ste z nich niečo vlastnili.


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon