Reading:
Analýza derivátov BTC – Sú profesionálni obchodníci stále optimistickejší?
Share:

Analýza derivátov BTC – Sú profesionálni obchodníci stále optimistickejší?

avatar
by Virtuse Admin
2. December 2021
Analýza derivátov BTC – Sú profesionálni obchodníci stále optimistickejší?

Analýza derivátov BTC – sú profesionálni obchodníci stále optimistickejší? Aby sme pochopili, kde sa nachádzajú býčí alebo medvedí profesionálni obchodníci BTC.

Mali by sme analyzovať základnú sadzbu futures. Tento ukazovateľ je známy aj ako futures prémia a meria rozdiel medzi futures kontraktmi a aktuálnym spotovým trhom na bežných burzách.

Štvrťročné futures na bitcoiny sú preferovanými nástrojmi veľrýb. Aj keď sa deriváty môžu zdať pre maloobchodníkov komplikované z dôvodu ich dátumu vyrovnania a cenového rozdielu oproti spotovým trhom, najznámejšou výhodou je absencia kolísajúcej miery financovania.

Trojmesačné futures sa zvyčajne obchodujú s 5 percentnou až 15 percentnou ročnou prémiou. Tá sa považuje za náklady na arbitrážne obchodovanie. Odkladaním zúčtovania predajcovia požadujú vyššiu cenu, a to spôsobuje cenový rozdiel.

Všimnite si 9-percentné dno dňa 27. novembra, keď Bitcoin testoval podporu 56 500 USD. Potom, po pondelňajšom raste nad 58 000 USD, sa ukazovateľ posunul späť na zdravých 12 %. Ani pri tomto pohybe niet náznaku vzrušenia, no ani jeden z posledných týždňov by sa nedal označiť za medvedie obdobie.

Trhy pôžičiek BTC

Obchodovanie s maržou umožňuje investorom požičiavať si kryptomenu, aby využili svoju obchodnú pozíciu, čím sa zvýšia výnosy. Napríklad je možné kúpiť bitcoiny požičaním Tetheru (USDT), čím sa zvýši expozícia. Na druhej strane, požičanie Bitcoinu sa dá použiť iba na jeho shortovanie. Na rozdiel od futures nie je rovnováha medzi dlhou a krátkou maržou nevyhnutne vyrovnaná.

Keď je pomer úverov s maržou vysoký, znamená to, že trh je býčí – naopak, nízky pomer pôžičiek signalizuje, že trh je medvedí.

Vyššie uvedený graf ukazuje, že obchodníci si v poslednej dobe požičiavajú viac BTC, pretože pomer klesol z 21,9 dňa 26. novembra na súčasných 11,3. Údaje sa však v absolútnom vyjadrení prikláňajú k vzostupnému trendu, pretože ukazovateľ výrazne uprednostňuje požičiavanie stablecoinov.

Údaje o derivátoch ukazujú nulové nadšenie zo strany profesionálnych obchodníkov, aj keď Bitcoin získal 9 % z minima 53 400 USD z 28. novembra. Na rozdiel od maloobchodných obchodníkov sa tieto skúsené veľryby vyhýbajú FOMO, hoci ukazovateľ maržových pôžičiek vykazuje známky nadmerného optimizmu.

ČÍTAŤ ĎALEJ

 

Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon