Reading:
Zhodnotenie Bitcoinu je neodvratné, rovnako ako aj potreba prerodu súčasného finančného sveta
Share:

Zhodnotenie Bitcoinu je neodvratné, rovnako ako aj potreba prerodu súčasného finančného sveta

avatar
by Virtuse Admin
7. June 2019
Zhodnotenie Bitcoinu je neodvratné, rovnako ako aj potreba prerodu súčasného finančného sveta

Rozhovor s Rastislavom Vasilišinom, zakladateľom a šéfom prvej globálnej krypto-komoditnej platformy – Virtuse Exchange.  

Zhrnutie:

  • Establishment finančného sveta sa všemožne bráni novej konkurencii, ktorú prináša krypto ekonomika. Jednou zo zbraní je regulácia.
  • Rozvoj krypto sveta a blockchainovej technológie je však neodvratné, podobne ako tomu bolo v prípade internetu.
  • Cenu BTC odhaduje v priebehu 5 rokov na 100-tisíc dolárov.
  • Za momentálne najpriaznivejšiu krajinu pre krypto projekty považuje Singapur, kde práve rozbehol svoj nový projekt.

Cena bitcoinu odštartovala v apríli menšiu rally, keď sa prehupla cez 5-tisíc dolárov. Odvtedy sa s malými zaváhaniami stále drží na opatrnej rastovej krivke. (v čase publikovania 7713 USD). Vymanili sme sa konečne z poklesu?

Za súčasným vývojom stoja nielen fundamenty, ale aj technická analýza. Situácia pripomína prekypený hrniec. Teraz, keď navštevujem rôzne konferencie, sledujem, aké veľké množstvo talentu a peňazí sa investuje do kryptomien a blockchainových technológií. Môžeme to kľudne porovnať so začiatkom 90. rokov minulého storočia. V tom čase sa rozbiehal internet.

Napriek tomu viacero svetoznámych investorov, ako napríklad Waren Buffett neveria bitcoinu. Prečo?

Opäť sa vrátim do 90. rokov minulého storočia. Ja som bol vtedy v USA a dobre si pamätám, ako establishment, teda tradiční investori, médiá, korporácie a banky reagovali na internet. Tvrdili, že je pre pedofilov, teroristov a kriminálnikov. To isté sa deje aj pri bitcoine.

Veľmi dôležité si je tiež položiť otázku, prečo by ste potrebovali zmenu. Keď máte na svojej strane všetky regulácie a peniaze sveta, tak nepotrebujete žiadnu novú konkurenciu. Oni si potrebujú udržať status quo.

Myslíte si, že Bitcoin môže opäť atakovať hranicu 20-tisíc dolárov za bitcoin?

Áno. Musíme sa na to ale pozerať optikou, ako sa cena dostala na úroveň 20-tisíc dolárov. Ešte v roku 2016 sa Bitcoin predával za približne 200 dolárov. Začiatkom roka 2017 to už bolo 600 dolárov a koncom toho istého roka sme dosiahli spomínaných 20-tisíc.

Potom sa hodnota prepadla až k takmer k trom tisícom. Vtedajší vývoj môžeme označiť za bublinu. Ako však hovorí Buffett, keď nemáte aspoň päť ročný horizont, tak ani neinvestujte. Aj keby ste nakúpili bitcoiny na vrchole, stále máte veľkú šancu profitu.

Radíte teda držať a nepredávať?

My stále držíme. Na zaklade Virtuse nelineárneho modelu predpokladáme cenu bitcoinu v priebehu 5 rokov na úrovni 100-tisíc dolárov.

Majiteľ jedného z najväčších krypto fondov, Anthony Pompliano, predpovedá, že trhová kapitalizácia BTC narastie na $5 biliónov do roku 2024.

Ktoré kryptomeny sú podľa Vás pre investorov najzaujímavejšie?

V našom portfóliu máme zhruba 10 kryptomien, pričom najväčšiu pozíciu má samozrejme Bitcoin. Ten tvorí približne 60 percent portfólia. Má totiž najlepšie riešenie, lebo je to decentralizovaná, otvorená a necenzurovateľná technológia.

Ostatné kryptomeny sú závislé na tretej strane, a preto ich musíte trochu inak analyzovať. Napriek tomu som veľkým nadšencom kryptomeny Ethereum, ktora z nuly vytvorila takmer $250-miliardovy trh. Zmenila spôsob, ako sa môžu ľudia a podnikatelia uchádzať o nový kapitál pri svojich projektoch (ICO a IEO).

Máme ešte ďalšie digitálne meny, ale tie by som nechcel menovať, lebo ide o špekuláciu. Pozeráme sa na to takým spôsobom, ako v 20. rokoch minulého storočia, keď sa rozbiehala automobilová revolúcia.

V Amerike existovalo vyše 2-tisíc výrobcov vozidiel. Nikto nevedel s určitosťou povedať, ktorý presne prežije a zažiari, ale každý vedel, že koncept koňa v doprave neprežije. To isté je aj v kryptomenách. Nie som si istý, ktorá nakoniec bude úspešná o 10 až 20 rokov. Určite ale neprežije súčasné bankovníctvo v aktuálnej podobe.

Už sme videli veľa rôznych pokusov zregulovať kryptomeny v niektorých krajinách. Pomohlo to, alebo skôr uškodilo?

Nie som zástanca regulácií. Na jednej strane dusia inovácie a na druhej je to vlastne skrytá daň. Regulácie presadzujú väčšinou veľké korporácie, aby vytvorili bariéry proti menším konkurentom.

Vo svete je úplne bežné, že nadnárodné spoločnosti tlačia na regulátorov, aby prišli s rôznymi opatreniami a chránili sa tak pred konkurenciou. To sa hlavne deje vo finančnom sektore alebo v energetike, kde je miera inovácií veľmi nízka.

Čo myslíte pod pojmom nízka miera inovácie?

Najväčšou inováciou za posledných 20 rokov v bankovníctve je to, že platobnú kartu už nemusíte vložiť do terminálu ale stačí ju len priložiť.

Vlna regulácie v krypto svete, bohužiaľ už začala a nevyhneme sa jej. Stačí sa pozrieť na Čínu. Čokoľvek Peking zakázal, nakoniec bolo úspechom. Zoberme si príklad zo Skypu, Googlu či Facebooku.

Takže, ak Čína zakázala ťažbu kryptomien alebo kryptoburzy, zostávam pokojný.

Tento zákaz vôbec nepoškodil bitcoin?

My chodíme pravidelne do Číny a vidíme, že tamojší obyvatelia naďalej nakupujú bitcoin. Navyše v skutočnosti to ani neviete zakázať.

Príde ešte ďalšia vlna regulácií kryptomien?

Bohužiaľ, áno. Očakávam, že regulátori sa zamerajú na burzy a fundraising. Niečo sa chystá v USA, Európe, ale aj Ázii. Uvidíme, kedy a v akej podobe to príde.

Štáty si ale musia uvedomiť vzájomnú konkurenciu. Pokiaľ niektorí z nich bude mať príliš prísnu reguláciu, investori ju budú obchádzať alebo krajinu opustia.

Odchod krajiny v prípade blockchainových spoločností je úplne jednoduchý na rozdiel od klasických priemyselných podnikov. Stačí vám presunúť zopár serverov, čo je otázka pár dní či týždňov.

Ktorý štát zavádza regulácie opatrne a mohli by sme ho nazvať ako priateľský voči bitcoinu a blockchainu?

Malta sa síce tvári, ako krajina s priaznivým prostredím, ale podľa mňa je už preregulovaná. Napríklad pre kryptoburzu musíte mať základné imanie minimálne 730-tisíc eur. To už je veľa.

Priaznivé regulatívne prostredie je už v súčasnosti v Estónsku a opatrne zavádzajú reguláciu v Singapure. Tu je zatiaľ prostredie asi najlepšie.

Nedávno začalo Bielorusko vysielať signály, že by sa chcelo stať krajinou s priaznivou legislatívou.

V prípade autoritárskych režimov by som bol opatrný, pretože tam môže prísť zo dňa na deň k úplnej zmene.

Čo prínosné doteraz vyprodukovalo krypto odvetvie pre bežných ľudí a spotrebiteľov?

Osobne si myslím, že zatiaľ nič prevratné. Opäť sa ale vráťme k internetu. Na začiatku 90. rokov tiež ešte nebol pre verejnosť prístupný “killer app” ako email alebo ipad. Stále čakáme na nejaké prevratné prínosy. Určite ale niečo v blízkej dobe príde. Najlepším je zatiaľ Bitcoin.

Ako sa vy pozeráte na Bitcoin. Sú to peniaze?

Bitcoin nie je len peniaz, ale aj elektronická hotovosť, sieť a technológia, ktorá umožnuje prevod peňazi medzi použivateľmi bez interakcie centralnej autority ako sú banky. Bitcoin funguje čiste elektronicky na báze matematickej rovnice a nie je súčasťou žiadnej korporácie, nemá vlasné kancelárie ani zamestnancov. Je to buducnosť peňazí.

Pred nedavom ste otvorili novú kryptoburzu. Tých je na svete niekoľko desiatok. Nie je ich už veľa?

Je ich až okolo 150. Nie všetky ale reálne aj fungujú. Možno prvá päťdesiatka je aktívna a likvidná. Dôvodom založenia novej burzy je to, že chceme zdemokratizovať investovanie do $300 bilionov financnych aktiv pre všetkých na svete bez ohľadu, aký má pas a množstvo peňazí. Crypto meny vyuzivame viac ako nastroj, nez koncovu investiciu.

Aj v súčasnosti môžu ľudia investovať úplne bežne.

Áno, pokiaľ bývate vo vyspelejších krajinách, kde patrí aj Slovensko. Ja chodím často po krajinách ako Indonézia, Filipíny či India. Tam ľudia ale nemajú možnosť ako vy. Čiže oni si nemôžu otvoriť brokerský účet a zainvestovať do čoho chcú. Teraz sa bavíme o približne 4,5 miliarde  ľudí.

V súčasnosti 2,5 miliardy ľudí nemá ani len obyčajný bankový účet a bežné účty platia v hotovosti prípadne prostredníctvom bartru (výmenný obchod).

Chceme, aby aj menej majetní ľudia mali možnosť investovať. Okrem toho chceme osloviť ľudí aj z vyspelejších štátov s možnosťou investovania mimo tradičný finančný svet. Aby mali možnosť diverzifikovať svoje aktíva v prípade, keď súčasný bankový systémpadne.

Vy si myslíte, že dnešný finančný svet skolabuje?

To je len otázka času. Preto, keď zainvestujete prostredníctvom kryptoburzy, tak svoj majetok máte uložený vo svojej hardwarovej peňaženke a žiadna banka vám potom nemôže povedať, že je nám ľúto, ale 60 percent z vášho majetku už nikdy neuvidíte, prípadne budete musieť čakať dva roky, aby ste sa dostali k svojim peniazom.

V čom sa chcete odlíšiť od konkurenčných kryptobúrz?

My nie sme klasická kryptoburza, ktorá obchoduje iba s kryptomenami. Tie používame na to, aby sme investovali a obchodovali s tradicnymi aktívami a komoditami. Čiže vy si kúpite bitcoin len preto, aby ste nakúpili napríklad ropu, americký index S&P 500 alebo akcie Apple.

Prepájame tak nový svet kryptomien s tradičným svetom financií.

Na jednej strane kritizujete súčasný finančný systém a na druhej strane ho chcete istým spôsobom využívať. Nie je to tak trochu schizofrenické?

Dnešný systém je postaveny na dlhoch a centrálnom plánovaní a je zastaralý. Aj napriek tomu, že si uvedomujeme aj nedostatky krypto sveta, chceme využiť silné stránky oboch systémov a prepojiť ich.

Aké chyby majú bitcoiny a ďalšie digitálne meny?

Tie nedostatky vidím aj ako výzvy do budúcnosti. Blockchain ako technológia je zatiaľ veľmi pomalá. Druhým problémom sú zlé regulácie a tretím je nízka likvidita.

Celková kapitalizácia kryptomien je 250 mld. dolárov. Súčasný finančný svet má hodnotu 300 biliónov dolárov. Aj vďaka tomuto nepomeru sa podarilo starým tradičným hráčom stiahnuť cenu bitcoinu na tekmer 3-tisíc dolárov.

Akože cenu zmanipulovali?

Netvrdím, že to je jediný dôvod, prečo sa hodnota bitcoinu od jeho vrcholu tak výrazne prepadla, ale je to jeden z hlavných. Keď bankári a finančníci zistili, že im ušiel vlak s kryptomenami, tak museli niečo urobiť.

A oni vedia s cenami hýbať. To je sa deje pravidelne či už pri rope, zlate, alebo iných aktívach. Najväčšie a najbohatšie korporácie predsa nebudú nakupovať na vrchole.

Prečo rozbiehate kryptoburzu v Singapure?

Singapur je tretím najväčším centrom blockchainu pre ICO, najväčším komoditným centrom v Ázii a je to finančné centrum. Je to ideálna krajina na takýto biznis.

Rozhovor je súčasťou projektu Virtuse Fireside chat, ktorý sprístupňuje príbehy a myšlienky osobností blockchainového sveta.


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon