Reading:
Virtuse Report: 3 nové poznatky, ktoré potrebujete vedieť tento týždeň (48. týždeň) – 3 dôvody, prečo je BTC volatilný, môže bitcoin dosiahnuť $560 000?, tri dôvody, prečo je bitcoin lepší ako zlato.
Share:

Virtuse Report: 3 nové poznatky, ktoré potrebujete vedieť tento týždeň (48. týždeň) – 3 dôvody, prečo je BTC volatilný, môže bitcoin dosiahnuť $560 000?, tri dôvody, prečo je bitcoin lepší ako zlato.

avatar
by Virtuse Admin
16. December 2021
Virtuse Report: 3 nové poznatky, ktoré potrebujete vedieť tento týždeň (48. týždeň) – 3 dôvody, prečo je BTC volatilný, môže bitcoin dosiahnuť $560 000?, tri dôvody, prečo je bitcoin lepší ako zlato.

Drahí priatelia,

Vitajte späť v našom pravidelnom týždennom Virtuse Reporte, v ktorom jednoduchým spôsobom predstavujeme na prvý pohľad zložité témy z oblasti bitcoinu, digitálnych aktív, technológií a finančných trhov.

V prípade, že ste tak ešte neurobili, jednoznačne sa zaregistrujte na tomto linkua pripojte sa k ďalším 15 000 registrovaným klientom našej platformy.

Ak vás náš Report zaujal, nezabudnite nás tiež sledovať na našich sociálnych médiách a skupinách a preposlať tento e-mail svojim priateľom a známym.

Takže poďme na to.

1. Tri dôvody, prečo je BTC taký nestály

Začnime s Fear & Greed Indexom, štandardizovaným model sentimentu pre krypto trhy.  Zobrazuje aktuálnu náladu na trhu a pohybuje sa v škále od 1 do 100. V čase písania tohto článku klesol na 18.

Bitcoin sa prepadol o viac ako 38 % zo svojho historického maxima.  Aj keď to mnohých investorov môže zabolieť, nikdy to však nie je strata, pokiaľ nič nepredáte. Existuje mnoho spôsobov ako kolísavosti cien bitcoinu lepšie porozumieť. Tu sú tri základné.

 

1. Bitcoin je stále v rannom štádiu

Bitcoin má len 12 rokov a teda je stále iba na začiatku boja o podiel na trhu s tradičnými aktívami a menami. Každá nová technológia prechádza na začiatku vysokou volatilitou. Zaobchádzanie s investíciou do bitcoinu ako s rizikovým kapitálom je preto namieste. . Je to aktívum, ktoré je oveľa mladšie ako zlato, dlhopisy alebo aj akcie.

 

2. Bitcoin nikdy nespí

S bitcoinom sa obchoduje nepretržite 24 hodín denne po celý rok. Na rozdiel od akciových alebo komoditných trhov, trh s kryptomenami nikdy nespí. Predstavte si, že by sa s bitcoinom neobchodovalo každú sekundu, ale mohli by ste vystúpiť a bitcoin predať až päť rokov od počiatku investície. Ako pri každej investícii do rizikového kapitálu, aj tu by ste nacenili aktívum za jeho nákupnú cenu a trpezlivo by ste čakali päť rokov. Každý, kto takto zaobchádzal s investíciou do bitcoinu, zaznamenal exponenciálne výnosy.

 

3. Obchodovanie až na 100-násobnú páku

V neposlednom rade si treba uvedomiť, že s bitcoinmi sa masívne obchoduje na páku. To znamená, že investori ho nakupujú z požičaných peňazí. Niektoré burzy napríklad umožňujú pákový efekt až 100 ku 1.

Výsledkom toho je, že keď cena klesá, burzy automaticky spúšťajú výpredaj a tým aj dominový efekt, ktorý vedie k masívnym likvidáciám otvorených pozícií.

Vzhľadom na volatilitu je preto nákup bitcoinu na 100-násobnú páku vždy zlým nápadom. 

 

2. Cathie Wood: Bitcoin dosiahne 560 000 dolárov

Cena bitcoinu za posledných päť rokov raketovo vzrástla o viac ako 7 200 %, čím jednoznačne prekonala tradičné aktíva. Aj po poslednom prepade sa cena bitcoinu tento rok takmer zdvojnásobila.

Ale niektorí významní investori, ako napríklad Cathie Wood z ARK Invest – očakávajú ešte väčšie nárasty. Hviezdna manažérka investičných fondov prognózuje, že cena bitcoinu môže do roku 2026 stále vyletieť na 560 000 dolárov.

Je takáto cena nereálna? 

Wood verí, že kľúčoví sú inštitucionálni investori. Ak by alokovali len 5 % svojich portfólií do bitcoinu, jeho cena by za päť rokov mohla dosiahnuť viac ako pol milióna dolárov.

Hnacím motorom pre cenu bitcoinu môže byť aj vysoká inflácia. Čoraz viac investorov totiž vyhľadáva bitcoin ako poistku proti inflácii. Krajiny ako Argentína alebo Turecko, ktoré zápasia s vysokou infláciou, by mohli nasledovať príklad Salvádoru a zaviesť Bitcoin ako oficiálnu menu.

Tento cyklus by mohol motivovať viac krajín a spoločností, aby namiesto devalvujúcich dolárov a eur nakupovali do svojich aktív.

Bitcoin je tiež na najlepšej ceste nahradiť zlato ako aktívum bezpečného prístavu. Tvrdí to Michael Saylor,podľa ktorého je bitcoin 100-krát lepší ako zlato v boji o bezpečný pristav.

Aj preto môže byť predpoveď Cathie Wood o bitcoine za 560 000 dolárov v celku  reálna. Ak Bitcoin nahradí zlato, jeho kapitalizácia by sa mala vyšplhať na 11 biliónov dolárov, čo by znamenalo cenu nad 500 000 dolárov.

Neviem kedy sa to stane, ale ak máte investičný horizont aspoň desať rokov, tak je to veľmi reálne. Ako slávne tvrdil Warren Buffett.

“Ak nie ste ochotní nakúpiť akcie na desať rokov, ani neuvažujte o tom, že ich nakúpite čo i len na desať minút.”

3. Tri dôvody, prečo je bitcoin lepší ako zlato

Pri pohľade na vývoj ceny zlata v posledných rokoch je čoraz viac zrejmé, že ako bezpečný prístav zlyháva a prestáva fungovať. Tu sú tri dôvody prečo.

 

1. Rast Bitcoinu je strata pre zla

Historicky sa investori v časoch vysokej inflácie vždy uchylovali k  drahým kovom. Ale v posledných desiatich rokoch, bolo vlastniť Bitcoin lepším rozhodnutím, ako držať zlato. Pochopili to aj investori. Je čoraz zreteľnejšie, že nastal odliv kapitálu zo zlata a príliv do bitcoinu.

Porovnanie výnosov je až šokujúce. Napríklad bitcoin za posledných 12 mesiacov vzrástol takmer o 150 %, zatiaľ čo zlato pokleslo o 6%.

Hoci žijeme v časoch jednej z najvyšších úrovní inflácie za posledných 30 rokov, cena zlata padá.

Či si to niekto pripustí alebo nie, zlato už v podstate prestalo plniť funkciu bezpečného prístavu a uchovávateľa hodnoty.

 

2. Zmena demografických údajov

 Veľké fintech spoločnosti nikdy neprijali zlato do svojho portfólia produktov. Je len veľmi málo firiem, ktoré integrovali zlato do svojich platforiem.

Celá demografická skupina populácie vo veku do 35 rokov uprednostňuje Bitcoin pred zlatom.

Možnosť okamžitej kúpy majetku cez mobil a jeho prevodu v priebehu niekoľkých sekúnd bez tretej strany býva pre mladších ľudí čoraz atraktívnejšia.

 

3. Analógové vs. digitálne vlastníctvo

Obe aktíva majú pritom zdravé základy. Obe sú mimo systému a imúnne voči akejkoľvek osobe alebo skupine, ktorá by mala tendenciu vytvárať vyššiu ponuku. Avšak, žijeme v digitálnej dobe. Touto optikou by sa dalo povedať, že zlato je analógové, zatiaľ čo Bitcoin je digitálny.

Faktom je, že svet sa digitalizuje. Stačí sa pozrieť okolo seba. Dnes už len ťažko nájdeme niekoho, kto by používal papierové mapy. Vytlačili ich digitálne, väčšina planéty používa Google Maps. Podobný osud ako mapy má za sebou aj hudba, fotografie alebo listy.

Je nevyhnutné si uvedomiť, že digitálne vlastníctvo je základom novej digitálnej ekonomiky.

Zlato odvádzalo fantastickú prácu tisíce rokov. Teraz však žijeme v digitálnom svete a staré riešenia nám už nestačia.

Virtuse Aplikácia už dostupná

 Meme týždňa

Citát týždňa


Share this article:

arrow-up icon