Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the memberpress domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/html/virtuse.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the memberpress-pdf-invoice domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/html/virtuse.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rocket domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/html/virtuse.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Sankcie proti Rusku sú pre bitcoin najlepšou marketingovou kampaňou • Virtuse Exchange
Reading:
Sankcie proti Rusku sú pre bitcoin najlepšou marketingovou kampaňou
Share:

Sankcie proti Rusku sú pre bitcoin najlepšou marketingovou kampaňou

avatar
by Ras Vasilisin
17. February 2022
Sankcie proti Rusku sú pre bitcoin najlepšou marketingovou kampaňou

Nie je náhoda, že Rusko začalo byť naklonené bitcoinom v čase, keď sa USA naň chystajú uvaliť ďalšie sankcie.

Zatiaľ čo titulné stránky mainstreamových médií plnia články strašiace ruskou inváziou na Ukrajine, na pozadí sa odohráva iný zaujímavý príbeh. Jeho hlavnou postavou je bitcoin.

Správa o tom, že sa Salvádor stal prvou krajinou, ktorá prijala bitcoin za zákonné platidlo, obletela svet už v septembri minulého roku. Mnohí ju možno vnímali s rezervou, keďže nešlo o veľkú krajinu ani ekonomiku.

Tentokrát ju však môže nasledovať jedna z najväčších a najbohatších krajín na svete – Rusko. K prijatiu bitcoinu môžu Moskve paradoxne pomôcť krajiny, ktoré jej chcú čo najviac uškodiť. Popri dlhodobom očierňovaní v médiách je už po niekoľkýkrát hrozbou uvalenie ekonomických sankcií.

Čo tým myslím?

Spojené štáty zvyčajne uvalia na svojich nepriateľov ekonomické sankcie, ktoré okrem iného zahŕňajú aj vylúčenie z platobného systému SWIFT.

Tento spôsob používania dolára ako zbrane bol v minulosti dosť účinný. Americká vláda tak dokázala odrezať ktorúkoľvek krajinu od globálneho finančného systému a v podstate ju odsúdiť na podobný osud, aký postihol Kubu alebo Severnú Kóreu.

Americké sankcie sú však v dnešnej dobe čoraz menej účinné. Dokonca už začínanú mať aj opačný efekt.

Tu sú hlavné dva spôsoby ako sa ekonomické sankcie môžu minúť účinku a obrátiť sa proti Amerike.

Strata dolárovej dominancie

Je dôležité zdôrazniť, že sankcie nie sú ničím iným ako nevojenskou formou obliehania.

Rovnako ako vojenskú blokádu, aj sankcie každá napadnutá krajina považuje za priamy útok či akt vojny.

No kým v minulosti išlo o účinnú zbraň, dnešné vlády sú na sankcie omnoho lepšie pripravené.

V snahe obmedziť dosah amerických sankcií, Rusko podpísalo bilaterálne dohody s Čínou a niekoľkými ďalšími krajinami a obchádza tak vysporiadanie obchodov v dolároch ako aj cez systém SWIFT.

Ruská centrálna banka sa už v roku 2018 zbavila takmer všetkých svojich dolárových rezerv a namiesto nich nakúpila drahé kovy. Jeden z najvýznamnejších svetových exportérov komodít tiež prestal predávať ropu a zemný plyn za doláre a nahradil ich eurami a rubľami.

Ďalším príkladom ako sa americké sankcie obrátili proti ich iniciátorovi bol pokus Washingtonu vyradiť Irán z medzinárodného bankového systému, najmä zo systému SWIFT. Výsledkom však bolo, že tento krok motivoval Čínu pustiť sa do vývoja alternatívny platobný systém, ktorý čoskoro umožní obísť dolárový systém a predávať ropu v juanoch alebo eurách.

Na konci dňa si tak USA poškodili, keďže ich mena môže prísť o funkciu petrodolára, čiže hlavnej meny, s ktorou sa vo svete obchoduje s ropou.

Tieto udalosti tiež začínajú podkopávať úlohu dolára ako svetovej rezervnej meny.

Podľa Medzinárodného menového fondu sa podiel dolára na svetových devízových rezervách znížil zo 73 percent v roku 2001 na súčasných 59,2 percenta na konci druhého štvrťroka 2021.

Transformácia na decentralizovaný finančných systém

V poslednej dobe sme si mohli všimnúť ďalší zaujímavý zvrat udalostí.

Aktuálna hrozba uvalenia nových sankcií úplne zmenila pohľad ruskej centrálnej banky na bitcoiny a krypto aktíva.

Všetko nasvedčuje tomu, že od zákazu bitcoinu ruská vláda nadobro upustila a naopak pripravila zákon a reguláciu na podporu rastu digitálnych mien.

Stručne povedané, Rusko sa rozhodlo nezakázať krypto aktíva, ale skôr zvýšiť ich adopciu prostredníctvom jasných rámcov a pravidiel, ktorým každý rozumie.

Je tiež dôležité si uvedomiť, že Rusko je už dnes jednou z najväčších krypto krajín na svete. Je to tretia najväčšia krajina z hľadiska ťažby bitcoinu. Ruskí občania vlastnia viac ako 12 miliónov krypto účtov, v ktorých držia aktíva v hodnote viac ako 26 miliárd dolárov.

A tu prichádza tá zaujímavá časť.

Bitcoin sú peniaze odolné voči sankciám.

Bitcoinová sieť je to otvoreným a decentralizovaným globálnym platobným systémom, ktorý nikto nemôže ovládať ani sankcionovať.

Nie je náhoda, že Rusko začalo byť naklonené bitcoinom v čase, keď sa USA naň chystajú uvaliť ďalšie sankcie. Najmä keď si uvedomíme, že ešte nedávno uvažovalo nad ich zákazom.

Sankcie sa stávajú pre bitcoin tou najlepšou marketingovou kampaňou.

Použitie dolára ako zbrane sa vypomstí

Americké pokusy o ovládnutie iných krajín cez uvalenie sankcií začína vytvárať opačný efekt. Výsledkom toho je, že USA nechtiac vytláčajú stále viac krajín z centralizovaného globálneho finančného systému do rúk kryptomien.

Môže to dokonca spôsobiť, že práve vďaka plánovaným sankciám voči Rusku sa niekoľkonásobne urýchli globálna adopcia bitcoinu.

Kým Salvádor bol malou časťou skladačky, o dosť väčšia v podobe Ruska by mohla spustiť nezastaviteľný dominový efekt. Ostatné krajiny tak budú nútené prijať digitálne aktíva alebo riskovať, že ostanú pozadu.

V skratke sa dá povedať, že Biely dom sankcionovaním len napomáha svetu k urýchleniu transformácie a decentralizácie finančného systému.

 

Vďaka za túto podporu.

 

 


Share this article:

divider graphic

Related Articles

arrow-up icon