Reading:
Fiat je mŕtvy. Začal sa boj o budúcnosť peňazí
Share:

Fiat je mŕtvy. Začal sa boj o budúcnosť peňazí

avatar
by Ras Vasilisin
18. January 2023
Fiat je mŕtvy. Začal sa boj o budúcnosť peňazí

Čo sú peniaze? Čím sú peniaze kryté. Akú majú hodnotu? 

A najmä, ako bude vyzerať budúcnosť peňazí?

Viac v tohtottýžňovom Virtuse Reporte. 

 

Virtuse Report je zasielaný viac ako 18 000 investorom po celom svete. Každý pondelok odberatelia získajú najčerstvejšie novinky, analýzy a komentáre zo sveta bitcoinu a finančných trhov v jednoduchom a stráviteľnom formáte.

Virtuse Report pre vás pripravuje Virtuse, najväčšia bitcoin-centrická platforma v EÚ. Virtuse môžete sledovať na Instagrame, Facebooku, alebo na facebookovej skupine Bitcoin Česko-Slovensko, ktorá má 3 000 členov. 

Pre viac noviniek, analýz a video komentárov sledujte Satosi.sk, najväčší bitcoin-centrický portál na Slovensku a v Česku.
 

Rasťo Vasilišin

Odeberaj Virtuse Report


Žijeme v zaujímavých časoch. 

Ľudia sa prebúdzajú a zrazu sa začínajú pýtať. 

Čo sú peniaze? Ako peniaze vznikajú? Čím sú peniaze kryté. Akú majú hodnotu?

Až donedávna sa takými filozofickými otázkami nikto nezaoberal. Jediné, čo všetci riešili bolo, ako peniaze zarobiť a minúť.

Potom však prišiel bitcoin a zmenil storočnú paradigmu, ktorú nám vnucovali centrálne banky a ich finančný systém.

Všetci, ktorí sa prebudili a pozreli sa na fiat peniaze kritickým okom, zistili, že centrálne riadený bankový systém je zjavne naklonený pre jednu skupinu ľudí. 

Je to systém predurčený na nekonečnú infláciu a postupný transfer bohatstva od chudobných k hyperbohatým a nemá už šancu na prežitie. 

Avšak nie je to je len o boji medzi končiacim systémom a bitcoinom. Na bojisku sa objavili aj nové formy peňazí, ktoré sa snažia „vylepšiť” súčasný fiat systém a predlžiť jeho expiráciu. 

Takýmito novodobými mačko-psami sú Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) a kryptomeny. Obidve formy peňazí sa snažia zaujať pozíciu náhrady fiatu a ako menej radikánej alternatívy bitcoinu. 

Pozrime sa preto na nich bližšie a posúďme sami. 

Fiat mena

Fiat menu vytvárajú vlády. Vlády si pod hrozbou násilia, v podobe uväznenia alebo finančných pokút, držia na peniaze monopol. Štáty taktiež svoje fiat peniaze posväcujú osobitným daňovým štatútom. Na rozdiel od iných aktív sú fiat meny pri prevode oslobodené od dane z príjmu. Napríklad, ak prevedieme 800 eur obchodníkovi na kúpu iPhonu, nevzniká nám povinnosť zdaniť príjem z predaja hnuteľného majetku. Avšak takáto transakcia by z daňového hľadiska nebola možná s akciami, bitcoinmi alebo so zlatom.  

 

Čím sú fiat peniaze kryté?

Všeobecne je uznávaný názor, že meny sú kryté prírodnými zdrojmi krajiny, celkovým HDP a dôverou vo vládne inštitúcie.

 

To však vôbec nie je pravda.

 

Ako vyplýva z definície slova fiat, fiat peniaze nie sú kryté ničím. Je to len obyčajný vládny dekrét, ktorý nemá žiadnu vnútornú hodnotu, ani fixnú cenu. Fiat peniaze sú len neobmedzene tlačené z ničoho, a preto vytvárajú nekonečné dlhy a infláciu.

Dlh, ktorý fiat vytvára sa nikdy nedá splatiť, aj preto zákonitým koncom fiat peňazí kolaps celého systému, takzvaný „Veľký reset”.

Sú predurčené k tomu, aby strácali hodnotu pomocou inflácie, ktorá je len formou celoplošnej dane na obyvateľstvo. Sú niečo ako balón, ktorý sa neustále sfukuje, až dospeje do bodu, v ktorom z neho zostane prázdna guma. 

Napríklad, americký dolár stratil za posledných 90 rokov 99,9 percent hodnoty.

Euro stratilo od svojho vzniku 50 percent hodnoty a ostatné meny sú v podstate len finančným odpadom, ktoré strácajú 50 až 80 percent hodnoty ročne, ako v prípade Turecka, Argentíny alebo Libanonu.

Fiat meny sú preto vysoko neefektívnymi uchovávateľmi hodnoty, ktorých existencia môže byť vynútená len pomocou násilia. Ak by fungovali na báze dobrovoľnosti, takéto finančné nástroje by dávno zanikli.

Priemerná dĺžka životnosti fiat meny je 27 rokov. Preto je vždy len otázkou času, kedy sa fiat meny nevyhnutne vrátia na svoju vnútornú hodnotu, rovnajúcu sa nule. 

Ale aké sú potom alternatívy?

 

CBDC

Jedinou odpoveďou zastaralých centrálnych bánk na bitcoin sú takzvané Digitálne meny centrálnych bánk alebo CBDC. 

Problém je však v tom, že CBDC sú len mizernou kópiou bitcoinu a predstavujú iba digitálnu verziu súčasných fiat mien. V skratke, neprinášajú žiadnu inováciu. 

Síce tieto digitálne fiat peniaze je možné poslať priamo do peňaženky v telefóne ako bitcoin, ale vláda a centrálna banka má stále nad peňaženkou absolútnu moc. V nej môže 24 hodín denne monitorovať vaše transakcie a kedykoľvek ich zmraziť alebo skonfiškovať. 

CBDC vláde umožnia získať ešte väčšie právomoci ako obyčajné fiat peniaze. 

Mokrým snom každého štátu je mať úplnú kontrolu nad všetkými aspektmi života svojich občanov. Ak vláda dokáže nielen monitorovať a cenzurovať transakcie, ale nás aj svojvoľne zbaviť majetku, potom nás nič neochráni pred orwelovskou komunistickou budúcnosťou.  

CBDC budú najväčším porušením ľudských práv v dejinách. 

Krypto

Termín kryptomeny sa zvyčajne používa na označenie altcoinov, t. j., všetkých krypto aktív, okrem bitcoinu. 

Na CMC platforme je ich listovaných viac ako 22 000 a stále pribúdajú nové. 99,99 % z nich je však čisté smeti a neprežije ani túto zimu.

Avšak aj tie známe majú svoje slabiny. Stačí si spomenúť na kauzu Terra Luna alebo FTT token. 

Poďme sa ale bližšie zamerať na Ethereum, matku všetkých altcoinov.

Bitcoin už existoval niekoľko rokov, keď 19-ročný ruský emigrant v Kanade, Vitalik Buterin, prišiel s „vylepšenou verziou” bitcoinu.

Samozrejme, okamžite po zavedení na trh cez zmanipulované ICO, si on a jeho kamaráti „ponechali” 70 percent tokenov pre seba.

Keďže Vitalik vedel, že bitcoinu nemôže konkurovať v oblasti decentralizácie, hashovacej sily ťažbárov alebo veľkosti a bezpečnosti siete, rozhodol sa zamerať na sekundárne atribúty, ako sú napríklad smart kontrakty, NFT, DeFi a podobne. 

Neskôr začal prezentovať ETH ako pokročilejší protokol, lepšiu technológiu a efektívnejší spôsob prenosu hodnoty.

Vo svojich nezrozumiteľných dpríhovoroch však opomenul oznámiť jednu vec. 

ETH token je centralizovaný, neregistrovaný, cenný papier kontrolovaný ním a jeho tímom, a preto trpí vážnymi bezpečnostnými problémami.

V IT svete existuje jedna zásada, ktorá hovorí: „Všetko, čo sa dá pokaziť, sa skôr či neskôr pokazí.”

A práve centralizácia je Achillovou pätou tejto matky všetkých tokenov. 

Ethereum môže byť napadnuté niekoľkými spôsobmi, či už interne alebo externe. A preto všetko, čo je na ňom postavené, sa skôr či neskôr zákonite zrúti.

Vitalika môže prejsť električka, môže byť unesený, vydieraný, zatknutý alebo podplatený.

Ethereum je vo veľkej miere závislé na serveroch AWS a Infura. Tieto dve spoločnosti môžu kedykoľvek zastaviť celú ETH sieť.

Nehovoriac o tom, že všetko nasvedčuje tomu, že SEC tento rok klasifikuje ETH ako cenný papier, a to bude pre tento netransparentný token jednoznačným koncom jeho púte. 

Po upgrade Merge a prechode na mechanizmus Proof of Stake, sa ETH sústreďuje ešte v užšej skupine spriaznených ľudí, ktorá ho môže manipulovať vo svoj prospech.

Mohol by som pokračovať, ale aby som to zhrnul, čokoľvek, čo má centrálne riadenie, je ľahko napadnuteľné interne, či externe.

V skratke, ETH a väčšina ostatných krypto tokenov sú v skutočnosti veľmi podobné fiat peniazom a CBDC. Sú centralizované a manipulovateľné. 

Krypto je len fiat v digitálnom rúchu.  

Bitcoin

Bitcoin, na rozdiel o všetkých ostatných, nemá žiadne sídlo, žiadneho lídra a žiadne marketingové oddelenie. Sú to jediné peniaze, ktoré nie sú riadené politikmi, centrálnymi bankármi alebo pofidérnymi krypto lídrami. 

S bitcoinovou sieťou nemá nikto moc manipulovať, nikto ju nemôže hacknúť a nie je potrebné dôverovať žiadnej tretej strane alebo správcovi pri jeho prevode. Inak povedané, nie je tam žiaden ľudských element.

Pre mnohých je to ťažké pochopiť, ale systém, ktorý je nezávislý od vládnych zásahov alebo akejkoľvek inej formy centralizovanej moci, je vždy mimoriadne robustný a odolný.

Tisíckrát sa bitcoin pokúšali odkopírovať a nikto v tom neuspel. Druhý najväčší protokol, ktorý funguje na mechanizme proof-of-work, je sto-násobne menší a postupne odíde do zabudnutia. 

Jediná možnosť, kedy by bitcoin neuspel by bola, keby väčšina držiteľov, ťažbárov a správcov nodov opustila projekt a prešla na niečo iné.

Bitcoineri sú však najlojálnejšia skupina ľudí, aká kedy existovala na decentralizovanej úrovni. 

Nie sme na tejto zemi len kvôli peniazom. Sme tu, aby sme urobili svet spravodlivejším a nezastavíme sa, kým neuspejeme. 

Bitcoin predstavuje úplne nové peniaze bez inflácie, manipulácie a kontroly štátu. 

Neexistuje žiadna alternatíva. 

 

Záverom

Na druhej strane je pochopiteľné, že súčasnej bankovej oligarchii bitcoin nevonia.  

Absolútne najlukratívnejším spôsobom, ako získať peniaze, je si ich rovno natlačiť.

Cez takýto systém dokáže hŕstka ľudí na vrchole pyramídy legálnym spôsobom previesť majetok celej populácie na seba. 

Ale pre nás ostatných je fiat len skorumpovaný systém, ktorý okráda produktívnu časť populácie na úkor neproduktívnych parazitov. 

Súčasný fiat experiment sa blíži ku koncu. CBDC sú len posledným totalitným pokusom o udržanie si moci a krypto tokeny sú len odvádzačom pozornosti.  

Je nulová šanca, že bitcoin neuspeje.

Existuje 100% šanca, že všetko ostatné zlyhá.

Postavte sa na správnu stranu dejín! 


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon