Reading:
Stane sa z DeFi bankový predátor?
Share:

Stane sa z DeFi bankový predátor?

avatar
by Ras Vasilisin
17. September 2020
Stane sa z DeFi bankový predátor?

Finančný systém sa v posledných rokoch výrazne mení. K horšiemu. Deformujú ho najmä centrálne banky neustálym tlačením peňazí a nulovými úrokovými sadzbami.

Je naivné myslieť si, že v tejto situácii niekto bude myslieť na ľudí a príde ich zachrániť. Každý musí začať od seba.

Momentálne neexistuje lepší spôsob, ako sa zachrániť, než tak, že svoje peniaze dostaneme a zhodnotíme mimo tradičného finančného systému.

Decentralizované finančníctvo, alebo skrátene DeFi, by sa po dlhom čase mohlo stať prvým predátorom, ktorý ohrozí banky.

Čo je to DeFi?

DeFi je ekosystém finančných aplikácií postavený na systéme blockchain. Väčšinou je to ethereum, ktoré funguje bez potreby akejkoľvek tretej strany či sprostredkovateľa.

Jeho popularita výrazne rastie, pričom len v roku 2020 vzrástla veľkosť tohto trhu z 1 miliardy až na 9,5 miliardy dolárov. To robí z DeFi v súčasnosti jeden z najrýchlejšie rastúcich segmentov vo finančnom sektore.

Je tu však jeden háčik.

Ultimátnou decentralizovanou finančnou aplikáciou už predsa je bitcoin. Jedinou skutočnou decentralizovanou finančnou aplikáciou sú bitcoiny. Tie bitcoinová sieť už vyše 10 rokov umožňuje komukoľvek s prístupom na internet ukladať a prevádzať peniaze bez potreby akéhokoľvek centralizovaného prostredníka.

Čo však DeFi sľubuje, je posunúť sa o krok ďalej.

Predstavte si alternatívu ku všetkým finančným službám, ako sú sporenie, pôžičky, investovanie alebo poistenie, otvorenú a prístupnú na globálnej úrovni.

DeFi prináša prísľub, že prinesie decentralizáciu do bankového mainstreamu.

Poďme si teda predstaviť štyri možnosti využitia DeFi, ktoré môžu výrazne konkurovať tradičnému bankovníctvu:

 

1. Stablecoiny

Prvou možnosťou využitia sú takzvané stablecoiny, ktoré kopírujú tradičné fiat meny ako euro alebo dolár.

Myšlienka stabilnej kryptomeny bez výraznej volatility typickej pre bitcoin láka mnohých.

Stablecoiny na jednej strane ponúkajú cenovú stabilitu dolára alebo eura, na druhej strane poskytujú rýchlosť a pohodlie kryptomien.

V podstate poskytujú to najlepšie z oboch svetov.

V súčasnosti približne 80 % všetkých obchodov s kryptomenami tvorí dolárový stablecoin tether. Na krk mu však už dýchajú konkurenti ako USDC, TruUSD, Dai alebo PAX, ktorých objemy v uplynulom roku astronomicky vzrástli.

Trh stablecoinov sa preto platí sledovať.

Väčšina klientov bánk je už unavená zo zdĺhavých a nákladných transakcií ako aj z neustále rastúcich vládnych regulácií.

2. Decentralizované burzy

Jednou z najprevratnejších inovácií, ktoré priniesla technológia DeFi, je decentralizovaná burza (DEX).

Objemy obchodov na DEX burzách rastú závratnou rýchlosťou. Podľa spoločnosti Dune Analytics ich mesačný objem v roku 2020 vzrástol takmer na 12 miliárd dolárov.

Čo je to teda DEX?

Vo svojej najzákladnejšej podobe je DEX platforma pre kryptomeny, ktorá umožňuje svojim používateľom obchodovať bez nutnosti toho, aby sa ich aktíva vôbec dostali na samotnú burzu.

To v konečnom dôsledku znamená zníženie rizika krádeží a útokov hackerov.

Medzi momentálne najobľúbenejšie platformy DEX patria Curve, Balancer, 0x, Dydx, Kyber, Bancor, IDEX, Oasis a Gnosis Protocol.

Spomedzi funkcií, ktoré ľudí lákajú používať decentralizované burzy, je neustále sa zväčšujúci, čoraz zložitejší a náročnejší proces overovania totožnosti zákazníkov a vyhodnocovanie nebezpečenstva zneužitia obchodného vzťahu, tzv. know-your-client (KYC).

Tieto nariadenia zbavujú klientov anonymity a vytvárajú prostredie zamedzujúce prístup viac ako 2,4 miliardy ľudí, ktorí dnes nemajú možnosť mať bankový účet. Tieto nariadenia sú nebezpečné aj pre samotné banky, pretože požierajú bankový systém zaživa ako rakovina.

3. Bankové aplikácie

Platformy decentralizovaného poskytovania a prijímania pôžičiek sú jednou z najpozoruhodnejších oblastí rozvoja DeFi.

Poskytujú pôžičky ľuďom alebo podnikom bez akýchkoľvek sprostredkovateľov.

Tieto systémy na jednej strane umožňujú komukoľvek s dostupnými aktívami vložiť ich do spoločného fondu pôžičiek a na druhej strane umožňujú každému, kto si chce požičať, aby z tohto fondu čerpal. Samozrejme, odmenou aj poplatkom je v oboch prípadoch úrok.

Najpopulárnejšie decentralizované platformy na požičiavanie sú Compound, Maker, Aave a dYdX.

Ak však chcete bezpečne zhodnotiť svoje úspory až do výšky 10 % ročne, najlepším riešením sú licencované a regulované spoločnosti Blockfi, Celsius, CredEarnRED, Nexo alebo Crypto.com.

Vďaka úverovým platformám je bankovníctvo flexibilnejšie pre kohokoľvek bez ohľadu na to, kde žije a koľko peňazí má.

Tento prípad použitia by mohol pomôcť ešte viac spopularizovať DeFi.

4. Poistenie

Decentralizovaný systém poistenia je stále takpovediac v plienkach.

Väčšinou slúži ako ochranná sieť pre ekosystém DeFi. Používatelia môžu zabezpečiť svoje vklady bez potreby tradičnej banky alebo inštitúcie.

Aj keď decentralizované poistenie nie je medzi komunitou DeFi príliš populárne, určite má sľubný potenciál a budúcnosť, ktorá môže zmeniť celý poisťovací priemysel.

Ak ste zvedaví na ponuky poistenia mimo tradičných poisťovacích spoločností, skúste Nexus Mutual, Opyn, Etherisc a CDx.

 

A čo ďalej?

DeFi je zaujímavý nápad s biliónovým potenciálom.

Keď porovnáte decentralizovaný a tradičný finančný systém, je ľahké zistiť, o koľko je DeFi žiaducejší.

Už dnes je zjavné, že niektoré projekty DeFi rastú na úkor niektorých centralizovaných kryptomien, a nebude trvať dlho, kým začnú vytláčať aj tradičné bankovníctvo a poisťovníctvo.

Nikdy nebola väčšia potreba napraviť finančný systém a urobiť ho čestným, otvoreným a efektívnym.

DeFi sa dnes javí ako jeden z najlepších liekov na chorý finančný systém.


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon