Reading:
EÚ UZÁKONILA MICA. ČO TO PRESNE ZNAMENÁ PRE TRH?
Share:

EÚ UZÁKONILA MICA. ČO TO PRESNE ZNAMENÁ PRE TRH?

avatar
by Ras Vasilisin
4. July 2022
EÚ UZÁKONILA MICA. ČO TO PRESNE ZNAMENÁ PRE TRH?

EÚ zasahuje na trh s kryptomenami

Stefan Berger, poslanec Európskeho parlamentu a spravodajca pre nariadenie MiCA, na Twitteri uviedol, že bola uzavretá „vyvážená“ dohoda, vďaka ktorej sa EÚ stane prvým regiónom na svete s plnou reguláciou trhu s kryptomenovými aktívami.

 

 

 

 

MiCA podľa Európskej rady zahŕňa pravidlá, ktoré sa budú vzťahovať na nezabezpečených emitentov kryptomien a stablecoinov, obchodné platformy a peňaženky, v ktorých sú kryptomeny uložené.

Bruno Le Maire, francúzsky minister hospodárstva, financií a priemyselnej a digitálnej suverenity uviedol, že prelomová regulácia „ukončí divoký západ kryptomien“.

Nariadenie MiCA má podľa vývojárov za cieľ chrániť spotrebiteľov tým, že „požaduje“ od emitentov stablecoinov, aby si vytvorili dostatočne likvidnú rezervu.

Poslanec Európskeho parlamentu Ernest Urtasun na Twitteri vysvetlil, že rezervy budú musieť byť „právne a prevádzkovo oddelené a izolované“ a musia byť „plne chránené v prípade platobnej neschopnosti“.

Európska únia

Ochrana spotrebiteľa

Poskytovatelia kryptomenových služieb (CASP) budú musieť dodržiavať prísne požiadavky na ochranu spotrebiteľov a môžu byť tiež braní na zodpovednosť, ak stratia kryptomenové aktíva investorov. Obchodné platformy budú musieť poskytnúť bielu knihu pre všetky mince a tokeny, ktoré nemajú jasne určeného emitenta. To sa môže týkať aj samotného bitcoinu.

Podľa vyhlásenia Európskej rady sa pozornosť teraz zameriava aj na manipuláciu s trhom a obchodovanie s využitím dôverných informácií:

MiCA bude pokrývať aj všetky typy zneužívania trhu súvisiace s akýmkoľvek typom transakcie alebo služby, najmä manipulácia s trhom a obchodovanie s využitím dôverných informácií.
Na to všetko bude CASP potrebovať aj povolenie na činnosť v EÚ, pričom najväčšie subjekty tohto typu bude monitorovať Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA).

ESMA je nezávislý regulátor trhov s cennými papiermi v EÚ založený v roku 2011.

Nový zákon nezakazuje ťažbu kryptomien pomocou Proof of Work alebo NFT.

Čítaj ďalej


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon