Reading:
V ROKU 2021 SA POČET FÚZIÍ KRYPTOMIEN ZVÝŠIL O TAKMER 5 000 %
Share:

V ROKU 2021 SA POČET FÚZIÍ KRYPTOMIEN ZVÝŠIL O TAKMER 5 000 %

avatar
by Virtuse Admin
17. February 2022
V ROKU 2021 SA POČET FÚZIÍ KRYPTOMIEN ZVÝŠIL O TAKMER 5 000 %

Podľa správy PwC sa hodnota fúzií a akvizícií (M&A) v odvetví kryptomien zvýšila z 1,1 miliardy dolárov v roku 2020 na súčasných 55 miliárd dolárov. To znamená nárast o 4 846 %.

Priemerný objem M&A sa strojnásobil z 52,7 milióna USD na 179,7 milióna USD. Správa uvádza, že za týmto enormným nárastom stojí niekoľko miliárd SPAC. Okrem toho v roku 2021 došlo k návratu k aktivite v Amerike.

Tento región zvýšil svoj podiel na celkovom počte M&A transakcií zo 41 % na 51 %.

Čo sa týka celkovej hodnoty, Európa, blízky východ a Afrika sú s miernym náskokom 25,5 miliardy dolárov. Ázijsko-pacifický región výrazne zaostáva, s hodnotou fúzie len 5 miliárd dolárov.

PwC, nadnárodná korporácia, ktorá poskytuje certifikačné, konzultačné a daňové služby, tiež oznámila svoje úsilie získať prostriedky na kryptomenové projekty. Celková hodnota takýchto transakcií sa zvýšila o 645 %, zo 4,5 miliardy USD na 26,3 miliardy USD. Zvýšila sa aj priemerná suma o 143 %.

Spoločnosť tiež poznamenala, že v roku 2021 prišlo 49 nových spoločností rizikového kapitálu, aby financovali projekty v oblasti kryptomien a blockchainu. Celkový počet takýchto VC je v súčasnosti tesne pod 500.

Trendy v roku 2022

Táto dynamika bude podľa správy pokračovať. PwC zakladá svoje prognózy na silnom raste v minulom roku. Navyše, viac fondov rizikového kapitálu pravdepodobne povedie k nárastu partnerstiev a kooperácií v oblasti kryptomien.

Kľúčovou otázkou je, či spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami budú naďalej využívať SPAC ako možnosť financovania. Špeciálne vyhľadávacie spoločnosti sa stali populárnymi v roku 2021, pretože ponúkajú spoločnostiam spôsob, ako sa vyhnúť určitej regulačnej kontrole pri vstupe na burzu.

Správa tiež vidí stabilný vzostupný trend v NFT, DeFi, Web 3.0 a metaverse. Tieto segmenty blockchainového priestoru získali v roku 2021 obrovskú popularitu. PwC očakáva, že tento trend bude pokračovať, ale možno skôr s fundraisingom ako s fúziami a akvizíciami, keďže technológia je stále v plienkach.

Zvyšok kryptomenového priestoru bude naďalej dozrievať v roku 2022, pričom na scénu vystúpi viac inštitucionálnych aktérov. To pôjde ruka v ruke s väčšou konsolidáciou a expanziou odvetvia.

 

ČÍTAŤ ĎALEJ


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon