Reading:
Bitcoin za 100 miliónov. Fidelity to vidí reálne
Share:

Bitcoin za 100 miliónov. Fidelity to vidí reálne

avatar
by Virtuse Admin
7. September 2021
Bitcoin za 100 miliónov. Fidelity to vidí reálne

Cena najpopulárnejšej digitálnej meny by do konca tejto dekády mohla dosiahnuť jeden milión dolárov a do roku 2035 až nepredstaviteľných 100 miliónov dolárov.

Znie to neuveriteľne, no s touto hypotézou prišiel jeden z najväčších správcov aktív na svete Fidelity. Vychádza  z modelu, ktorý predstavil na nedávnom webinári pre investorov. 

Falling astronaut in outer space surrounded by flying dogecoins. Cryptocurrency concept in space. Black hole. Interstellar. 3d illustration

 

Fidelity pritom nie je na krypto trhu žiadnym nováčikom. Spoločnosť je jedným z najväčších fanúšikov kryptoaktív na Wall Street. Už v roku 2014 spustila ťažbu bitcoinu a prostredníctvom svojej divízie poskytuje správu aj pre krypto aktíva. 

Model s názvom Stock-to-Flow (S2F) predstavil šéf divízie Fidelity Global Macro Jurrien Timmer. Cena bitcoinu je na grafe znázornená čiernou farbou a predikcia modelu v prerušovanej modre farbe. Z grafu je zjavné, že cena bitcoinu by do roku 2035 mala dosiahnuť takmer 100 miliónovú hranicu.

 

Z webinára hneď nevyplýva, že oficiálna prognóza Fidelity pre cenu bitcoinu je 100 miliónov dolárov. Uvedený model však spoločnosť často uvádza na sociálnych sieťach, čo naznačuje, že tieto úrovne prinajmenšom indikujú. Bez ohľadu na presné ceny je zrejmé, že  budúcnosť bitcoinu vidia v rastúcom, tzv. býčom, trende. 

Ako povedal známy americký krypto investor Anthony Pompliano: “Čím dlhšie sa Fidelity bitcoinu venuje, tým sú ich predpovede viac a viac pozitívne.”

 

Pôjde bitcoin zlatou cestou?

Timmer na webinári predstavil ešte jednu zaujímavú historickú paraleru. Porovnal vývoj ceny bitcoinu s cenou zlata v 70-tych rokoch, pričom poukázal na výrazný rastový potenciál.  

Ako je vidieť na nasledujúcom  grafe, cena zlata (žltý graf)  sa na začiatku tohto obdobia pohybovala okolo úrovne 38 dolárov za uncu. Potom však americký prezident Nixon v roku 1971 zrušil  zlatý štandard. Zavedenie nového tzv. fiat štandardu, ktorý platí dodnes, vyhnalo cenu drahého kovu až na súčasných 1 800 dolárov. To je takmer 50-násobný nárast! 

Podľa Fidelity by cena bitcoinu mohla kopírovať tento vývoj zlata a mohla by rovnako výrazne narásť.

 

Ako funguje Stock-to-flow model?

 

Model je postavený na základe kvantitatívnej analýzy holandského inštitucionálneho investora PlanB, ktorý ju ako prvý začal aplikovať na bitcoin. Model využíva koncept vzácnosti na vyčíslenie hodnoty daného aktíva.

“Stock” v rovnici predstavuje hodnotu momentálnej zásoby aktíva na trhu a “Flow” vyjadruje objem jeho budúcej ponuky. V prípade bitcoinu je ponuka predikovateľná na 100 percent.  Inými slovami, nielen, že je známe presne koľko bitcoinov je v obehu, ale už teraz vieme s určitosťou tvrdiť aká bude budúca ponuka. Z toho vyplýva, že ak je ponuka bitcoinu známa, jediné čo je potrebné predpovedať je výška dopytu. A to je presne to o  čo sa model S2F snaží. 

Za každým ako dôjde k tzv. halvingu, nastáva ponukový šok. Zníži sa objem novej ponuky v podobe odmeny za ťažbu bitcoinu o polovicu a zákonite narastie cena. Zároveň dopyt po bitcoine narastá o viac ako 100 percent ročne, čo podľa rovnice ešte viac tlačí na rast ceny. 

S2F model sa dá aplikovať na všetky tradičné komodity, ktoré sa získavajú ťažbou ako napr. zlato, striebro, alebo ropa. Avšak v prípade týchto aktív je strana ponuky ako aj strana dopytu viac-menej vždy postavená na vode a preto vypočítať presnú predikciu je takmer nemožné.

 

228 000 dolárov do roku 2024

Porovnanie grafu Stock-to-flow modelu s doterajším vývojom ceny bitcoinu dokazuje, že model funguje ako švajčiarske hodinky a vždy sa po miernej odchýlke sa vracia k odhadovaným hodnotám.

Tvorca modelu nedávno pripomenul, že si stále stojí za prognózou 100 000 dolárov do konca tohto roka a do roku 2024 očakáva až 228 000 dolárov. Ani samotný tvorca modelu si však netrúfol tvdiť, že bitcoin dosiahne 100 miliónov dolárov. 

Space Shuttle with bitcoin icon takes off into space fly to the moon. Elements of this image furnished by NASA.

 

A ešte jedna úvaha na záver.

Aj keď to znie neuveriteľne, predstavte si, že prognóza modelu Fidelity sa naplní a najväčšie digitálne aktívum zaznamená 2 000 násobný nárast zo súčasnej ceny. Ak by ste investovali len sumu, ktorú si môžete dovoliť stratiť, napríklad 1 000 eur, z vašej tisícky by o necelých 14 rokov mohli byť 2 milióny. 

Presne tak finančná teória definuje asymetrický výnos. 


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon