Prijatie dlho očakávaného prvého bitcoinového ETF vyvolalo na trhoch a v médiách obrovský ohlas. Treba povedať, že pozitívny.
ProShares Bitcoin Futures ETF (BITO) poskytuje investorom trh, ku ktorému doteraz nemali prístup, alebo tento prístup nebol jednoduchý. Inými slovami, BITO otvoril možnosti pre súčasných aj budúcich sporiteľov na penziu po celom svete.
Keď eufória opadne, pozrime sa na všetko dobré, zlé a škaredé o novom bitcoinovom ETF.
Bola to dlhá cesta
Predtým sa ale pozrime ako sa to celé začalo. Nebola otázka či, ale kedy konečne bude bitcoinový ETH schválený. Jeho prijatie bolo neodvrátiteľné, to len americký regulátor SEC si dával načas.
Hoci o čakajúcich žiadostiach na schválenie ETF sa najviac hovorilo v posledných mesiacoch, málokto vie, že cesta k ETF sa začala už v roku 2013. Vtedy majitelia kryptoburzy Gemini, známe dvojičky Cameron a Tyler Winklevossovci, podali vôbec prvú žiadosť na svete. Média to vtedy výrazne ignorovali a niektoré sa tomu ešte aj vyslovene posmievali. Ich žiadosť sa napríklad objavila v časopise Mad Magazine v článku 20 najhlúpejších vecí roku 2013.
Len pre pripomenutie, Bitcoin sa v tom čase obchodoval za dnes už smiešnych 68 dolárov. Kto by vtedy napríklad predal svoje auto za 10 000 dolárov a kúpil by si za to bitcoiny, mal by dnes hodnotu 3 000 000 dolárov. To je takmer 1 000-násobná návratnosť.
Teraz, o osem rokov neskôr, ProShares spustila prvý bitcoinový ETF s cenou bitcoinu 62 500 dolárov. Som rád, že sme sa sem dostali, ale trvalo to zbytočne dlho.
Čo je zlé
Poďme sa teda bližšie pozrieť na štruktúru ETF ako futures kontraktu ETF.
Existujú dva hlavné typy ETF: futures a spot. Rozdiel je v tom, že futures ETF vsádzajú na cenu podkladového aktíva, ale sú vysporiadané v hotovosti. To znamená, že držitelia sú vystavení iba futures, nie skutočným bitcoinom. Na druhej strane spotové ETF nakupuje aktívum priamo a drží ho vo svojej správe.
Je však Bitcoin Futures ETF tou najlepšou cestou?
Úprimne povedané, nie. Schválenie spotového ETF by bolo pre investorov omnoho lepšie a to z hľadiska ceny ako aj štruktúry poplatkov.
V prvom rade sa futures ETF môže stať obeťou situácie nazývanej contango. Nie, nejde o druh latinskoamerického tanca. Contango zvyčajne nastáva, keď je cena futures vyššia ako spotová cena danej komodity.
V dôsledku toho sa cena futures ETF bude väčšinou odchyľovať od ceny bitcoinu na burzách. Jednoducho futures kontrakty sú rolované z roka na rok, pričom budúcoročný kontrakt je zvyčajne drahší ako ten súčasný. Investori predávajú kontrakt s nižšou cenou a kupujú nový s vyššou cenou. Vo financiách sa to označuje ako “krvácanie” alebo záporný výnos. Inými slovami, zakaždým, keď sa futures rolujú, investori prichádzajú o peniaze.
V cene futures ETF je veľké množstvo neefektívnosti. A v skutočnosti to otvára obrovské možnosti pre arbitráže. V prvom rade si z koláča odkroja všetci sprostredkovatelia ako ETF manažér, predajcovia a administrátori. Potom prídu na rad všetky tretie strany ako právnici, správcovia, audítori, bankári. A nakoniec si prídu na svoje hedžové fondy, ktoré jednoducho nakúpia bitcoiny a predajú futures, aby zarobili miliardy.
Samozrejme je potrebné si uvedomiť, že futures dávajú zmysel pri mnohých komoditných ETF-kách, pretože pre povahu ich formy väčšinu z nich nie je možné skladovať vo vašom dome. To však nie je prípad bitcoinu. Aj preto sa javí, že primárnym účelom schválenia futures ETF pre bitcoin je, aby sa Wall Street obohatil.
Celkovo možno povedať, že ak by sa vlády skutočne zaujímali o investorov, chránili by ich pred bitcoinovým futures ETF a nechali by ich nakupovať bitcoiny priamo na kryptoburzách.
Čo je škaredé
Faktom je, že inštitúcie majú po bitcoine obrovský apetít.
Prvý bitcoinový ETF bol najrýchlejším ETF, ktorý prilákal viac ako 1 miliardu dolárov už za dva dni po svojom debute. Najväčší z nižšie uvedeného zoznamu, fond Van Eck, spustený s aktívami vymenenými z iných fondov, ktoré nepredstavovali skutočný prílev investorov.
Navyše, globálny trh s ETF má viac ako 8 biliónov dolárov, čo je sedemkrát viac ako je súčasná trhová kapitalizácia Bitcoinu. Preto sú dôsledky Bitcoin ETF obrovské a trh ETF by mohol ľahko vytlačiť cenu Bitcoinu nad 150 000 dolárov.
Ale zatiaľ by som si nerobil nádeje. Ako som napísal v decembri 2018, musíme sa poučiť z bolestivej lekcie bitcoinových futures na CME. Bitcoinové futures, bez ohľadu na to, či ich vydáva CME, sú hrou s vysokým pákovým efektom.
S Futures ETF budú trhy zaplavené stonásobne väčšou likviditou umelého bitcoinu, čo rozriedi vysoko cenený 21 miliónov limit bitcoinov. Inými slovami, inštitúcia namiesto nákupu skutočného bitcoinu bude vsádzať len na papierový bitcoin. Dopyt preto nikdy nebude prúdiť do samotného bitcoinu a jeho cena nemusí úplne ovplyvniť inštitucionálny dopyt. V skutočnosti by všetky tieto cunami falošných bitcoinov mohli vykoľajiť inštitucionálne peniaze zo skutočných bitcoinových trhov.
Čo je dobré
ETF je stále lepšie ako hotovosť na účte.
Po prvé, žijeme v bezprecedentnej dobe masívnej menovej politiky. Napríklad, 40 percent všetkých peňazí, ktoré kedy vytlačila americká centrálna banka, vzniklo v priebehu posledných 15 mesiacov.
V dôsledku toho, zažívame rekordne vysokú infláciu, ktorá ani zďaleka nie je „prechodná“. Vďaka tomu je alokácia do bitcoinov pre väčšinu inštitúcií ešte zreteľnejšia. Väčšina správcovských spoločností si nakoniec uvedomí, že inflácia tu zostane dlhodobo a budú sa musieť chrániť najlepším aktívom na zaistenie proti inflácii.
Ako povedal Michael Saylor, „Bitcoin je najpraktickejším riešením pre spotrebiteľa, investora alebo korporáciu, ktorá hľadá dlhodobú ochranu pred infláciou.“
Po druhé, BITO je prvý, ale sotva bude posledný. ProShares ETF uviedol do pohybu celú mašinériu a SEC je pripravená schváliť ďalšie bitcoinové ETF. V súčasnosti je podaných štyridsať rôznych žiadostí o vydanie bitcoinového ETF a časom uvidíme stále viac ETF a tým aj viac možností pre investorov.
A nakoniec je tu skutočnosť, že približne 85% obežnej ponuky bitcoinov sa za posledných 90 dní nepohlo. Za týchto okolností je rovnica jednoduchá. Ak sa dopyt vďaka ETF exponenciálne zvýši, pričom ponuka zostane extrémne obmedzená, cena musí začať rásť raketovým spôsobom.
Na záver
Je nepopierateľné, že aj napriek futures ETF je bitcoin stále naslobodnejším aktívom na svete.
Väčšina investorov však urobí lepšie, keď bude nakupovať bitcoiny prostredníctvom kryptobúrz ako cez futures ETF.
Jednou z najlepších vecí na bitcoine je, že ho môžeme držať doma. Je dostupný pre 8 miliárd ľudí a nepotrebuje k tomu žiadnych sprostredkovateľov ako sú banky, právnici alebo hedžové fondy.