Reading:
Bitcoin sa prepadol o 5 percent kvôli obavám z krachu Silvergate
Share:

Bitcoin sa prepadol o 5 percent kvôli obavám z krachu Silvergate

avatar
by Ras Vasilisin
6. March 2023
Bitcoin sa prepadol o 5 percent kvôli obavám z krachu Silvergate

Akcie Silvergate sa počas štvrtkového obchodovania v USA prepadli o 58 percent potom, čo banka pozdržala vyhlásenie koncoročných finančných výsledkov.

Táto banka so sídlom v kalifornskom meste La Jolla, už vo štvrtom štvrťroku 2022 vykázala stratu vo výške 1 miliardy USD, keď investori prepadli panike v súvislosti s krachom FTX.

Samozrejme kolaps druhej najväčšej burzy FTX v novembri otriasol celým sektorom digitálnych aktív a prinútil niekoľko firiem zastaviť činnosť, a dokonca vyhlásiť bankrot, keďže likvidita sa vyčerpala a investori utiekli.

Na rozdiel od FTX, BlockFi, Celsius, Voyager a ďalších krypto spoločností, ktoré vlani skrachovali, je však Silvergate licencovanou a štátom poistenou bankou, ktorá pôsobila ako vstupná brána do krypto sektora pre tradičné finančné inštitúcie.

Coinbase ukončil spoluprácu

Veľké krypto inštitúcie ako Coinbase Global a Galaxy Digital, vo štvrtok ukončili spoluprácu so Silvergate Capital v dôsledku obáv, že posledný vývoj môže priviesť banku do insolvencie.

Spoločnosti Coinbase a Galaxy Digital tiež uviedli, že majú minimálnu expozíciu voči spoločnosti Silvergate.

Najčastejšie shortovaná akcia na Wall Street

Kryptobanka Silvergate získala titul najčastejšie shortovanej akcie na Wall Street už pred mesiacom. To znamená, že pre trhy táto správa nie je niečím novým a mnohí na pád tejto spoločnosti vsadili aj nemalé peniaze.

Podľa údajov spoločnosti MarketWatch bolo začiatkom februára zo všetkých zalistovaných akcií Silvergate 73,5 percenta predávané nakrátko.

Aj miliardár George Soros bol jedným z tých, ktorí vo veľkom vsádzali na ďalší pokles ceny akcií spoločnosti Silvergate, ako sám uviedol v nedávnom výkaze pre SEC. Predané call opcie Sorosovým hedžovým fondom, ktoré dávajú obchodníkom právo kúpiť akcie za nižšiu cenu, boli v tom období ocenené na 1,7 milióna USD. Ich hodnota je dnes niekoľkonásobne vyššia.

Prepad Silvergate je zaujímavý aj preto, lebo je to jeden z prvých významných prípadov, keď sa volatilita kryptomien prelieva do bežného bankového systému. A práve takéhoto scenára sa regulátori a kryptoskeptici už dlho obávali.

Celkovo je však kríza v Silvergate nepríjemná najmä preto, že je to ďalšia obeť, ktorá zlyhala na investíciách do neregulovaných cenných papierov, ako sú krypto tokeny.

Vplyv pádu Silvergate na celkový akciový trh v USA je však prakticky nulový.


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon