Reading:
ČO JE DEŇ BITCOINOVEJ PIZZE?
Share:

ČO JE DEŇ BITCOINOVEJ PIZZE?

avatar
by Ras Vasilisin
31. May 2022
ČO JE DEŇ BITCOINOVEJ PIZZE?
  1. máj je významným dňom v histórii bitcoinu a peňazí, ktorý oslavuje bitcoinová komunita po celom svete. 

 

  1. mája 2010 totiž bitcoinový nadšenec Laszlo Hanyecz zverejnil na internete potvrdenie o prvom zdokumentovanom nákupe tovaru za bitcoin. Objednal si dve pizze, za ktoré zaplatil 10 000 bitcoinov. V tom čase to malo hodnotu 41 dolárov.

Keby len vedel, že o dvanásť rokov neskôr bude mať jeho objednávka hodnotu viac ako 300 miliónov dolárov!  Takmer určite išlo o najdrahšiu pizzu v dejinách.

Takto znela jeho pôvodná správa, ktorá obletela svet:

“Zaplatím 10 000 bitcoinov za pár pízz… napr. 2 veľké, aby mi nejaké ostali aj na ďalší deň. Rád si na nich pochutnám aj neskôr. Pizzu môžete pripraviť sami a doniesť mi ju domov alebo mi ju objednať z donášky, ale o čo sa snažím je doručenie jedla výmenou za bitcoiny, kde si ju nemusím objednávať ani pripravovať sám. Ako keď si objednáte „raňajky“ v hoteli, jednoducho vám prinesú niečo na jedenie a ste spokojní!

Mám rád prílohy ako cibuľa, paprika, klobása, šampiňóny, paradajky, feferónky, atď… proste štandardné veci, nič nezvyčajné, žiadne zvláštne rybie polevy alebo niečo podobné. Mám tiež rád obyčajné pizze bez príloh, ktorých príprava môže byť lacnejšia.

Ak máte záujem, dajte mi vedieť a môžem urobiť objednávku.

Vďaka,

Laszlo”

Keď po troch dňoch neobdržal žiadnu odpoveď, tak dokonca navrhol navýšenie ceny:

No transakcia nakoniec prebehla aj bez navýšenia ceny:

Vrelo odporúčam prečítať si celú komunikáciu tu.

Toto je fotka dvoch slávnych pízz (od Papa John’s). Ďalšiu fotku zverejnil sám Laszlo ako sa chystal vychutnať si pizzu so svojimi deťmi. Dnes by sa dalo povedať: čo hryz, to niekoľko miliónov.

Zdroj: Laszlo Hanyecz

  1. máj teraz mnohí vo svetovej krypto komunite oslavujú ako „Deň bitcoinovej pizze“. Rozhovor s Laszlom si môžete pozrieť tu.

Takže ak ľutujete svoje chyby z minulosti, počas tohto sviatku si môžete odpustiť. Sú aj takí, ktorý mali väčšiu smolu.

Samotný Laszlo to však vôbec neberie tragicky, sám sa totiž vyjadril takto: “Je úžasné mať svetový sviatok na moju počesť.” 


Share this article:

divider graphic

Related Articles

Subscribe to Virtuse News
graphical divider
arrow-up icon