Reading:
Ukrajinci po ​​invázii profitujú z kryptomien
Share:

Ukrajinci po ​​invázii profitujú z kryptomien

avatar
by Ras Vasilisin
9. March 2022
Ukrajinci po ​​invázii profitujú z kryptomien

Autor: Ras Vasilišin

Ukrajina dostala kryptomeny v hodnote za takmer $60 milliónov 

Ruská invázia a masové evakuácie posunuli Ukrajinu do centra svetovej pozornosti. Málokto si však uvedomuje akú dôležitú úlohu náš sused zohráva v globálnom krypto ekosystéme. 

Pozrime sa preto na kľúčové fakty. 

Štvrtá najvyššia adopcia kryptomien na svete

Ukrajina má jednu z najvyšších úrovní adopcie kryptomien na svete a v najnovšej analýze spoločnosti Chainalysis sa umiestnila na štvrtom mieste. Každoročne sa na Ukrajine prevedú kryptomeny v hodnote takmer 8 miliárd dolárov, čo výrazne konkuruje dennému objemu medzibankových tranzakcii v tradičných menách.

 

Druhé miesto v medzinárodných krypto transakciách 

Analýza spoločnosti Chainalysis tiež poukazuje na to, že Ukrajina zohráva čoraz väčšiu úlohu v medzinárodných krypto transakciách a po Turecku sa v globálnom rebríčku umiestnila na druhej priečke.

 

Jedným z hlavných faktorov stúpajúcej popularity kryptomien na Ukrajine je nedostatok iných alternatív. 

Kým tranzakcie v bitcoinoch sú rýchle, bezpečné a lacné, posielať peniaze do alebo von z tejto krajiny je takmer nemožné. Samozrejme tomu všetkému určite nepomáha narastajúca inflácia a hlavne vojna s Ruskom. Tá len prilieva benzín do ohňa a opaternia sa ešte sprísňujú. 

Práve pre tieto skutočnosti sa prepadá ich národná mena, hrivna. A to aj napriek tomu, že Ukrajinská centrálna banka zvýšila kľúčovú sadzbu na 30 percent a nedávno intervenovala výkupom hrivny. 

 Ukrajincom tak ostáva len jedna možnosť ako sa zabezpečiť pred finančným kolapsom a tou je investovanie. Inými slovami výmena bezcennej meny za aktíva.

Keďže možnosti prístupu na finančné trhy sú pre ukrajincov obmedzené, ostávajú im tak len dve možnosti na takúto výmenu, nehnuteľnosti a krypto aktíva. Keď si ešte uvedomíme, že prevod realít v čase vojny je takmer neuskutočniteľný, tak jediným zmysluplným investičným nástrojom ostávajú krypto aktíva. 

 

Tie sa stali preto stali primárnou investíciou na Ukrajine najmä po tom, čo Ukrajinská centrálna banka obmedzila výbery hotovosti v hrivnách a komerčným bankám zakázala prevádzkovať akékoľvek výbery a prevody v cudzích menách. 

 

Finančné centrum Kyjeva je plné reklám na kryptoburzy

 

Ukrajina sa dlhodobo snaží prilákať špičkových krypto odborníkov a firmy zo zahraničia.

 

Jedným z cieľov Ukrajinského ministerstva pre digitálnu transformáciu je premeniť Ukrajinu na svetový krypto hub. Toto nové ministerstvo prostredníctvom cielených stimulov, programov a marketingových kampaní už dlhodobo vyzýva technologické a krypto firmy aby si na Ukrajine založili svoje sídla.

Bohužiaľ, mnohé zahraničné krypto firmy so sídlom na Ukrajine majú v súčasnosti oprávnené obavy o bezpečnosť zamestnancov a v mnohých prípadoch ich u​​ž evakuovali z krajiny. Kvôli vojenskej mobilizácii sú však takéto presuny značne obmedzené. 

Nový krypto zákon 

Tesne pre útokmi Ukrajinský parlament dokonca schválil nový zákon o virtuálnych aktívach.

Avšak na rozdiel od Salvadoru, tento návrh zákona zatiaľ neuznáva bitcoin ani iné krypto aktíva ako zákonnú menu. Jednoznačne ale umožňuje krypto firmám legitímne pôsobiť na Ukrajine a je pre krypto investorov pozitívnym signálom. 

Ukrajina dostala kryptomeny v hodnote za takmer $60 milliónov 

Od začiatku ruskej invázie vzrástli aj dary kryptomien ukrajinským dobrovoľníkom a hackerským skupinám. 

 

Podľa údajov firmy Elliptic ukrajinská vláda už získala kryptomeny v hodnote 59,7 milióna dolárov. 

 

Adresy na peňaženky zverejnil ukrajinský vicepremiér a minister digitálnej transformácie. Táto oficiálna výzva Ukrajiny na priame dary v kryptomenách patrí medzi prvé svojho druhu na svete. 

 

Na záver je dôležité poznamenať, že kým rastúca popularita kryptomien v krajine je obrovským pozitívom, rovnako vyvoláva aj obavy zo zneužívania krypto tranzakcií na účely korupcie a organizovaného zločinu.

 

V konečnom dôsledku bude zaujímavé sledovať, ako sa rastúca obľúbenosť kryptomien na Ukrajine bude posúvať dopredu. 

 

Najmä v čase vojny.  


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon