Reading:
Vitalik Buterin predstavil „endgame“ roadmapu pre ETH 2.0
Share:

Vitalik Buterin predstavil „endgame“ roadmapu pre ETH 2.0

avatar
by Virtuse Admin
9. December 2021
Vitalik Buterin predstavil „endgame“ roadmapu pre ETH 2.0

Vitalik Buterin predstavil „endgame“ roadmapu pre ETH 2.0

Spoluzakladateľ Etherea Vitalik Buterin načrtol svoju víziu „pravdepodobnej roadmapy“ pre Eth2. Tá predstavuje budúcnosť, v ktorej najväčšia platforma pre inteligentné zmluvy môže zvýšiť svoju škálovateľnosť a zároveň spĺňať vysoké štandardy dôveryhodnosti a odolnosti voči cenzúre.

V pondelkovom príspevku s názvom „Endgame“ Buterin predstavil myšlienkový experiment. Ten hovorí o tom, ako možno priemerný veľký blockchain – definovaný veľmi vysokou frekvenciou blokov, vysokou veľkosťou bloku a tisíckami transakcií za sekundu – stále považovať za dostatočne dôveryhodný a odolný voči cenzúre. Zjavným kompromisom za túto úroveň škálovateľnosti je centralizácia výroby blokov. Riešenia, ktoré sú uvedené v blogovom príspevku, neriešia problém centralizácie, ale stále poskytujú plán implementácie.

  • druhú úroveň stakingu s nízkymi požiadavkami na zdroje, aby sa vykonala validácia distribuovaných blokov
  • zaviesť fraud-proof alebo ZK-SNARKS, aby používatelia mohli priamo (a lacno) kontrolovať platnosť bloku
  • zaviesť vzorkovanie dostupnosti údajov, aby používatelia mohli kontrolovať dostupnosť blokov a pridať sekundárne transakčné kanály, aby sa zabránilo cenzúre

Vitalik povedal, že výroba blokov zostane centralizovaná aj pri implementácii takzvaných „rollupov“. Ide o riešenia druhej vrstvy, ktoré vykonávajú transakcie mimo hlavného reťazca Ethereum.  Spoluzakladateľ Etherea dospel k záveru, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že výroba blokov skončí centralizovaná bez ohľadu na cestu k škálovateľnosti, ktorou sa sieť uberá.

Vzrušenie okolo Etherea rastie od novembra 2020, keď protokol prvýkrát začal s dlhým prechodom na proof-of-stake. Veľmi očakávaný londýnsky hard fork, vďaka ktorému sa ETH stane deflačným aktívom, bol implementovaný v auguste tohto roku. Hard fork predstavil EIP-1559, ktorého cieľom je reformovať trh s poplatkami v sieti.

ČÍTAŤ ĎALEJ

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon