Reading:
Šéf slovenskej firmy hovorí o tom, ako sa ti bude žiť v Metaverse.
Share:

Šéf slovenskej firmy hovorí o tom, ako sa ti bude žiť v Metaverse.

avatar
by Virtuse Admin
20. January 2022
Šéf slovenskej firmy hovorí o tom, ako sa ti bude žiť v Metaverse.

Ako sa ti bude žiť v Metaverse a svete ovládanom Facebookom?

Slovom roka 2021 vo svete technológií je Metaverse. Facebook a Mark Zuckerberg to s budúcnosťou nášho sveta vo virtuálnej realite myslia tak vážne, že v rámci stávky na nové technológie dokonca pristúpili k premenovaniu celej spoločnosti.

Prvý náhľad sme už na niektorých videách a obrázkoch videli. Odborníci však veria, že vo virtuálnom svete bude priestor pre viacerých hráčov. A čo viac, možno bude platiť, že kto nebude mať svoju virtuálnu „meta“ verziu, ako by prestal existovať.

 

Čoraz obľúbenejšej virtuálnej a rozšírenej realite sa venuje aj slovenské štúdio Yord so sídlom v Prahe. To sa už dnes dokázalo presadiť aj v rámci viacerých globálnych projektov. FonTech.sk sa rozprával s jej CEO a spoluzakladateľom Adamom Rajnohom.

 

Skúsenosti s virtuálnou realitou má dnes len úzka skupina ľudí. Aký je váš pohľad na vytvorenie a budúcnosť virtuálneho sveta alebo metaverza, v ktorom by ľudia „žili“? 

Virtuálny svet alebo metaverse vnímam ako prirodzenú evolúciu v rámci digitálneho sveta, v ktorom žijeme dnes. Ide o rozšírenie 2D limitovaného sveta o väčší zážitok, či už rozprávame o virtuálnej, alebo rozšírenej realite. Záujem o tieto technológie zo strany zákazníkov výrazne rastie. V nasledujúcich 5 rokoch sa odhaduje ešte intenzívnejší rast. V dnešnej dobe samotné technologie prehlušuje pojem „metaverse“, čo však nie je nič proti ničomu – keďže spojuje svet používateľov s predstavou toho, čo tieto technológie prinesú.

 

Vybudovanie vlastného virtuálneho sveta oznámila aj spoločnosť Meta, ktorá týmto krokom spustila veľký ošiaľ. Ako tento krok vnímate?

O vytvorenie podobného sveta snaží veľa veľkých i menších hráčov. Bol by som určite rád, keby buducnosť metaversa patrila samotným používateľom a nie jednej firme — na druhej strane sa však snažím byť realista. Vnímam, s akými prostriedkami, potenciálnou používateľskou základňou a know-how do tohto vstupujú firmy ako Meta.

Na konci dňa verím, že si používatelia budú vyberať z viacerých metaverzí, ktoré môžu byť tematicky rôzne zamerané alebo postavené na inom koncepte pravidiel či vlastníctva. Taktiež však predpokladám, že na scéne bude jeden dominantný hráč.

O Markovi Zuckerbergovi je známe, že dokáže veľmi skoro odhadnúť potenciál jednotlivých platforiem a inovácií. Jeho stávka na virtuálnu a rozšírenú realitu pritom začala už istý čas dozadu — prvým veľkým krokom bolo zakúpenie hardvérovej spoločnosti Oculus, ktorej VR headsety patria k tým najpredávanejším a do ktorých sa prihlásite pomocou platformy Meta-Facebook. Keď jeden z najväčších technologických hráčov oznámi podobnú udalosť a odkryje karty, vždy to spôsobí veľký ošiaľ a nutnosť pre ostatné spoločnosti rýchlo reagovať.

ČÍTAŤ ĎALEJ


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon